Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCD Projekt i Andrzej Sapkowski zbliżają się do zakończenia sporu

hraboll czwartek, 31 stycznia 2019, 13:45 News

Czy autor wiedźmińskiej sagi otrzyma wielomilionowe wynagrodzenie?

Na początku października zeszłego roku gruchnęła wieść, że Andrzej Sapkowski żąda od CD Projektu co najmniej 60 milionów złotych. Kwota ma stanowić dodatkowe wynagrodzenie za wykorzystanie książkowej sagi „Wiedźmin” przy produkcji gier. Kierownictwo warszawskiej spółki uznało roszczenia pisarza za całkowicie bezpodstawne, jednocześnie zaznaczając, że będzie dążyć do polubownego rozwiązania sprawy.

Sprawy, która nie tylko była szeroko komentowana w rodzimych i zagranicznych mediach, lecz także mocno odbiła się na kondycji lidera rodzimej branży gier. Co warte uwagi, rok temu CD Projekt chwalił się, że ogólne przychody z interaktywnych przygód Białego Wilka sięgają już miliarda złotych. „AS” oczekuje, iż otrzyma 6% wygenerowanych zysków.

Puls Biznesu dowiedział się nieoficjalnie, iż strony przedstawionego sporu są bliskie osiągnięcia porozumienia. Osoba zorientowana w sprawie przekazała dziennikowi takie oto informacje:

Trwają ustalenia między stronami. Do miesiąca powinna się pojawić informacja, jakie jest rozwiązanie. Jest szansa na ugodę, ale to jeszcze nie jest przesądzone.


Ugoda jest możliwa, aczkolwiek nie ma ona skutkować wypłaceniem żądanej kwoty:

Raczej może to być forma docenienia twórczości Andrzeja Sapkowskiego — jego postaci, talentu i potencjału, jeśli chodzi o pomoc spółce w kreowaniu pomysłów.


Niestety, producent wiedźmińskich gier nie zamierza komentować przebiegu negocjacji. W październiku zeszłego roku Adam Kiciński, prezes CD Projektu, w rozmowie z Pulsem Biznesu podkreślał, że spółce zależy zarówno na podtrzymaniu dobrych relacji z Andrzejem Sapkowskim, jak i honorowaniu wcześniejszych umów:

Będziemy dążyć do porozumienia i to nie jest tylko deklaracja. Zależy nam na dobrych relacjach z panem Sapkowskim, ponieważ to jest dobre dla wszystkich. Jeśli jednak chodzi o umowy już podpisane, to uważamy, że powinny być respektowane.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: CD Projekt,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 2 lutego 2019, 12:31   LunarBird
@master0612 " Pomysł to jedynie kilka % wartości tak złożonego projektu jak gra komputerowa." POMYSŁ? Sapkowski zrobił za Redów cały pier***ony character design, opisał wszystkie ważniejsze lokacje, a nawet typowe problemy z jakimi ludzie się borykają i typowe rodzaje postaci trzecioplanowych. To jak najbardziej JEST 50% roboty albo i więcej, bo wszystko co Redzi musieli zrobić to skopiować od Sapkowskiego. Jak zabrać z Wiedźminów cały świat i postacie - gówno całe innowacyjnych pomysłów tam zostaje.
sobota, 2 lutego 2019, 7:50   master0612
@Rychy1111111
Bredzisz jak potłuczony ^ Pomysł to jedynie kilka % wartości tak złożonego projektu jak gra komputerowa. 50% roboty xDDDDDDD nawet nie wiem co mam tu więcej napisać bo ignorancja leje się strumieniami
sobota, 2 lutego 2019, 0:02   Rychu111111
@Patroneq
"Ma w dupie markę, odcina się od niej, a potem po sukcesie gry, do którego on nawet w 1% się nie przyczynił poza sprzedażą praw, przychodzi i żąda 60 mln."Gdyby nie jego sprzedaż praw do marki, nie byłoby dziś gry. Tak więc szczerze mówiąc, odwalił jakieś 50% roboty za REDów. Wykreował świat, charyzmatycznych bohaterów z niepowtarzalnymi osobowościami i tak można byłoby wymieniać i wymieniać. Jaki by nie był to kasa mu się należy.
piątek, 1 lutego 2019, 22:25   SerwusX
@Patroneq
Podoba mi się twój tok myślenia, zupełnie jak "ukradli mu samochód, ale i tak ma dużo hajsu, więc umarzamy" albo "wybili mu szybę, ale koleś jest niemiłym bucem, więc nic z tym nie będziemy robić".
piątek, 1 lutego 2019, 21:15   asparagus
@Torturer "TAK NASZE PRAWO JEST ZEPSUTE I WYPACZONE WŁADZA TEŻ"
To mały pikuś... Są jeszcze zepsute zęby i wypaczone okna...
piątek, 1 lutego 2019, 16:08   asparagus
@Patroneq "...nasze prawo jest gówniane i powinno zostać zmienione."
Taaa..., najlepiej na Kodeks Hammurabiego...
piątek, 1 lutego 2019, 15:59   asparagus
Podejrzewam, że skończy się to tak, że Sapkowski dostanie teraz parę groszy (jakieś pół miliona powiedzmy) ale za to REDzi podpiszą z nim jakąś rozsądna umowę na przyszły okres. Będzie i wilk (biały) syty i owca cała... Kto wie, może kroi się jakiś jego udział w pisaniu scenariusza do dalszych części...
piątek, 1 lutego 2019, 15:37   Patroneq
jest gówniane i powinno zostać zmienione. Sam się odciął od gry. Mógł pomagać REDom jako konsultant. Ale on wolał wyzywać, że gry to rozrywka dla idiotów, a teraz przychodzi z podkulonym ogonem. Skoro to jest rozrywka dla idiotów, to czemu on chce czerpać z tego hajs, skoro tylko idioci za to płacą? Pazerne ścierwo z niego. Zero szacunku mu się należy. Powinien być dopisek w prawie, że jeśli autor licencji odcina się całkowicie od projektu. Nie powinien mieć żadnych praw do wynagrodzenia.
piątek, 1 lutego 2019, 15:35   Patroneq
@LunarBird Sapkowski mógł wziąć procent od dochodów, wybrał gotówkę z góry. Jego problem. Popełnił błąd, owszem. W polskim prawie jest owszem taki zapis, więc ma do tego prawo. Co nie zmienia faktu, że jest jebanym bucem, który dla hajsu zrobi wszystko. Najpierw jeździ po graczach, po samym CDP. Ma w dupie markę, odcina się od niej, a potem po sukcesie gry, do którego on nawet w 1% się nie przyczynił poza sprzedażą praw, przychodzi i żąda 60 mln. Jeśli on tą sprawę wygra, to pokazuje jak bardzo nasze prawo
piątek, 1 lutego 2019, 14:54   LunarBird
@Rincevind Nie "uznał że mu się należy" tylko faktycznie należy mu się i wynika to w sposób jasny i niezaprzeczalny z przepisów o prawie autorskim. W sytuacji gdy wartość licencji drastycznie wzrosła po kilku latach i licencjobiorca zarobił na produkcie na podstawie rzeczonej licencji niewspółmiernie wiele w stosunku do pieniędzy zapłaconych autorowi, autor ma prawo domagać się rekompensaty. Tu nie ma o czym dyskutować, Redzi spierdolili sprawę. Mogli dobrowolnie wyrównać straty i odebrać Sapkowi argument.

O autorze

hraboll

Podobne newsy

CD Projekt Red: Wywiad – Cyberpunk 2077, Wiedźmin na Switchu [WIDEO]

News
piątek, 14 czerwca 2019

cd-projekt-red-wywiad-cyberpunk-2077-wiedzmin-na-switchu-wideo Na E3 2019, pośród targowego zamieszania, zadaliśmy kilka pytań Mateuszowi Tomaszkiewiczowi z CD Projekt Red. O Cyberpunka, o Wiedźmina na Switchu (pieszczotliwie ochrzczonego Switcherem), ale też o samo studio.

Komentarzy:
17

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Choć chyba każdy kiedyś miał styczność z pinballem, to wiedza na temat jego historii, ewolucji, zasad działania itd. wcale powszechna nie jest. Czas to naprawić.

Komentarzy:
9

Myśl na dziś: Każda choroba jest śmiertelna, jeśli tylko dobrze wyguglować.

Komentarzy:
4

Wydanie wieczorne. Bo deadline.

Komentarzy:
13

Na miesiąc przed premierą Borderlands 3 miałem okazję przez kilka godzin pograć w niemal finalną wersję gry. Rewolucji tu nie widać. Wszystko jednak wskazuje na to, że tak czy inaczej dostaniemy bardzo dobrą grę.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z