Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITBlizzard: Twórca Overwatcha był „zszokowany” karą dla gracza Hearthstone´a

Witold wtorek, 12 listopada 2019, 12:04 News

Jeff Kaplan uważa, że decyzję podjęto zdecydowanie zbyt szybko.

W minionym miesiącu zupełnie niespodziewanie rozpętała się burza, jakiej nasza branża chyba do tej pory nie widziała. Chung „blitzchung” Ng Wai, zawodowy gracz Hearthstone'a, w pomeczowym wywiadzie podczas oficjalnego streamu wyraził poparcie dla protestów w rodzimym Hongkongu. Chociaż zdawał sobie doskonale sprawę, że łamie regulamin, postanowił podjąć to ryzyko w imię wyższych celów. Reakcja Blizzarda zaskoczyła jednak wszystkich – firma ukarała go rocznym banem na profesjonalne rozgrywki oraz odebraniem wszystkich nagród zdobytych w tej edycji Grandmasters (podobnie potraktowano dwóch komentatorów, którzy pozwolili mu na takie zachowanie). I mimo iż po protestach społeczności oraz pracowników spółka podjęła decyzję o zmniejszeniu kary o połowę, dla wielu cała ta sytuacja stała się symbolem samoograniczania się Zachodu w celu uspokojenia chińskich cenzorów.

Emocje zdążyły opaść, a ostatni Blizzcon (na którym prezes Zamieci przyznał się zresztą do błędu w tej sprawie) pokazał, że fani zdążyli już chociaż częściowo wybaczyć zachowanie firmy. Nie znaczy to jednak, iż kontrowersje znikły – i najlepszym tego dowodem jest wywiad Jeffa Kaplana, reżysera obu Overwatchów, udzielony Washington Post. W nim to twórca wyraził przekonanie, iż zawieszenia należało uniknąć lub czas jego trwania powinien być dużo krótszy. Poruszył również kwestię początkowego odebrania nagród blitzchunga, co wzbudziło szczególne oburzenie.

Jestem oczywiście ogromnym zwolennikiem wolności słowa. To kwestia, która jest dla mnie bardzo ważna. Uważam, że kara była zbyt ostra i bardzo mi ulżyło, kiedy zwrócono mu jego pieniądze. Sądzę, że to było niezmiernie ważne.

Porównał też tę sytuację do swoich doświadczeń z Overwatch League, gdzie, jak mówi, podjęcie podobnych decyzji zajmuje kilka dni.

W każdym takim przypadku zbieramy się w grupę, aby zdecydować o właściwej reakcji i staramy się, aby podczas dyskusji słyszalny był głos adwokata diabła. Dlatego byłem naprawdę zszokowany nałożeniem tak surowej kary.

Kaplan zaznaczył rzecz jasna, iż może mówić tylko w swoim imieniu, ale jednocześnie przyznał, że reakcje w firmie na tę sytuację były naprawdę zróżnicowane. Sam Blizzard zaś wyciągnął zapewne odpowiednie wnioski i w przyszłości powinien działać mniej pochopnie. Oby.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Blizzard,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 15 listopada 2019, 16:12   tupolew519
I bardzo słusznie
wtorek, 12 listopada 2019, 22:20   Windcaller
@LordPoland akurat Kaplan ma dobry kontakt z graczami, większość społeczności lubi właśnie jego i tylko jego z całego Blizzarda.
wtorek, 12 listopada 2019, 17:55   LordPoland
Innymi słowy, kolejny znienawidzony developer, który nienawidzi graczy próbuje wskoczyć na hype train, i nieco naprawić całkowicie zniszczoną reputacje udając poparcie dla czegoś popularnego i propsowanego przez community. DLC w cenie całej gry AAA do Overwatcha samo sie nie wyda, nie pajacuj pan, praca jest.
wtorek, 12 listopada 2019, 13:19   Gavriel6
Oh, był tak bardzo zszokowany, że trzymał japę na kłódkę przez prawie miesiąc, i dopiero, jak kurz opadł, postanowił się wypowiedzieć "w swoim imieniu". Spadaj Kaplan, idź ludzi banować w Overwatchu, bo zapostowali zakazane emotki, albo żal się, jak SFM z Ovarwatcha napawa cię smutkiem.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym roku World of Tanks, niezwykle popularna gra free-to-play online, obchodzi swoje 10. urodziny. Świętowanie trwa już dobre pół roku i powoli zbliża się do końca, jednak wciąż jest czas, by... zgarnąć kilka prezentów!

Komentarzy:
11

Mitologia grecka, legendy arturiańskie i płaska Ziemia.

Komentarzy:
4

Z udostępnionych gier ograłam tylko osiem, bo na więcej nie miałam czasu, ale znalazły się wśród nich perełki. W dodatku pełne wersje wszystkich poniższych gier zadebiutują jeszcze w tym roku, a dema nadal możesz pobrać ze Steama!

Komentarzy:
0

Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa.

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z