Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITHearthstone: Gracz wykluczony z ligi za wyrażenie poparcia dla protestów w Hongkongu

Witold środa, 9 października 2019, 12:38 News

Dostał też roczny zakaz udziału w turniejach, a Blizzard zakończył współpracę z komentatorami, który pozwoli graczowi na takie zachowanie.

Jak dobrze wiecie, sytuacja Hongkongu jest w Chinach wyjątkowa. Po tym jak w 1997 skończył się okres dzierżawy regionu przez Brytyjczyków, miasto wraz z przyległościami stało się jednym z dwóch chińskich Specjalnych Regionów Administracyjnych. Znaczna (jak na tamtejsze warunki) autonomia zgodnie z zapisami umowy miała trwać do 2047, jednak od kilku lat centralne władze dążą do jak najszybszego „zjednoczenia”. W marcu w związku z wprowadzeniem w życie ustawy o ekstradycji obywateli Hongkongu do Chin rozpoczęły się pierwsze protesty, o których jednak świat usłyszał dopiero w czerwcu. Wtedy to podczas 30. rocznicy stłumienia protestów na placu Tian’anmen na ulice wyszło 2 miliony mieszkańców (prawie 1/3 populacji) domagających się anulowania ustawy i odejścia ze stanowiska Carrie Lam, szefowej administracji regionu. Dwa tygodnie później ustawę zawieszono, a władze przyznały, że policja przekroczyła uprawnienia przy tłumieniu protestów. Nie spowodowało to jednak ich wygaszenia, a przy kolejnych demonstracjach doszło nawet do zdewastowania wnętrza lokalnego parlamentu.

Ostatecznie Lam ogłosiła, iż „ustawa jest martwa” i nie zostaną wznowione nad nią prace. Nie rozwiązało to sytuacji: w wakacje miał miejsce strajk generalny, a demonstranci zajęli na kilka dni część lotniska, paraliżując jego pracę. Sytuacja nieustannie się zaostrzała, starcia z policją stały się codziennością – podobnie jak zakazy zgromadzeń, z którymi mieszkańcy radzili sobie na przeróżne sposoby (np. gromadząc się na przypadkowych, wielotysięcznych spacerach). Władze Hongkongu i centralne w Pekinie odmawiają jednak dalszych ustępstw (czyli np. wypuszczenia aresztowanych podczas demonstracji czy ukarania policjantów): te drugie już od jakiegoś czasu grożą zresztą wojskową interwencją, jeżeli sytuacja się nie uspokoi. Pierwszego października policjant postrzelił jednego z demonstrantów, używając ostrej amunicji, co tylko zaogniło sytuację.

Wybaczcie ten przydługi wstęp, ale był potrzebny dla nakreślenia kontekstu. W miniony weekend miały miejsce rozgrywki Asia Pacific Hearthstone Grandmasters w karciance Blizzarda. Jednym z zawodników był znajdujący się w światowej czołówce mieszkaniec Hongkongu – Chung „blitzchung” Ng Wai. W wywiadzie po meczu wystąpił w goglach i maseczce przeciwgazowej (jednym z symboli protestów). W pewnym momencie zakrzyknął (i tutaj musimy wierzyć na słowo tłumaczom): „Wolność dla Hongkongu, rewolucja naszych czasów!”. Komentatorzy właściwie mu to umożliwili, chowając pod biurkiem (dosłownie).

Mimo że nie wyglądało to poważnie, sprawa szybko się taka zrobiła. Blizzard ogłosił wczoraj oficjalnie, iż natychmiastowo zakończył współpracę z dwoma wspomnianymi komentatorami, a blitzchung został wykluczony z całego Grandmasters. W związku z tym nie otrzyma także żadnych nagród za drugi sezon ligi. Powodem tej decyzji było naruszenie przez zawodnika przepisów imprezy (dokładniej punktu 12, sekcji 6.1):

Każdy czyn, który według uznania Blizzarda wywoła publiczną niechęć, obraża część lub grupę społeczeństwa lub w inny sposób szkodzi wizerunkowi Blizzarda, spowoduje usunięcie z Grandmasters i zmniejszenie całkowitej nagrody gracza do 0 dolarów, a także naraża go na inne środki prawne, które mogą być przewidziane w Handbook and Blizzard’s Website Terms.

Dodatkowo blitzchung ma zakaz udziału we wszystkich turniejach Hearthstone'a do 5 października 2020. Nie obejrzymy już także nigdzie oficjalnie nagrania z meczu Blitzchunga i Dawna, po którym miał miejsce omawiany wywiad.

Zawodnik jeszcze przed otrzymaniem kary wytłumaczył swoje zachowanie:

Jak wiecie, w moim kraju trwają teraz poważne protesty. Moja wypowiedź na streamie było kolejną formą uczestniczenia w nich, za pomocą której chciałbym przyciągnąć więcej uwagi do sprawy. Wwłożyłem tyle wysiłku w ten ruch społeczny w ciągu ostatnich kilku miesięcy, że czasami nie mogłem skupić się na przygotowaniu do moich meczów w Grandmasters. Wiem, co oznacza dla mnie moja akcja na streamie. Może sprawić mi wiele kłopotów, zagrozić nawet mojemu osobistemu bezpieczeństwu w prawdziwym życiu. Ale myślę, że moim obowiązkiem jest mówić coś na ten temat.

Reakcja Blizzarda wzbudziła spory sprzeciw wśród graczy i całej branży. Porównywana jest często do mającej miejsce w tym samym czasie sytuacji w NBA, gdy menadżer Houston Rockets, Daryl Morey, wyraził na Twitterze poparcie dla protestujących w Hongkongu. Jego Tweet szybko zniknął, ale mleko się rozlało – drużyna zaczęła się od niego odcinać, a Tencent i chińska telewizja publiczna zapowiedziały, że nie będą transmitować meczów drużyny z Teksasu. Doszło do tego, że rzecznik NBA określił wypowiedź Moreya „godną pożałowania”. On sam w poniedziałek publicznie przeprosił za swoje słowa.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 13 października 2019, 22:31   tupolew519
No coś mi się wydaje, że firma coraz bardziej schodi na psy.
piątek, 11 października 2019, 15:23   Defqon-One
Blizard już niejednokrotnie publicznie okazywał swoje obrzydliwe poglądy, np tęczowe. Dyskutowanie z tego typu ludźmi mija się po prostu z celem. W normalnym i zdrowym społeczeństwie taka firma miałaby poważne problemy, a ludzie by się zwyczajnie od nich odwracali, ale cóż, tęczowa nie czerwona flaga powoli zaczyna obejmować coraz więcej umysłów. Nowego rodzaju cenzura opanowuje powoli społeczeństwa, a ludzie jeszcze temu przytakują. Chory świat.
piątek, 11 października 2019, 13:10   Demilisz
@DarkPresent jeśli uważasz, ze Blizzard dałby takiego samego bana za popieranie ruchów czy pogladów lewicowych to jesteś niesamowicie naiwny. Gracz został ukarany tylko ze względu na poparcie nie tej strony, co trzeba, taka prawda.
piątek, 11 października 2019, 13:06   Demilisz
@Gumiaczek skoro Blizzuś pozwalał popierać rząd chiński to teraz powinien udawać, że nie widzi, bo wychodzą na dwulicowe śmieci, którym krytyka się należy jak psu buda. I tyle w temacie.
czwartek, 10 października 2019, 12:24   kugron
@naxster Ale 2/3 populacji nie jest na protestach. Nawet największe wyolbrzymienia dawały któremuś z początkowych protestów 2 miliony (co było fałszem, ale to swoją drogą) co nie jest nawet połową.
czwartek, 10 października 2019, 10:46   taz159357
A tak swoją drogą nasze "ukochane" amerykańskie apple w ostatniej aktualizacji usunęło emotki z flagami Hong Kongu i Taiwanu.
czwartek, 10 października 2019, 10:44   taz159357
Smutna to sytuacja, gdy swobody ludzkie odbierane są w imię reżimu, a zachód milczy dla pieniędzy. Jeszcze smutniejsze jest to, że komentujący poniżej bronią tą decyzję. Ciekawe czy wam będzie wesoło gdy inne państwo przyjdzie włączyć was do takiego systemu, a zachodni odbiorcy odpowiedzą wam "nie obchodzi nas to w trakcie ligi mistrzów". Wstyd mi za tych potomków państwa, które doświadczyło komunizmu tak niedawno temu. Szczególnie żałosne są te porównania do promowania kandydatów wyborczych.
czwartek, 10 października 2019, 9:39   Urungulu
@Naxster i @JKMII - bardzo dobrze powiedziane. Niestety, ale w komentarzach na polskich stronach gamingowych, ale także na rockowych, erpegowych itd., jest taki wysyp piwniczniaków, że ręce opadają...
czwartek, 10 października 2019, 8:15   CamCygi
@Gumiaczek: Czytałeś, co ci napisałem wcześniej? Za przypadki zachwalania chińskiego reżimu na takich wydarzeniach Blizzard nie banował, ale mieszkaniec HongKongu (nie chińczyk) powiedział coś, co nie spodobało się reżimowi, to od razu ban. Gdzie byłeś ze swoją krytyką, gdy nie banowali na politykę pro-chińską?
środa, 9 października 2019, 23:35   naxster
I ofc ulubiona taktyka argumentacyjne niedołęznych - slippery slope. Jeżel pozwolimy komuś z terroryzowanego reżimem kraju, gdzie 2/3 ludzi jest na protestach, gdzie policja strzela do ludzi i pałuje ich bez litości ogłaszać WSPARCIE dla swoich RODAKÓW to natychmiast inni gracze zaczną ogłaszać, że są za aborcją albo żeby ludzie głosowali na ich ulubione partie.
A po kobietach prawo głosu dostały dzieci i ryby

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Cykliczne wydarzenie Valve trwało od 3 do 9 lutego, a że kapnęłam się w ostatniej chwili, nie ograłam nawet połowy tego, co miałam w planach.

Komentarzy:
12

Chodź, pójdziemy razem na spacer.

Komentarzy:
7

Wyczerpującą odpowiedź znajdziesz w ostatnim podlinkowanym klipie. (Ale i tak warto było!).

Komentarzy:
4

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z