Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Twórcy Pokémon GO zamierzają stworzyć okulary rozszerzonej rzeczywistości

Wokulski czwartek, 5 grudnia 2019, 22:34 News

Nie musimy chyba mówić, jaki tytuł skorzystałby z tego najprędzej.

Podczas trwającej konferencji Qualcommu firma Niantic, twórcy m.in. Pokémon GO oraz zaktualizowanego niedawno Ingressa, ujawniła plany stworzenia okularów rozszerzonej rzeczywistości (po angielsku AR).

Celem obu firm będzie przeniesienie zabawy z telefonów prosto na nasze oczy. Za pomocą okularów moglibyśmy grać nie tylko w gry Niantic, ale i innych developerów chcących dołączyć się do projektu.

Umożliwiłaby to niedawno otwarta oraz aktywnie rozwijana przez korporację platforma Real World (chylę czoła przed oryginalnością), która zawiera w sobie pakiet sprawdzonych rozwiązań z gier studia oraz umożliwia analizę obrazu w czasie rzeczywistym i wykorzystanie tego efektu przez grę. Pokemon wskakujący na wykryty w ułamki sekund stół? Albo mijający ludzi na ulicy? Portale ukrywające się za drzewami? Do tego wszystko widziane przez każdego w pobliżu, kto nosi rzeczone okulary. Czemu nie!

Aby rozwinąć potencjał projektu Niantica, Qualcomm zaoferuje zaplecze hardware’owe. Oprócz współczesnego kompletu frazesów – AI oraz 5G – okulary będą posiadały własny procesor, zestaw odpowiednich czujników oraz wbudowany przezroczysty ekran nanoszący obraz na nasze pole widzenia. Inaczej niż w przypadku wirtualnej rzeczywistości, celem będzie tutaj zintegrowanie realnego świata z cyfrowym.

Takie próby podejmowało w przeszłości Google ze swoimi słynnymi Glass, na rynku są też dostępne horrendalnie drogie i wciąż niszowe HoloLens od Microsoftu. W przeciwieństwie do wymienionych, potencjalne okulary mają być budżetowe, proste w obsłudze, czysto rozrywkowe oraz dostępne dla każdego chętnego gracza. Zamiast przyuczania przyszłych lekarzy i ultrarealistycznych renderów – bieganie po wirtualnych gymach, wyświetlanie Map Google i Facebooka oraz podziwianie budowli z Minecraft Earth.

Niestety, muszę ostudzić entuzjastów. Bardziej niż realną zapowiedzią produktu mamy do czynienia z rodzajem konceptu. Poza nawiązaniem współpracy firmy nie poczyniły żadnych kroków ku rozpoczęciu produkcji lub głębszego rozwoju rzeczonego wynalazku. 

Patrząc jednak na ambicje Niantica rozwijającego własny, oparty o swoje doświadczenie zestaw narzędzi oraz potencjał leżący w nowych wynalazkach Qualcommu należy uznać scenariusz uruchomienia produkcji za wyjątkowo realny. Świat podchodzi do AR jak pies do jeża, zaś Pokemon GO oraz niska cena brzmią jak coś, co w końcu rozpoczęłoby rewolucję tego znanego nam od blisko siedmiu lat segmentu technologii. Być może za kilka lat Qualcomm stanie się JBL-em oraz Teslą rozszerzonej rzeczywistości?

Dodaj komentarz ν
Podziel się:

Nasze zasoby

Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 7 grudnia 2019, 13:31   logman
Miałem przyjemność "bawić" się Hololensami i muszę przyznać że pomimo wielu problemów i horrendalnej ceny jest to niesłychanie immersyjne przeżycie. Demo gry z wyłażącymi mecharobalami ze ściany po prostu wcisnęło mnie w podłogę. Jeśli uda im się rozszerzyć kont widzenia obiektów holograficznych i zwiększyć nieco rozdzielczość to może być to jeden z najbardziej rewolucyjnych produktów ostatnich lat.
sobota, 7 grudnia 2019, 12:56   Kynareth
Może wreszcie Pokemon Go zacznie być imponujące i fajne, a nie kiepskie i nudne jak obecnie. Niestety ale granie w Pokemony na konsolach Nintendo dostarcza o wiele więcej frajdy niż Go, jedynym plusem jest zachęcenie do ruchu na zanieczyszczonym powietrzu. Jestem gotowy kupić nowe urządzenie na 2000 zł, jeśli tylko będzie odpowiednio wysokiej jakości. Aktualnie, Pokemon Go nie potrafi w pełni wykorzystać mojego Galaxy S9+, a co dopiero okularów AR.

O autorze

Wokulski

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Kwiecień to miesiąc urodzinowy CD-Action, postanowiliśmy sięgnąć więc do początków magazynu i ze szczególną uwagą przyjrzeć się zamieszczanym w nim reklamom. Na pierwszy ogień idą roczniki 1996 i 1997 – przygotowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć, które przypominają dawne, prostsze czasy. 

Komentarzy:
18

Myśl na dziś: Jeśli twoje życie staje się trudniejsze, może to być znak, że właśnie awansowałeś na kolejny poziom.

Komentarzy:
2

Mamy kilka ciekawych propozycji, czekamy też na wasze!

Komentarzy:
22

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z