Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITWiedźmin: Na rynek trafią kolekcjonerskie monety – jedna kosztuje 14 tysięcy złotych

Witold czwartek, 7 listopada 2019, 16:45 News
PC

Zaznaczmy: jest to cena promocyjna.

O tym, że „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego jest polskim skarbem narodowym, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Oczywiście nie każdy musi lubić twórczość pisarza (ani tym bardziej jego samego), ale bez wątpienia wykreował jeden ze współczesnych symboli naszego kraju. I tak, wszyscy dobrze wiemy, że gdyby nie gry CD Projektu, nigdy by się to nie stało. Nie ma co jednak udawać, iż samo nazwisko autora nie stało się dzięki temu głośne na świecie.

W Polsce zaś zasług jego wiedźminskiej sagi trudno nie docenić. Świadoma popularności pisarza firma Mennica Gdańska postanowiła uhonorować jego dzieło i wraz z samym Sapkowskim przygotowała serie monet kolekcjonerskich „Wiedźmin – Ostatnie życzenie”. Znajdą się w niej jedna o wartości 5 dolarów Niue* i druga – 50 dolarów Niue. Obie będą srebrne (próba 999, czyli czyste jak łza).

Pierwsza z nich, tańsza, ważyć będzie 62,2 g (dwie uncje) i przedstawia Geralta próbującego wraz z Yennefer ratować zaczarowanego przez Dżina Jaskra. Miecz wiedźmina będzie (o ironio) ozdobiony złotem, a kula trzymana przez Yennefer zostanie wykonana za pomocą drukarki 3D. Na awersie możemy zobaczyć garść symboli związanych z uniwersum (oraz królową Elżbietę II, bo Niue). Cena? Okazyjne 1399 zł (od lutego będzie to już 1600zł). Na rynek trafi tylko 2000 sztuk, więc jeżeli jesteście zainteresowani, warto się pośpieszyć.

 

Ach, widzę, że mam do czynienia z prawdziwymi znawcami. Dla was przygotowano nie lada gratkę: kilogramową (sic!) monetę przedstawiającą Jeża, Pavettę, Calanthe i Geralta podczas kłótni o rękę księżniczki. W bonusie: agat imitujący okno zamku. Nakład? 200 sztuk, z czego tylko połowa znajdzie się na rynku kolekcjonerskim. Pytacie, ile kosztuje taka przyjemność? W promocji 13 999 zł. Premierę będzie miała w styczniu, a od lutego dostaniecie ją za 16 tysięcy zł.

Obie monety znajdziecie TUTAJ.

*Dlatego akurat taka waluta, ponieważ w Polsce wprowadzać do obiegu monety i banknoty może tylko Narodowy Bank Polski. Niektóre państwa (jak właśnie Niue – terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, mała wyspa, na której żyje ok 1600 osób) biją monety kolekcjonerskie na eksport – stąd wiele z nich pochodzi właśnie z takich krajów.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 9 listopada 2019, 11:14   Iskier
A czy moneta musi być oficjalna i możliwa do wprowadzenia do obiegu? Nie można zrobić kolekcjonerskiej, bez wartości nominalnej, a jedynie o wartości kruszcu?
piątek, 8 listopada 2019, 23:55   TytanowyK
Wyglądają paskudnie. Już ładniejsze są monety okolicznościowe z miastami, które normalnie trafiają do obiegu. Co kto lubi.
piątek, 8 listopada 2019, 18:54   RedCrow
@KorganBereseker - A widziałeś kiedyś jakieś kolekcjonerskie złotówki utrzymane w takim styku? Żeby stworzyć monetę, najpierw trzeba znaleźć emitenta, a polski emitent (czyli NBP) nie jest zainteresowany takimi projektami. Niue (a właściwie to Nowa Zelandia) natomiast, nie ma nic przeciwko i od lata stanowi centrum emisyjne różnych dziwnych monet kolekcjonerskich z całego świata.
piątek, 8 listopada 2019, 13:05   zadymek
@jacu Ale strzeliłeś z tymi "zakonnikami" ;)
piątek, 8 listopada 2019, 11:53   pawel0482
Kto ma drukarkę 3D ten o wiele taniej sam sobie zrobi taką monetę hyhy :)
piątek, 8 listopada 2019, 11:20   Windcaller
@8olly moneta chociaż jest realna, ale czemu wydajesz gry na jakieś gry komputerowe, które nawet nie istnieją?! Debil totalny, dzieci głodują a on wydaje pieniądze na jakieś piksele, debilizm świat się kończy. (Sarkazm dla niekumatych)
piątek, 8 listopada 2019, 10:29   BAMsE
@taz159357 wymóg formalny - każda oficjalna moneta terytoriów podległych królowej angielskiej ma zawierać tę właśnie jej podobiznę na rewersie.
piątek, 8 listopada 2019, 10:11   taz159357
Po co komu ta "wielka ekscelencja" na monetach z Wiedźmina? Równie dobrze mogli by na jej miejscu wprasować Michała Wiśniewskiego...
piątek, 8 listopada 2019, 8:35   jacu
Nie pomyśli nawet, żeby kupić sobie jakąś tam monetę za 14K. Ale na wszelkie rozrywki w ciągu roku i tak wyda kilka tysięcy zł. Natomiast są w Polsce także ludzie, których stać na tą absurdalną monetę. I stać też ich na to, żeby wylicytować złote serduszko WOŚP za 100K. Tak więc wszystko jest kwestią skali.
piątek, 8 listopada 2019, 8:27   jacu
@8olly Idąc tym tokiem rozumowania każdy kto ma samochód droższy od np Fiata Tipo powinien się wstydzić. Do tego, po co ludzie budują domy. Każdy powinien mieszkać w M3. W sumie to po co wydajemy pieniądze na gry? Dlaczego wydajemy pieniądze na jakąkolwiek rozrywkę? Wszyscy zostańmy zakonnikami lub pracujemy żeby WSZYYYYSTKO wysyłać na pieski w schronisku. Właśnie nie. Bo wszystko jest kwestią skali.Przeciętny Polak zarabia tyle ile zarabia i przekaże dla potrzebujących powiedzmy, że max do 1 tysiąca zł/rok

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Zanim rzucimy
naszą wewnętrzną bestię 
w wir nadprzestrzeni.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z