Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAndrzej Sapkowski żąda pieniędzy od CD Projektu, ale czy ma podstawy?

deina czwartek, 4 października 2018, 11:06 News
PC

Zdaniem prawnika roszczenia są nieuzasadnione.

Andrzej Sapkowski domaga się 60 milionów złotych od CD Projektu, ale czy jego żądania są zasadne? Prezes spółki Adam Kiciński w rozmowie z serwisem next.gazeta.pl podkreśla, że roszczenia są całkowicie bezpodstawne. Umowa z Sapkowskim została zawarta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa autorskiego – a dokładniej, wyjaśnia Kiciński, było to kilka umów na przestrzeni od 2002 do 2016 roku – zaś autor otrzymał wynagrodzenie. Prezes CPD nie chciał potwierdzić, czy faktycznie opiewało ono na 35 tysięcy zł, jak wynikało z wypowiedzi byłego szefa studia, Sebastiana Zielińskiego. Sapkowski sam przyznawał w przeszłości, że postąpił nierozsądnie, domagając się zapłaty od razu, chociaż proponowano mu procent od zysków. Nie przewidywał, że Wiedźmin wygeneruje tak imponujące pieniądze. Dzisiaj próbuje naprawić swój błąd negocjacyjny i sięgnąć po 6% korzyści uzyskanych przez CD Projekt dzięki adaptacjom jego twórczości.To skądinąd ciekawe, zważywszy na ostre słowa, jakimi raczył grę w przeszłości.

Zdaniem Piotra Schramma z kancelarii Gessel, z którym rozmawiało next.gazeta.pl, nie ma wątpliwości, że wszystkie umowy z Andrzejem Sapkowskim zostały odpowiednio dopełnione. Pełnomocnicy pisarza powołują się na przepis art. 44 w prawie autorskim:

W razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd.


Zapytany o to Schramm zwraca jednak uwagę, że to ponad szesnaście lat starań CD Projektu przełożyło się na obecny kształt gry i tym samym jej sukces. Jego zdaniem dzisiaj to saga gier napędza popularność książki, a nie odwrotnie. Art. 44 nie ma więc raczej zastosowania w tym przypadku.

Prawnik uważa, że CD Projekt postąpił mądrze, publikując całość wezwania w niezmienionej formie, nie godząc się tym samym na zawartą w nim sugestię, by wszystko załatwić po cichu i uniknąć uszczerbku na „renomie Grupy”. Sugeruje, że kolejnym ruchem powinno być skierowanie roszczenia przeciwko Sapkowskiemu w imieniu CD Projektu i jego akcjonariuszy. Ci ostatni ponieśli już bowiem wymierne straty: jak donosi Money.pl, w pewnej chwili wartość spółki spadła o 600 milionów złotych. We wtorek kurs akcji tracił ponad 3%, potem strata ustabilizowała się na poziomie 1,6% . Wartość CDP na warszawskiej giełdzie jest szacowana na ponad 18 miliardów złotych, co czyni z niego dziewiątą najdroższą spółkę w Polsce.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 8 października 2018, 0:35   Coenn
Co do samego niusa, i tresci komentarzy, to swoje mysli wyrazilem na blogu, jakby chcial ktos poznac: https:forum.cdaction.pl/blogs/entry/48995-o-grze-wiedzmin-cdp-red-na-motywach-powiesci-a-sapkowskiego-czyli-konflikt-interesow/
niedziela, 7 października 2018, 20:28   Coenn
Odnosnie S. Lema, to uwielbiam jego beletrystyke <3 "Kongres futurologiczny" byl pierwsza ksiazka Lema, ktora przeczytalem i do dzis jest jedna z tych naj, naj. Polecam kazdemu na kim ongi wywarl wrazenie film "Matrix" :]
sobota, 6 października 2018, 20:27   WindsorIII
Coś w tym stylu:-)
sobota, 6 października 2018, 11:30   Smuggler
heh, smoki i elfy to dla doroslych, kosmici i ksenomorfy dla dzieci :P
Mag wali fireballem z reki - OK
Biotyk miota fireballem - meh? :)Ja tam wole sf :)
sobota, 6 października 2018, 10:41   WindsorIII
No i świat fantasy mnie kręci, a SF wydaje mi się trochę dla dzieci:-) (subiektywne odczucie) Nie mogę się po prostu wczuć:0
sobota, 6 października 2018, 10:31   WindsorIII
Nie przeczytałem za dużo Lema i może dlatego ten wniosek. Konferencja istot myślących z bezmyślnym tworem nie jest dla mnie. Opowiadania może i niosą przesłanie, ale te opisy. Wyciąganie wniosków na podstawie 4 książek to za mało i pewnie warto sięgnąć po więcej.
sobota, 6 października 2018, 8:22   Smuggler
"baje" sa duzo glebsze niz myslisz, z calym szacunkiem, ale do nich trzeba dojrzec, wiem po sobie. No ale - kazdy ma swoj gust. Tym niemniej jednak Lem mial miliony fanow na calym swiecie, wiec jednak cos w tej jego tworczosci bylo, czego nie dostrzegasz...
piątek, 5 października 2018, 22:42   WindsorIII
Niezwyciężony czytałem i powiem Solaris bis:-( Zamiast oceanu techno robaczki bez myśli:-( Opowiadania to już baje... Wszędzie niezrozumienie ten sam motyw. Człowiek (ja) szuka jakieś fabuły, uczuć, itd...
piątek, 5 października 2018, 22:33   Takuim
@SmugglerNie to miałem na myśli. Trudno mi sobie po prostu wyobrazić jak można czytać tyle książek i przykładać jakąś większą wartość do każdej z nich. No ale pewnie to kwestia indywidualnej tolerancji. Ja osobiście jeśli czytam zbyt dużo książek, artykułów czy czegokolwiek, to czuje zmęczenie i przeładowanie informacjami. Dla mnie przerwa pomiędzy nimi to must.
piątek, 5 października 2018, 22:14   Smuggler
Lem cie odrzuca? A co probowales czytac? Bo Lem to naprawde jak ocean jest - i niezle ksiazki akcji, i groteski, i psychologiczne, i filozoficzne. Ja jestem wielkim fanem Lema ale od niektorych jego ksiazek sie dobijam - ale inne uwielbiam. Ot, chocby "Niezwyciezony" - z tego moglby byc niezly hollywodzki film sf,

O autorze

deina

Podobne newsy

Pierwszy Wiedźmin do wzięcia za darmo na GOG-u

News
czwartek, 16 maja 2019

pierwszy-wiedzmin-do-wziecia-za-darmo-na-gog-u Świetna okazja, żeby zobaczyć, jak się to wszystko zaczęło.  

Komentarzy:
18

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Bunt (ang. Riot) – rzeczownik

(1.1) sprzeciw, protest, opór

(1.2) wystąpienie grupy ludzi przeciwko jakiejś władzy

Komentarzy:
36

Zbiórka na Kickstarterze może być iskrą, która rozpali głowy odbiorców, roznieci zainteresowanie mediów i stanie się początkiem gorących biznesowych przyjaźni. Ci, którzy ją odpalili, przestrzegają jednak: igrając z ogniem, łatwo się sparzyć.

Komentarzy:
0

Polacy z SoulFire tworzą prequel Gothica, którego akcja ma się toczyć na dekadę przed utkaniem magicznej bariery, a za scenografię posłuży wyspa, gdzie dołączymy do strażników miejskich lub gildii kupieckiej. Zagadka: o jaki projekt chodzi?

Komentarzy:
4

Zaczęło się w roku 1987. W salonach gier królowały Contra i Operation Wolf, szczęśliwi posiadacze komputerów grali w pierwszą część Larry’ego i Piratów Sida Meiera. A Tim Ansell zakładał studio, które miało sprawić, że świat pokocha wojnę totalną.

Komentarzy:
7

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z