4
30.01.2024, 14:15Lektura na 3 minuty
Galeria

Webb: Kolaż galaktyk w podczerwieni i niesamowita galeria – nie mogę wyjść z podziwu!

Co tu dużo mówić: NASA hojną ręką rzuciła nam kolaż aż dziewiętnastu sfotografowanych przez teleskop Webba w podczerwieni galaktyk. Wszystkie zdjęcia dostępne są rzecz jasna również osobno, a do tego zostały uzupełnione dla porównania fotografiami tych samych obiektów z teleskopu Hubble'a. Całość robi kolosalne wręcz wrażenie!


Grzegorz „Krigor” Karaś

Udostępnione przez NASA i ESA fotki uzupełnią zbiory danych programu PHANGS, który zajmuje się badaniem formowania się gwiazd w pobliskich galaktykach spiralnych. Naukowcy w jego ramach czerpią z obserwacji poczynionych za pomocą największych i najbardziej zaawansowanych teleskopów na świecie, tworząc swoisty katalog skupisk powstających gwiazd. My zaś przy tej okazji możemy nacieszyć oczy całym zestawem nowych rewelacyjnych fotografii.


Galaktyki w podczerwieni

Zdjęcia zostały wykonane przez teleskop Jamesa Webba z wykorzystaniem jego instrumentów pracujących w bliskiej i średniej podczerwieni. Widoczny poniżej kolaż przedstawia właśnie te fotografie.

Z kolei galeria pojedynczych zdjęć obejmuje fotografie wykonane przez dwa teleskopy: w przypadku teleskopu Webba są to siłą rzeczy te same fotografie, które złożyły się na widoczny wcześniej kolaż, zaś jeśli chodzi o grafiki z teleskopu Hubble’a, to pokazują one te same obiekty, tyle że tym wypadku obrazy przedstawiają światło widzialne, ultrafiolet lub ich kombinację. Innymi słowy, dzięki staraniom naukowców mamy okazję zobaczyć oddalone od nas na dystans od 20 do 80 mln lat świetlnych galaktyki na dwa zupełnie różne sposoby.

Dla wygody zestaw fotografii rozbiłem na dwie części. W każdej znajdziecie po parze zdjęć tych samych obiektów, najpierw fotografia z teleskopu Webba, potem z teleskopu Hubble'a. Pierwsze zestawienie obejmuje dwadzieścia zdjęć:

20
zdjęć

Drugie zaś pozostałych osiemnaście:

18
zdjęć

Kolaż w oryginalnej rozdzielczości 4,5 x 4,5K znajdziecie tutaj. Plik zajmuje niecałe 32 MB. Z kolei pojedyncze zdjęcia z galerii znajdziecie w tym miejscu. Fotografie nierzadko są w rozdzielczości sięgającej 4K, moim zdaniem warto więc zajrzeć, zwłaszcza że każde ze zdjęć jest również opatrzone szeregiem informacji na temat widocznego na nim obiektu.

Zdjęcia wykorzystane w materiale: NASA, ESA, CSA, STScI, Janice Lee (STScI), Thomas Williams (Oxford), PHANGS Team, Elizabeth Wheatley (STScI).


Bonus: warte uwagi kosmiczne widokówki

Jeśli powyższe fotografie to za mało, rzućcie okiem również na to:

Gwiazdy jak z karabinu

Analiza najdalszych galaktyk

Zielony potwór i ogon kota w kosmosie

Top 10 fotografii z 2023 roku



Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów587

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze