Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPewDiePie zbanowany w Chinach [WIDEO]

Witold wtorek, 22 października 2019, 10:27 News

Z Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej lepiej nie żartować.

Temat cenzury w Chińskiej Republice Ludowej oraz autocenzury zachodnich firm, które nie chcą podpaść rządowi w Pekinie, nie schodzi w ostatnim czasie z ust graczy. Chociaż Ameryka jest może bardziej poruszona sytuacją w NBA (gdzie menadżer Houston Rockets wyraził poparcie dla protestów w Hongkongu, a później wraz z całą drużyną i jej władzami gorąco za to przepraszał), naszą branżę szczególnie interesuje przypadek Blizzarda. O zawieszeniu zawodnika Hearthstone'a pisaliśmy już dużo i nawet jeżeli firma ostatecznie zreflektowała się, że przesadziła z wysokością kary (co nie znaczy, że pół roku to krótko), to większość fanów wciąż czuje mieszane (eufemistycznie rzecz ujmując) uczucia.

W tym samym czasie w Chinach został wymazany South Park. I nie piszę „zakazany”, ponieważ oficjalnie nigdy go tam nie było; teraz zaś przeczesując tamtejszy internet, nie znajdziemy ani jednej wzmianki, która mogłaby sugerować, że mieszkańcy Państwa Środka kiedykolwiek słyszeli o Cartmanie i spółce. Wszystko to z powodu odcinka, w którym twórcy wyśmiewali autocenzurę amerykańskich firm oraz sytuację usuniętego z ChRL-u Kubusia Puchatka*. Teraz to samo spotkało najpopularniejszego youtubera świata: Feliksa Kjellberga znanego lepiej jako PewDiePie.

W swoim stałym cyklu „Meme review” wziął on bowiem na tapet m.in. memy związane z opisywanymi wyżej wydarzeniami. Zrobił krótkie wprowadzenie do tematu, pokazał parę obrazków z Xi Jinpingiem i Kubusiem Puchatkiem oraz garść innych osadzonych w temacie. I tyle – jak się domyślacie, według naszych standardów trudno się w wideo dopatrzeć nawet jakiegoś większego poparcia dla Hongkongu. Sami zresztą oceńcie (od 11:33):

Chińskim cenzorom jednak najwidoczniej się to nie spodobało i PewDiePie zniknął z chińskiego internetu. W kolejnym wideo Kjellberg przyznał, że jego filmów (i nie tylko) nie da się już znaleźć na tamtejszym YouTubie, Reddicie czy ogólnie w sieci. Jak się domyślacie, twórca nie jest z tego powodu jakoś przesadnie zadowolony (i mniej więcej tego się spodziewał), chociaż nie wydaje się również, żeby znowu aż tak się tym przejął. Oczywiście nie wiemy, ilu jego widzów pochodziło z tego kraju, jednak trudno uznać zniknięcie z tak ogromnego rynku za drobnostkę. Słowa PewDiePie ładnie to wszystko podsumowują:

Chiny zachowują się jak ktoś na Twitterze, kto nie przyjmuje żadnej krytyki i zamiast tego po prostu blokuje wszystkich wokół.

*Jeżeli nie kojarzycie: sympatyczny miś stał się jednym z symboli opozycji wobec chińskiego rządu z racji tego, iż... przypomina Xi Jinpinga, Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 23 października 2019, 9:11   pawel0482
@Windcaller masz 1000% racji.
środa, 23 października 2019, 7:59   Windcaller
@tommy50 Chiny jako jedno państwo generują więcej zysków w branży gier niż cała Europa razem wzięta. Nikt nie produkuje gier charytatywnie, żadna duża firma nie zignoruje tego rynku.
wtorek, 22 października 2019, 21:06   Muidus
o tak jak z mojej nauczycielki w podstawówce, która to kochała stare czerwone wychowanie
wtorek, 22 października 2019, 19:57   alistair80
A człowiek jednak uczy się całe życie. Nigdy nie słyszałem, że chodzi o tapet.
wtorek, 22 października 2019, 17:13   podluka
Wziąć coś na TAPET jest poprawną formą, NIE na tapetę!
wtorek, 22 października 2019, 16:07   DarkTag
@tommy50: Bo Chiny teraz mają ogromny wpływ na gry - Riot na przykład jest w 100% kontrolowany przez Tencent (czyli w sumie przez Chiński rząd). Takie firmy jak Blizzard czy Ubisoft muszą się dostosować do Chin bo mają tam ogromne zyski - np. WoW ma swoją osobną wersję napisaną tylko i wyłącznie dla Chin (i z nowymi modelami dla wielu postaci i przerobionymi questami). Tencent też macza palce w Epicu (40% udziału w spółkach) i wywiera coraz większą presję na ten rynek.
wtorek, 22 października 2019, 15:49   tommy50
A co nas Chiny obchodzą. Najlepsze lata gier video (1989 -2012) odbywaly sie bez Chin i nie sa one nam do niczego potrzebne, wrecz nam szkodza, bo maja za duzy wplyw na to w jakie gry gramy (onlinowe szity).
Chiny psuja rynek.
wtorek, 22 października 2019, 14:53   lastmanstanding
zrobił fototapetę z Kubusiem puchatkiem i okleił sobie pokój
wtorek, 22 października 2019, 12:23   witold
@Zenek Nie da się ukryć, błąd z tych wyjątkowo głupich.
wtorek, 22 października 2019, 11:45   Zenek
@Witold: (...) wziął on bowiem na tapetę (...) ? Czyli co zrobił?

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

SUPER. HOT. DUNGEON. TOP. HYPER. DOT.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z