Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Epic: W przeciwieństwie do Blizzarda „nie ukaralibyśmy gracza za wyrażanie swoich poglądów”

Witold czwartek, 10 października 2019, 15:16 News

Głos zabrał także sam Tim Sweeney.

Kiedy Blizzard postanowił surowo ukarać jednego z graczy Hearthstone'a za wyrażenie poparcia dla protestów w Hongkongu (a także dwóch komentatorów, którzy na to pozwolili), z pewnością nie spodziewał się aż takiej reakcji świata. Jak mogliście rano przeczytać, przeciwko firmie zwrócili się nie tylko gracze, ale również jej pracownicy, osoby współpracujące ze studiem czy nawet amerykańscy politycy. W internecie ruszyła akcja mająca na celu uczynienie Mei z Overwatcha jednym z symboli hongkońskich protestów, aby chińscy cenzorzy musieli zbanowali grę (podobnie jak to zrobili z Kubusiem Puchatkiem czy South Parkiem).

Cała ta sytuacja wywołała w branży sporą poruszenie. Epic Games postanowiło wydać specjalne oświadczenie, w którym zapewniło, że nie zamierzają nigdy iść w ślady Blizzarda.

Epic popiera prawo każdego do wyrażania swoich poglądów na temat polityki i praw człowieka. Nie zabronilibyśmy ani nie ukaralibyśmy gracza Fortnite ani twórcy treści za wypowiadanie się na te tematy.

Niedługo później Jason Schreier z Kotaku rozpoczął na Twitterze dyskusje na temat tego, jakie będą kolejne kroki Blizzarda. Przez jednego z użytkowników został wciągnięty do niej Tim Sweeney, prezes Epica, który przywołany do tablicy podtrzymał stanowisko z oświadczenia jego firmy. Nie wszyscy mu dowierzali, przywołując kwestię chińskich udziałowców, do których częściowo należą twórcy Fortnite'a. Sweeney odparł:

Epic jest firmą amerykańską, a ja jestem większościowym akcjonariuszem. Tencent posiada około 40% udziałów, a jest też wielu innych akcjonariuszy, w tym naszych pracowników i inwestorów.

Dopytywany, czy gdyby w takim wypadku chińska firma zagroziła zabraniem pieniędzy, oparłby się i nie zachował się jak właściciele Houston Rockets*, odparł:

Tak, stanowczo. Taka sytuacja nie będzie miała miejsca tak długo, jak długo będę na służbie jako założyciel, dyrektor generalny i większościowy akcjonariusz.

Rzecz jasna wypowiedzi te można potraktować jako czysto koniunkturalne, obliczone na zdobycie oburzonej publiki. Z drugiej strony świetnie wpasowuje się to w skrzętnie budowany wizerunek Epica jako obrońcy graczy. Wyrzucając jednak cynizm do śmietnika, warto docenić słowa prezesa firmy, co by nie było w dużym stopniu zależnej od chińskiego kapitału – w końcu inne firmy bezpiecznie przeczekują całą sprawę, milcząc.

*Którzy niedawno pokornie przepraszali Chiny za wyrażenie poparcia dla protestów w Hongkongu przez dyrektora ich drużyny.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Epic Games,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 11 października 2019, 0:14   Deadwing
Z niecierpliwością czekam aby pro gracze Fortnite przetestowali te słowa.
czwartek, 10 października 2019, 23:16   Rincevind
Słowa dumne i odważne, ale stawiałbym, że do chińskich inwestorów poszła po cichu informacja, że to tylko PRowe wypowiedzi. Póki za słowami nie staną czyny ja w to nie wierzę.
czwartek, 10 października 2019, 22:36   goliat
Dosyć ciekawa sytuacja, bo Tencent chińska firma aż 40% udziałow w firmie Epic, więc ciekawe jak to wszystko wyjdzie w praniu.
czwartek, 10 października 2019, 20:53   DETHKARZ
"Znając jego poprzednie obietnice, to będzie całkowicie na odwrót..."
czwartek, 10 października 2019, 19:51   Osioł
Jak tam? Dalej boty z Tajlandii zakładają konta na Epicu?
czwartek, 10 października 2019, 19:47   Quel
Co by o Epicu i Sweneey'u nie mówić to dość odważne słowa. Juz same wypowiedzi tego typu mogą wywołać niechęć chińskich inwestorow. Tym razem Sweneey dostaje ode mnie +1. Zobaczymy czy inni odważa się pójść w jego ślady.
czwartek, 10 października 2019, 18:24   KeepCrying
@Kolanko22 Umiem czytać doskonale. Za to Tobie przydałaby się nauka czytania między wierszami.
czwartek, 10 października 2019, 17:51   Bigshark26
Oj, oj, żeby przypadkiem skrzętnie chomikowane gierki na epicu się nie ulotniły xD
Czekajcie, idę po popcorn.
czwartek, 10 października 2019, 17:45   Kolanko22
@KeepCrying
Naucz się czytać prosze
czwartek, 10 października 2019, 17:45   LordPoland
Taa jasne, Tencent by zadzwonił do Swine'eya i juz by szybciuto wszystkich zwalniał.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Epic Games Store wprowadza zapisy w chmurze na dobre

News
czwartek, 15 sierpnia 2019

epic-games-store-wprowadza-zapisy-w-chmurze-na-dobre Do tego integracja z Humble Bundle i coś dla wrażliwych estetów.

Komentarzy:
20

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje dobrą godzinę. Nawet 9kier raz na jakiś czas odpala mainstreamowe gry.

Komentarzy:
1

Całe lata już minęły od ostatniej naprawdę dobrej gry single player z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Wygląda jednak na to, że znów się doczekaliśmy, a Fallen Order będzie jednym z ważniejszych tytułów tego roku. Przekonałem się o tym, przechodząc pokaźny jej fragment na specjalnym pokazie, jaki Electronic Arts zorganizowało w Los Angeles.

Komentarzy:
29

Myśl na dziś: W związku z obecnymi cenami warzyw wegetarianie wracają do jedzenia mięsa.

Komentarzy:
1

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
10

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z