Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAndrzej Sapkowski żąda pieniędzy od CD Projektu, ale czy ma podstawy?

deina czwartek, 4 października 2018, 11:06 News
PC

Zdaniem prawnika roszczenia są nieuzasadnione.

Andrzej Sapkowski domaga się 60 milionów złotych od CD Projektu, ale czy jego żądania są zasadne? Prezes spółki Adam Kiciński w rozmowie z serwisem next.gazeta.pl podkreśla, że roszczenia są całkowicie bezpodstawne. Umowa z Sapkowskim została zawarta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa autorskiego – a dokładniej, wyjaśnia Kiciński, było to kilka umów na przestrzeni od 2002 do 2016 roku – zaś autor otrzymał wynagrodzenie. Prezes CPD nie chciał potwierdzić, czy faktycznie opiewało ono na 35 tysięcy zł, jak wynikało z wypowiedzi byłego szefa studia, Sebastiana Zielińskiego. Sapkowski sam przyznawał w przeszłości, że postąpił nierozsądnie, domagając się zapłaty od razu, chociaż proponowano mu procent od zysków. Nie przewidywał, że Wiedźmin wygeneruje tak imponujące pieniądze. Dzisiaj próbuje naprawić swój błąd negocjacyjny i sięgnąć po 6% korzyści uzyskanych przez CD Projekt dzięki adaptacjom jego twórczości.To skądinąd ciekawe, zważywszy na ostre słowa, jakimi raczył grę w przeszłości.

Zdaniem Piotra Schramma z kancelarii Gessel, z którym rozmawiało next.gazeta.pl, nie ma wątpliwości, że wszystkie umowy z Andrzejem Sapkowskim zostały odpowiednio dopełnione. Pełnomocnicy pisarza powołują się na przepis art. 44 w prawie autorskim:

W razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd.


Zapytany o to Schramm zwraca jednak uwagę, że to ponad szesnaście lat starań CD Projektu przełożyło się na obecny kształt gry i tym samym jej sukces. Jego zdaniem dzisiaj to saga gier napędza popularność książki, a nie odwrotnie. Art. 44 nie ma więc raczej zastosowania w tym przypadku.

Prawnik uważa, że CD Projekt postąpił mądrze, publikując całość wezwania w niezmienionej formie, nie godząc się tym samym na zawartą w nim sugestię, by wszystko załatwić po cichu i uniknąć uszczerbku na „renomie Grupy”. Sugeruje, że kolejnym ruchem powinno być skierowanie roszczenia przeciwko Sapkowskiemu w imieniu CD Projektu i jego akcjonariuszy. Ci ostatni ponieśli już bowiem wymierne straty: jak donosi Money.pl, w pewnej chwili wartość spółki spadła o 600 milionów złotych. We wtorek kurs akcji tracił ponad 3%, potem strata ustabilizowała się na poziomie 1,6% . Wartość CDP na warszawskiej giełdzie jest szacowana na ponad 18 miliardów złotych, co czyni z niego dziewiątą najdroższą spółkę w Polsce.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 8 października 2018, 0:35   Coenn
Co do samego niusa, i tresci komentarzy, to swoje mysli wyrazilem na blogu, jakby chcial ktos poznac: https:forum.cdaction.pl/blogs/entry/48995-o-grze-wiedzmin-cdp-red-na-motywach-powiesci-a-sapkowskiego-czyli-konflikt-interesow/
niedziela, 7 października 2018, 20:28   Coenn
Odnosnie S. Lema, to uwielbiam jego beletrystyke <3 "Kongres futurologiczny" byl pierwsza ksiazka Lema, ktora przeczytalem i do dzis jest jedna z tych naj, naj. Polecam kazdemu na kim ongi wywarl wrazenie film "Matrix" :]
sobota, 6 października 2018, 20:27   WindsorIII
Coś w tym stylu:-)
sobota, 6 października 2018, 11:30   Smuggler
heh, smoki i elfy to dla doroslych, kosmici i ksenomorfy dla dzieci :P
Mag wali fireballem z reki - OK
Biotyk miota fireballem - meh? :)Ja tam wole sf :)
sobota, 6 października 2018, 10:41   WindsorIII
No i świat fantasy mnie kręci, a SF wydaje mi się trochę dla dzieci:-) (subiektywne odczucie) Nie mogę się po prostu wczuć:0
sobota, 6 października 2018, 10:31   WindsorIII
Nie przeczytałem za dużo Lema i może dlatego ten wniosek. Konferencja istot myślących z bezmyślnym tworem nie jest dla mnie. Opowiadania może i niosą przesłanie, ale te opisy. Wyciąganie wniosków na podstawie 4 książek to za mało i pewnie warto sięgnąć po więcej.
sobota, 6 października 2018, 8:22   Smuggler
"baje" sa duzo glebsze niz myslisz, z calym szacunkiem, ale do nich trzeba dojrzec, wiem po sobie. No ale - kazdy ma swoj gust. Tym niemniej jednak Lem mial miliony fanow na calym swiecie, wiec jednak cos w tej jego tworczosci bylo, czego nie dostrzegasz...
piątek, 5 października 2018, 22:42   WindsorIII
Niezwyciężony czytałem i powiem Solaris bis:-( Zamiast oceanu techno robaczki bez myśli:-( Opowiadania to już baje... Wszędzie niezrozumienie ten sam motyw. Człowiek (ja) szuka jakieś fabuły, uczuć, itd...
piątek, 5 października 2018, 22:33   Takuim
@SmugglerNie to miałem na myśli. Trudno mi sobie po prostu wyobrazić jak można czytać tyle książek i przykładać jakąś większą wartość do każdej z nich. No ale pewnie to kwestia indywidualnej tolerancji. Ja osobiście jeśli czytam zbyt dużo książek, artykułów czy czegokolwiek, to czuje zmęczenie i przeładowanie informacjami. Dla mnie przerwa pomiędzy nimi to must.
piątek, 5 października 2018, 22:14   Smuggler
Lem cie odrzuca? A co probowales czytac? Bo Lem to naprawde jak ocean jest - i niezle ksiazki akcji, i groteski, i psychologiczne, i filozoficzne. Ja jestem wielkim fanem Lema ale od niektorych jego ksiazek sie dobijam - ale inne uwielbiam. Ot, chocby "Niezwyciezony" - z tego moglby byc niezly hollywodzki film sf,

O autorze

deina

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Tym, co sprawia, że Farming Simulator rok po roku przykuwa do monitorów setki tysięcy graczy na wiele tygodni, jest nie tylko wciągająca rozgrywka. Równie duże znaczenie ma społeczność zgromadzona wokół produkcji – i tworzone przez nią mody. Bardzo dużo modów. 

Komentarzy:
3

Ponad pół miliona egzemplarzy pudełkowych sprzedanych od 2012 roku w Polsce, ponad 100 tysięcy wiernych fanów nad Wisłą i społeczność żywo wymieniająca się doświadczeniami. To nie FIFA ani Call of Duty, to Farming Simulator.

Komentarzy:
2

Duży, szybki, z LED-ami i obsługą G-Synca. Nowy monitor LG świetnie nadaje się do grania.

Komentarzy:
10

Firma Vault-Tec zaprojektowała i zbudowała 122 schrony przeciwatomowe zwane kryptami. Oficjalnie miały one stać się schronieniem dla całej populacji USA, w praktyce dostali się do nich nieliczni wybrańcy, których szczęśliwcami bynajmniej nazwać nie można.

Komentarzy:
26

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z