Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITHearthstone: Blizzard zmniejsza karę blitzchunga o połowę i zwraca mu nagrodę

Witold poniedziałek, 14 października 2019, 9:15 News

Zwolnionych komentatorów również postanowiono potraktować łagodniej. Sam zawodnik jest wdzięczny firmie".

Sprawa zwolnionego za poparcie protestów w Hongkongu gracza Hearthstone'a wzbudziła w naszej branży ogromne kontrowersje. Reakcja graczy czy pracowników Blizzarda była zaskakująco silna (a także całkiem pomysłowa – próba doprowadzenia do zbanowania Mei z Overwatcha w Chinach jest czymś, co wszyscy powinniśmy zanotować w kajetach) i z pewnością nie poprawiła wizerunku firmy. Dni mijały, a firma – mimo kolejnych protestów społeczności – milczała. Antychińskie nastroje rozlały się zresztą również po innych grach – fani sugerowali, że taki Epic postąpiłby identycznie (mimo że ten wydał nawet oświadczenie, że nigdy tak się nie stanie), a Riot – twórcy LoL-a – został oskarżony o cenzurę, ponieważ podczas turnieju komentatorzy nazywali drużynę Hong Kong Attitude tylko skrótem „HKA” (developerzy odpierają zarzuty w oficjalnym komunikacie).

W weekend miał miejsce kolejny rozdział tej historii – w nadziei Blizzarda chyba ostatni. W końcu głos zabrał J. Allen Brack, prezes legendarnego studia, który postanowił wytłumaczyć racje firmy, ale także przyznać się do błędu. Allen w swoim wpisie zaznaczył, że słynne hasła developera – „Myśl globalnie”, „Przywódź odpowiedzialnie”, „Każdy głos ma znaczenie” – wciąż są aktualne, a Zamieć wcale ich nie porzuciła. Stwierdził też, że zdaniem studia e-sport powinien łączyć, a nie dzielić, a w tym celu musi pozostać wolny od chociażby polityki. Stąd użycie przez blitzchunga oficjalnego streamu jako narzędzia do wyrażenia swoich poglądów złamało turniejowe zasady, o czym zawodnik dobrze wiedział. Transmisja prowadzona przez Blizzard powinna się skupiać tylko na zawodach i grze – w tym celu zatrudniani są komentatorzy, którzy w tym konkretnym przypadku zawiedli; stąd spotkały ich konsekwencje. Allen zaznaczył też, że kara dla blitzchunga nie miała związku z wydarzeniami w Hongkongu.

Częścią „Globalnego myślenia”, „Odpowiedzialnego przywództwa” i motta „Każdy głos się liczy” jest zrozumienie, że mamy graczy oraz fanów w prawie każdym kraju na świecie. Naszym celem jest pomaganie im w łączeniu się w obszarach wspólnych, takich jak ich pasja do naszych gier, i tworzenie poczucia społeczności, którą coś łączy.

Konkretne poglądy wyrażone przez blitzchunga NIE były czynnikiem w podjętej przez nas decyzji. Chcę, by było to jasne: nasze stosunki w Chinach nie miały wpływu na naszą decyzję.

Wprowadziliśmy te zasady, aby skupić się na grze i turnieju z korzyścią dla publiczności na całym świecie – i była to jedyna rzecz, jaką braliśmy pod uwagę w naszych działaniach.

Gdyby przeciwny punkt widzenia przedstawiono w ten sam sposób – tworzący podziały i rozmyślny – poczulibyśmy się i zadziałalibyśmy identycznie.

Jednocześnie firma jest świadoma, że przesadziła z wymiarem kary.

Mieliśmy okazję przystanąć, wysłuchać naszej społeczności i zastanowić się, co moglibyśmy zrobić lepiej. Z perspektywy czasu uważamy, że nasza decyzja była nieadekwatna i pochopna.

Allen przywołał przy tym kolejną z blizzardowych cnót: „Graj dobrze, graj fair”. Jak napisał prezes:

W samym turnieju blitzchung grał fair. Wierzymy teraz, że powinien otrzymać swoją nagrodę. Rozumiemy, że dla niektórych nie chodzi o nagrodę, a dla innych brakiem szacunku jest nawet o tym rozmawiać. Nie jest to naszą intencją.

Mimo wszystko „granie fair” zdaniem firmy obejmuje także zachowanie przed i po meczu. Dlatego ostatecznie Blizzard zdecydował się obniżyć karę blitzchunga do 6 miesięcy (z pierwotnego roku). Jednocześnie podobnie potraktowano komentatorów: za pół roku będą mogli oni ponownie komentować rozgrywki w tytułach developera.

Z pewnością powyższa decyzja jest sukcesem protestów całej społeczności. Nie wiadomo jednak, czy uspokoi ona fanów, a komentatorzy, którzy opuścili Grandmasters „do czasu zmian”, postanowią teraz powrócić na stanowiska. Kara wciąż jest bardzo wysoka i jeżeli możemy zrozumieć motywacje Blizzarda, to nadal reakcja wydaje się przesadzona. Nie zmienia to faktu, że gracze zdali egzamin i pokazali swoją siłę. 

Sam Blitzchung wydał oświadczenie, w którym przyznał, iż „jest wdzięczny Blizzardowi za ponowne rozważenie ich stanowiska w kwestii bana”. Przyznał też, że chociaż spodziewał się kary, to mimo wszystko:

W przyszłości będę bardziej ostrożny w tych sprawach i będę wyrażać swoje opinie lub poparcie dla Hongkongu na moich osobistych platformach.

Zawodnik uważał również odebranie mu dotychczasowych nagród za niesprawiedliwe, dlatego cieszy go zmiana stanowiska studia w tej sprawie. Co do kwestii skrócenia zawieszenia – Blitzchung wciąż uważa to za bardzo długi czas i przy tym uważa, że dwójka komentatorów niesłusznie podzieliła jego los. Gracz nie wie też, czy w przyszłości będzie dalej brał udział w profesjonalnych rozgrywkach Hearthstone'a.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 14 października 2019, 17:39   Scorpix
Szykuje się bardzo ciekawy Blizzcon
poniedziałek, 14 października 2019, 17:22   DETHKARZ
A figurka Mei została usunięta ze sklepu Blizzarda...
poniedziałek, 14 października 2019, 17:12   Shinu
Niech zacznie grać w Gwinta :-)
poniedziałek, 14 października 2019, 16:25   AmberMozart
"W przyszłości będę bardziej ostrożny w tych sprawach i będę wyrażać swoje opinie lub poparcie dla Hongkongu na moich osobistych platformach." aha. czyli przyszli do niego i powiedzieli: masz tu swoją kasę i siedź cicho
poniedziałek, 14 października 2019, 14:30   GGrzebyk
@GolemDorfl w punkt
poniedziałek, 14 października 2019, 13:55   GolemDorfl
Mieliśmy okazję przystanąć, wysłuchać naszej społeczności (-$$$) i zastanowić się, co moglibyśmy zrobić lepiej (+$$$). Z perspektywy czasu (-$$$) uważamy, że nasza decyzja była nieadekwatna i pochopna.
poniedziałek, 14 października 2019, 13:38   CamCygi
Chichot losu polega na tym, że gdyby Blizzard w ogóle nie zareagował na kilku-sekundowy występ zawodnika, to by nie było tej PR-owej katastrofy, a ludzkość spoza Hearthstone'a wciąż nie wiedziałaby kto to jest blitzchung. A teraz @CD-Action, dajcie kolejny artykuł o ich wpisie na Weibo, który pokazuje Blizzarda w świetle żałosnych uległych łgarzy.
poniedziałek, 14 października 2019, 12:46   Moglo
Robione skoro tak mówisz czy masz na to jakiś dowód
poniedziałek, 14 października 2019, 12:00   NomadP
Nie tak sobie wyobrazalem sobie wolność słowa.
poniedziałek, 14 października 2019, 11:40   sermen
Przestraszyli się odpływu graczy, bojkotu i strat wizerunkowych. Dla mnie i tak Blizzard umarł lata temu.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Hearthstone: Już dziś rusza Festiwal Spaczognia [WIDEO]

News
wtorek, 9 czerwca 2020

hearthstone-juz-dzis-rusza-festiwal-spaczognia-wideo Zmiany w Ustawce i sporo nowych kart, kolejna przygoda (darmowa!) dla pojedynczego gracza, wyzwania, legendarne zadania, okolicznościowe bójki – dzieje się niemało.

Komentarzy:
5

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
1

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z