Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCyberpunk 2077: Gabe Newell o grze CD Projektu – „Ludzie się wściekają, bo im zależy”

Witold czwartek, 21 stycznia 2021, 8:57 News

Słynny twórca staje po stronie Redów.

Przypadek Cyberpunka będzie długo służył developerom za przykład tego, jak jedna nieudana premiera może – przynajmniej czasowo – zrujnować reputację firmy. Rzecz to szczególnie bolesna, ponieważ nie trudno sobie wyobrazić, o ile lepsze wrażenie zrobiłaby na graczach już pół roku później.

Mleko się rozlało i Redzi nic już na to nie poradzą. Kolejne przeprosiny wywołały jeszcze więcej krytyki, Bloomberg nagłośnił problemy, jakie wystąpił podczas prac nad tytułem, a cała sytuacja znalazła się pod lupą UOKiK (choć to raczej strata wizerunkowa, bo kary firma raczej uniknie dzięki umożliwienie zwrotów produktów etc.). Studio znalazło jednak także swoich obrońców.

Jednym z nich jest Gabe Newell przebywający od miesięcy na dobrowolnym pandemicznym wygnaniu w Nowej Zelandii. Tamtejsze TVNZ 1 przeprowadziło z nim wywiad, w którym przede wszystkim dopytywano o e-sportową przyszłość tego kraju i planach Valve wobec niego. Poruszono także kwestię problemów technicznych Cyberpunka, które Newell oczywiście dostrzega, ale zauważa, że nie powinny przysłaniać obrazu całości.

Bardzo współczuję takiej sytuacji, gdy znajdzie w niej jakikolwiek twórca gier. Wiem tylko to, że na PC jest bardzo dużo niezwykle zadowolonych graczy, którzy są dla nas najbardziej widoczni. […] Niektóre aspekty gry są po prostu genialne i pokazuje ogromną ilość włożonej w nie pracy – niesprawiedliwe jest rzucanie kamieniami w innych developerów, ponieważ samo zrobienie czegoś tak złożonego i ambitnego jest naprawdę niesamowite.

Newell pozostawał również dyplomatyczny, gdy zapytano go o decyzję Sony o wycofaniu Cyberpunka z PS Store'a. Stwierdził, że choć nie jest stroną w tej dyskusji, uważa ten ruch za „niecodzienny”.

Nie ukrywa jednak, że wierzy w ostateczne powodzenie CD Projektu:

Ludzie się wściekają, bo im zależy. Kiedy reagują w ten sposób [na nasze gry], w pierwszej kolejności myślę, że jest to dla nas szansa [czegoś się nauczyć]. Zakładam, że twórcy Cyberpunk 2077 podobnie używają tego do wprowadzania ulepszeń, które będą korzystne dla ich klientów.

Od dawna słyną z wykonywania świetnej pracy, ciągłego inwestowania w swoje produkty na długo po premierze i podejrzewam, że w dłuższym czasie będą bardzo dobrzy w uszczęśliwianiu swoich klientów.

Jak podsumował:

Wszyscy wiedzą, że jeśli jesteś w tej branży, oczekiwania są wysokie. Jeśli robisz coś dobrze, ludzie dadzą ci znać, jeśli nie spełniasz oczekiwań, też dadzą ci znać – po części dlatego to taka fajna branża.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 23 stycznia 2021, 14:01   jax157
Między wierszami można jednoznacznie wyczytać, HL3 confirmed!!!
piątek, 22 stycznia 2021, 6:17   Pawonashi
@kwiatekhenryk niestety znam jeden nieprzyjemny przypadek kopii cyfrowych które znikają - Google Play. Miałem tam kupione Iesabel (taki niedorobiony polski Diablo-klon, który miał miedzy-platformowy multiplayer, co było bardzo miłe). Za 1zł bodajże, ale jednak. Od około dwóch lat nie mam możliwości pobrania jej z Google Play. Wydaje mi się że to samo spotkało Larę Croft and the Guardian of Light. Wiadomo, ciężko mówić o kopiach fizycznych gdy mówimy o Androidzie, ale jeśli mam wybór, wolę pudełko.
czwartek, 21 stycznia 2021, 20:18   MikeyView
@Gavriel6 Za ""niewłaściwe" komentarze, ideologię, albo jechanie po niewłaściwych osobach" dostajesz czasowego bana na komentowanie, postowanie, czy wysyłanie wiadomości. Jak wstawisz sobie Hitlera z ch*jem na wierzchu na profilowe to zmienią Ci je i dostaniesz czasowego bana na zmianę avatara. VAC banuje opcję grania na multiplayerze (o ile gra jest chroniona przez VAC czyli gry od Valve). W życiu mi usunięto jedną grę na koncie. Był to darmowy closed alpha build, który zniknął przy premierze gry
czwartek, 21 stycznia 2021, 19:01   kwiatekhenryk
@Gavriel6 nie dyskutuje w internetach bo to nic oprócz zwiększenia ciśnienia nie daje. Nikt nigdy w internecie do niczego nie przekonał, więc ani się nie i niszę z poglądami ani z ideologiami,. Nie mam czym podpaść. Nie słyszałem o banie na całe konto. Słyszałem za to o Banach na poszczególne gry za używanie bootow, pomocy niedozwolonych etc.
czwartek, 21 stycznia 2021, 18:49   lastmanstanding
kto jak kto, ale ja bardziej jechałem po beth, więc każdy widzi co mu się podoba. Cyberpunka to ja wgl nie cisnąłem w porównaniu do 76. Druga sprawa to taka, że EA, czy Beth, nigdy nie udawali przyjaciół graczy.
czwartek, 21 stycznia 2021, 18:25   TheFrediPL
Dodam że nie mówię o VACU który ci gier nie blokuje, a i nawet jak masz lewe klucz to bana za to nie ma.
czwartek, 21 stycznia 2021, 18:22   TheFrediPL
@Gavriel6, ja tam nigdy nie słyszałem by ktoś dostał bana na całego steama, no wyjątkiem była sytuacja jak ktoś tam ponoć uzywał programu do odblokowania wszystkich gier.
czwartek, 21 stycznia 2021, 16:22   Gavriel6
@kwiatekhenryk a co, jak się narazisz Gabenowi, poprzez "niewłaściwe" komentarze, ideologię, albo jechanie po niewłaściwych osobach? Gaben może Ci konto zbanować w kilka chwil i potem dochodź sobie swoich praw i udowodnij swoją niewinność. Naprawdę sądzisz, że Steam nie zaczął by tego robić, jeżeli mógłby więcej stracić na braku większej kontroli i cenzurze?
czwartek, 21 stycznia 2021, 16:02   MichenS24
Ciężko się z Gabenem nie zgodzić
czwartek, 21 stycznia 2021, 14:17   notoco42
Konsument je aby jeść. Rozumiem że ludzie się wkurzyli. Ale to tylko produkt. Po co tracić zdrowie psychiczne denerwując się na produkt popkultury. Który dla mnie będzie tak czy siak kopią Deus ex. Takiego wrażenia jak pierwsze zagłębienie się w świat w tej grze nawet najlepszy cyberpunk nie przebije.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W jednej z nich rośnie szyja, w drugiej nos, a w trzeciej serce.

Komentarzy:
3

Karol Kopańko, autor książki „Polski e-sport”, prezentuje w bardzo obszernym artykule sylwetkę Marcina „Jankosa” Jankowskiego – utalentowanego i utytułowanego zawodowego gracza w League of Legends.

Komentarzy:
1

God of War na PS5 jest dokładnie tym, czego mogliśmy oczekiwać po jednej z najwybitniejszych gier poprzedniej generacji – najlepszym doświadczeniem, jakie obecnie może zaoferować nowa konsola Sony.

Komentarzy:
10

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z