Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITSouth Park znika z Chin z powodu krytyki cenzury

Witold środa, 9 października 2019, 15:40 News

Twórcy kajają się i przepraszają. W swoim stylu.

W najnowszym odcinku (o wymownej nazwie „Band in China”) serialu Trey Parker i Matt Stone postanowili wyśmiać m.in. amerykańskie firmy próbujące zdobyć pieniądze chińskich firm i konsumentów, które przy okazji idą na potężne ustępstwa (szczególnie oberwało się Disneyowi). Wszystko zaczyna się, gdy Randy Marsh postanawia podbić tamtejszy rynek, sprzedając marihuanę. W tym samym czasie Stan z kolegami zakłada metalową kapelę, która wpada w oko jednemu producentowi muzycznemu. Ponieważ pieniędzy w muzyce już nie ma, zarządza, że chłopcy muszą nakręcić film biograficzny o zespole. Niestety, aby sprzedał się w Chinach, trzeba dokonać paru korekt – np. nie wspominać, że Kenny nauczył się grać na basie, oglądając filmik z Dalajlamą. W tym czasie Randy już na miejscu trafia do obozu pracy, w którym poznaje... Kubusia Puchatka (z Prosiaczkiem u boku), czyli postać w Chinach zakaz... no nie, nikt oficjalnie nie zakazał przedstawiania Puchatka. Go po prostu w tym kraju nie ma. I już.

Tak jak od teraz South Parku. Serial co prawda oficjalnie nigdy w Państwie Środka dostępny nie był, ale w internecie bez trudu można było oglądać wszystkie odcinki, w wielu miejscach publikowano krótkie fragmenty, a portale społecznościowe i fora pełne były dyskusji na jego temat. Niestety, Parker i Stone wypowiedzieli wojnę chińskim cenzorom, której na ich ziemi wygrać się nie da. Nagle okazuje się, że na Weibo (lokalnym odpowiedniku Twittera) w przeszłości nikt nigdy nie wspomniał nawet słowem o South Parku. Chińczycy nie znają takiego programu. Kropka.

Twórcy postanowili więc przeprosić wszystkich urażonych.

OFICJALNE PRZEPROSINY DLA CHIN OD TREYA PARKERA I MATTA STONE'A
Tak jak NBA, witamy chińskich cenzorów w naszych domach i naszych sercach. My także bardziej kochamy pieniądze od wolności i demokracji. Xi [Jimping, Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin – red.] wcale nie wygląda jak Kubuś Puchatek. Włączcie nasz trzechsetny odcinek w tę środę o 10! Niech żyje Wielka Komunistyczna Partia Chin! Niech jesienne zbiory sorgo będą obfite! Teraz jesteśmy w porządku, Chiny?

Jednocześnie zamieścili link do rzeczonego odcinka (do obejrzenia za darmo).

Siłą rzeczy trudno tematu, który poruszył South Park, nie powiązać z ostatnim zbanowaniem przez Blizzard gracza Hearthstone'a za prohongkoński okrzyk podczas wywiadu. Oczywiście złamał on regulamin, ale społeczność zgromadzona wokół tytułu nie wydaje się przekona, że podobnie stałoby się w innych sytuacjach.

*Jeżeli ktoś przegapił żart, to tylko przypomnę, że „band” jako „zespół” czyta się identycznie jak „banned” – „zakazane”.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 10 października 2019, 18:05   Tesu
@Komio
Thank you Captain Obvious!
czwartek, 10 października 2019, 8:33   Komio
To nie przeprosiny tylko sarkazm xD
środa, 9 października 2019, 21:20   skurczybyczek666
@Witold:
" zgromadzona wokół tytułu nie wydaje się przekona" - powinno być "przekonana".
środa, 9 października 2019, 19:35   Kolanko22
@down akurat tutaj hamburgery mają rację
środa, 9 października 2019, 18:37   Muidus
South Park to kwintesencja amerykańskiego $pie%^&olenia
środa, 9 października 2019, 17:59   Kwad_rat
No i Blizzardowi się oberwało. Kubusie Puchatki lecą w jego stronę, po tym jak zwolnił 3 ludzi za popieranie protestów w Hong Kongu.
środa, 9 października 2019, 17:13   KafarPL
Oglądałem ten odcinek bodajże 2 dni temu. Nieźle rykłem z niektórych scen a ta z obrazka powyżej to już w ogóle xd
środa, 9 października 2019, 16:59   w1ntermu7e
Piękne <3
środa, 9 października 2019, 16:49   witold
@aRo Ach, czytamy, ale co cudze oko, to cudze oko. Dzięki za czujność!
środa, 9 października 2019, 16:13   zadymek
Ech, żeby tak większość się "uwzięła" na chińską cenzurę. Już nie chodzi o nabijanie się, po prostu nie ulegać. I niech się wypchają lokalnymi produkcjami, których oczywiście tylko przypadkiem nikt poza ChRLD nie kupi...

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje dobrą godzinę. Nawet 9kier raz na jakiś czas odpala mainstreamowe gry.

Komentarzy:
1

Całe lata już minęły od ostatniej naprawdę dobrej gry single player z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Wygląda jednak na to, że znów się doczekaliśmy, a Fallen Order będzie jednym z ważniejszych tytułów tego roku. Przekonałem się o tym, przechodząc pokaźny jej fragment na specjalnym pokazie, jaki Electronic Arts zorganizowało w Los Angeles.

Komentarzy:
29

Myśl na dziś: W związku z obecnymi cenami warzyw wegetarianie wracają do jedzenia mięsa.

Komentarzy:
1

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
10

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z