Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCD Projekt i Andrzej Sapkowski zbliżają się do zakończenia sporu

hraboll czwartek, 31 stycznia 2019, 13:45 News

Czy autor wiedźmińskiej sagi otrzyma wielomilionowe wynagrodzenie?

Na początku października zeszłego roku gruchnęła wieść, że Andrzej Sapkowski żąda od CD Projektu co najmniej 60 milionów złotych. Kwota ma stanowić dodatkowe wynagrodzenie za wykorzystanie książkowej sagi „Wiedźmin” przy produkcji gier. Kierownictwo warszawskiej spółki uznało roszczenia pisarza za całkowicie bezpodstawne, jednocześnie zaznaczając, że będzie dążyć do polubownego rozwiązania sprawy.

Sprawy, która nie tylko była szeroko komentowana w rodzimych i zagranicznych mediach, lecz także mocno odbiła się na kondycji lidera rodzimej branży gier. Co warte uwagi, rok temu CD Projekt chwalił się, że ogólne przychody z interaktywnych przygód Białego Wilka sięgają już miliarda złotych. „AS” oczekuje, iż otrzyma 6% wygenerowanych zysków.

Puls Biznesu dowiedział się nieoficjalnie, iż strony przedstawionego sporu są bliskie osiągnięcia porozumienia. Osoba zorientowana w sprawie przekazała dziennikowi takie oto informacje:

Trwają ustalenia między stronami. Do miesiąca powinna się pojawić informacja, jakie jest rozwiązanie. Jest szansa na ugodę, ale to jeszcze nie jest przesądzone.


Ugoda jest możliwa, aczkolwiek nie ma ona skutkować wypłaceniem żądanej kwoty:

Raczej może to być forma docenienia twórczości Andrzeja Sapkowskiego — jego postaci, talentu i potencjału, jeśli chodzi o pomoc spółce w kreowaniu pomysłów.


Niestety, producent wiedźmińskich gier nie zamierza komentować przebiegu negocjacji. W październiku zeszłego roku Adam Kiciński, prezes CD Projektu, w rozmowie z Pulsem Biznesu podkreślał, że spółce zależy zarówno na podtrzymaniu dobrych relacji z Andrzejem Sapkowskim, jak i honorowaniu wcześniejszych umów:

Będziemy dążyć do porozumienia i to nie jest tylko deklaracja. Zależy nam na dobrych relacjach z panem Sapkowskim, ponieważ to jest dobre dla wszystkich. Jeśli jednak chodzi o umowy już podpisane, to uważamy, że powinny być respektowane.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: CD Projekt,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 2 lutego 2019, 12:31   LunarBird
@master0612 " Pomysł to jedynie kilka % wartości tak złożonego projektu jak gra komputerowa." POMYSŁ? Sapkowski zrobił za Redów cały pier***ony character design, opisał wszystkie ważniejsze lokacje, a nawet typowe problemy z jakimi ludzie się borykają i typowe rodzaje postaci trzecioplanowych. To jak najbardziej JEST 50% roboty albo i więcej, bo wszystko co Redzi musieli zrobić to skopiować od Sapkowskiego. Jak zabrać z Wiedźminów cały świat i postacie - gówno całe innowacyjnych pomysłów tam zostaje.
sobota, 2 lutego 2019, 7:50   master0612
@Rychy1111111
Bredzisz jak potłuczony ^ Pomysł to jedynie kilka % wartości tak złożonego projektu jak gra komputerowa. 50% roboty xDDDDDDD nawet nie wiem co mam tu więcej napisać bo ignorancja leje się strumieniami
sobota, 2 lutego 2019, 0:02   Rychu111111
@Patroneq
"Ma w dupie markę, odcina się od niej, a potem po sukcesie gry, do którego on nawet w 1% się nie przyczynił poza sprzedażą praw, przychodzi i żąda 60 mln."Gdyby nie jego sprzedaż praw do marki, nie byłoby dziś gry. Tak więc szczerze mówiąc, odwalił jakieś 50% roboty za REDów. Wykreował świat, charyzmatycznych bohaterów z niepowtarzalnymi osobowościami i tak można byłoby wymieniać i wymieniać. Jaki by nie był to kasa mu się należy.
piątek, 1 lutego 2019, 22:25   SerwusX
@Patroneq
Podoba mi się twój tok myślenia, zupełnie jak "ukradli mu samochód, ale i tak ma dużo hajsu, więc umarzamy" albo "wybili mu szybę, ale koleś jest niemiłym bucem, więc nic z tym nie będziemy robić".
piątek, 1 lutego 2019, 21:15   asparagus
@Torturer "TAK NASZE PRAWO JEST ZEPSUTE I WYPACZONE WŁADZA TEŻ"
To mały pikuś... Są jeszcze zepsute zęby i wypaczone okna...
piątek, 1 lutego 2019, 19:17   Torturer
Sapkowski jeździł po graczach dlatego ma brzydką opinie, REDzi nie jeździli po graczach ani czytelnikach to też większość za nimi logiczne. I on i oni chcą hajsu oraz profitów co jest oczywiste, a każdy kto obraża że chciwy ten czy tamci jest hipokrytą nikt dziś ani kiedyś niczego za darmo nie zrobił i nie zrobi to też kombinują. Osobiście życzę powodzenia REDom by zobaczyć ich kolejne lepsze gry na co trza pieniędzy. ...TAK NASZE PRAWO JEST ZEPSUTE I WYPACZONE WŁADZA TEŻ, KTO TEGO NIE WIDZI TEN ŚLEPY.
piątek, 1 lutego 2019, 16:08   asparagus
@Patroneq "...nasze prawo jest gówniane i powinno zostać zmienione."
Taaa..., najlepiej na Kodeks Hammurabiego...
piątek, 1 lutego 2019, 15:59   asparagus
Podejrzewam, że skończy się to tak, że Sapkowski dostanie teraz parę groszy (jakieś pół miliona powiedzmy) ale za to REDzi podpiszą z nim jakąś rozsądna umowę na przyszły okres. Będzie i wilk (biały) syty i owca cała... Kto wie, może kroi się jakiś jego udział w pisaniu scenariusza do dalszych części...
piątek, 1 lutego 2019, 15:37   Patroneq
jest gówniane i powinno zostać zmienione. Sam się odciął od gry. Mógł pomagać REDom jako konsultant. Ale on wolał wyzywać, że gry to rozrywka dla idiotów, a teraz przychodzi z podkulonym ogonem. Skoro to jest rozrywka dla idiotów, to czemu on chce czerpać z tego hajs, skoro tylko idioci za to płacą? Pazerne ścierwo z niego. Zero szacunku mu się należy. Powinien być dopisek w prawie, że jeśli autor licencji odcina się całkowicie od projektu. Nie powinien mieć żadnych praw do wynagrodzenia.
piątek, 1 lutego 2019, 15:35   Patroneq
@LunarBird Sapkowski mógł wziąć procent od dochodów, wybrał gotówkę z góry. Jego problem. Popełnił błąd, owszem. W polskim prawie jest owszem taki zapis, więc ma do tego prawo. Co nie zmienia faktu, że jest jebanym bucem, który dla hajsu zrobi wszystko. Najpierw jeździ po graczach, po samym CDP. Ma w dupie markę, odcina się od niej, a potem po sukcesie gry, do którego on nawet w 1% się nie przyczynił poza sprzedażą praw, przychodzi i żąda 60 mln. Jeśli on tą sprawę wygra, to pokazuje jak bardzo nasze prawo

O autorze

hraboll

Podobne newsy

Cyberpunk 2077: Nad grą pracuje już ponad 400 osób

News
poniedziałek, 28 stycznia 2019

cyberpunk-2077-nad-gra-pracuje-juz-ponad-400-osob CD Projekt Red uspokaja po rozstaniu z dyrektorem kreatywnym.

Komentarzy:
8

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Parametry nadchodzącej konsoli Sony pojawiły się w anonimowym wpisie na forum Beyond3D. Sugeruje to fejka, ale kilka lat temu w identyczny sposób zdradzono wnętrzności Wii U, a do tego nieoficjalne informacje dotyczące PS5 wydają się bardzo sensowne.

Komentarzy:
24

Najpierw było E3, na którym po raz pierwszy pokazano na żywo rozgrywkę. Potem – również podczas E3 – zamknięta prezentacja, w której sam trzymałem pada. Niezła. Ostatnio przyjąłem jednak na klatę całego kombosa: zaczęło się od paru godzin z pierwszymi misjami oraz endgame’em w Londynie, potem była zamknięta beta dla VIP-ów, a na koniec otwarta, już dla wszystkich. I mimo paru problemów nie mogę się doczekać premiery!

Komentarzy:
16

To topowy model GeForce’a RTX 2080 w ofercie MSI, a wyróżnia się nie tylko rozbudowanym systemem podświetlania. I całe szczęście, bo RGB nie każdego przecież interesuje.

Komentarzy:
22

Recenzja The Settlers History Collection w aktualnym numerze CDA miała pierwotnie zawierać ramkę na całą stronę, jednak z powodu braku miejsca musieliśmy opublikować tekst bez niej. Przy okazji recenzji zagrałam również w te części Settlersów, które wcześniej omijałam z daleka – oto mój bardzo zwięzły i osobisty ranking, który nie wszedł do pisma.

Komentarzy:
59

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z