Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITEpic: Firmie grozi pozew za świadome stworzenie bardzo uzależniającej gry – Fortnite´a

Witold poniedziałek, 7 października 2019, 13:27 News

Rodzice grających dzieci porównali battle royale do kokainy.

Nie wiem, czy jesteście tego świadomi, ale Fortnite jest całkiem popularny, zwłaszcza wśród nieco młodszych graczy. Najlepszym dowodem na to, jest wiek finalistów niedawno zakończonego Fortnite World Cup – w końcu mistrz ma 16 lat, a piąte miejsce na tym turnieju zajął 15-latek. Produkcja Epica trafiła zresztą na salony: w Stanach np. grała w nią w swoim programie sławna Ellen DeGeneres, a w Saturday Night Live delikatnie podśmiewywał się z niej chociażby Adam Driver.

Kiedy jednak w maju Światowa Organizacja Zdrowia ostatecznie wpisała uzależnienie od gier na listę zaburzeń i coraz głośniej mówiło się o hazardowych mechanikach w popularnych tytułach, niektórzy zaczęli łączyć to z popularnością Fortnite'a. Jak donosi kanadyjski CBC, rodzice dwójki dzieci – 10 i 15 lat – zagrywających się w hit Epica zgłosili się do montrealskie kancelarii Calex Légal, żeby pozwać jego twórców za stworzenie „zbyt uzależniającej gry”. W specjalnej nocie w tej sprawie porównano Fortnite'a do kokainy z tego powodu, iż podczas gry w niego uwalniana jest dopamina, co u wrażliwych młodych ludzi może prowadzić do uzależnienia. Kancelaria utrzymuje, że dokładnie przeanalizowała sytuację i uważa, że ma mocne podstawy do pozwania firmy. Swoją pewność opiera na decyzji z 2015, kiedy to sąd apelacyjny w Quebecu potwierdził słuszność wyroku w sprawie nieostrzegania swoich klientów o skutkach palenia przez firmy tytoniowe (teraz są one zobowiązane do wypłacenia miliardów odszkodowań).

Zarzuty wobec Epica są jednak nieco poważniejsze, niż to, że zrobił „bardzo dobrą grę”. Alessandra Esposito Chartrand z Calex Légal przywołuje przykład ośrodków leczących z uzależnienia od Fortnite'a i dodaje:

Epic Games tworząc Fortnite'a, przez lata zatrudniało psychologów – naprawdę przekopali się przez ludzki mózg i starali się uczynić swój tytuł tak uzależniającym, jak to możliwe. Świadomie wprowadzili na rynek bardzo, bardzo uzależniającą grę skierowaną również do młodzieży.

Chartrand dodała również, że w związku z tym gra powinna być obwarowana ostrzeżeniami na temat jej potencjalnego wpływu na graczy.

W tej sprawie dwoje rodziców, którzy się do nas zgłosili, mówi „Gdybyśmy wiedzieli, że jest to tak uzależniające, że zrujnuje życie naszych dzieci, nigdy nie pozwolilibyśmy im zacząć grać w Fortnite'a lub przyglądalibyśmy się temu dużo uważniej”.

Na stronie kancelarii możemy przeczytać zachętę do dołączenia do pozwu także innych rodziców:

Calex Légal złożyło dziś w sądzie w Montrealu wniosek o zezwolenie na ustanowienie pozwu zbiorowego oraz wyznaczenie naszej firmy jako przedstawiciela przeciwko Epic Games Inc., twórcy gry wideo Fortnite i ich kanadyjskiej filii. Naszymi klientami są rodzice dwójki dzieci silnie uzależnionych od gry wideo Fortnite. Zapraszamy osoby zainteresowane do skontaktowania się z nami.

Z pewnością będzie to proces, który przyciągnie uwagę świata. Oczywiście na pierwszy rzut oka pozew wydaje się dość absurdalny – ale podobnie można było pomyśleć o wspomnianej sprawie z ostrzeżeniami na papierosach. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości doczekamy się informacji na opakowaniach (lub w launcherach), że granie może powodować uzależnienie.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 9 października 2019, 8:22   NomadP
Czy nie czasem Epic też zrobił pozew na pewnym dzieciaku za oszukiwanie w grze?
środa, 9 października 2019, 7:12   Jacekxyz
Rodzice mają rację, że wydawcy zrobili wszystko aby uzależniać, to oczywiste z tego płyną miliardy.
wtorek, 8 października 2019, 21:32   silvver
a mnie wodociągi nie informowały, że woda uzależnia.. i teraz muszę ją pić codziennie! Nawet sobie ją trochę urozmaicam, raz pod postacią kawy, raz herbaty, tu i tam się doleje itp
wtorek, 8 października 2019, 18:50   Szaman
@DarkPresent dodając "jednocześnie informujemy, że pozostanie w pokoju i wpatrywanie się w ścianę moze spowodować uzależnienie od tej czynności, tudzież pokoju" :D
wtorek, 8 października 2019, 17:22   cali
Wszystkie pozwy które wydają się absurdalne w Polsce są uzasadnione w U.S.A. . Powód cywilny umożliwiający dojście do porozumienia stron w tym wypłaty ekwiwalentu pieniężnego i załagodzenie sprawy.
wtorek, 8 października 2019, 16:49   DarkPresent
@Szaman ja bym proponował pójść o krok dalej i ustawowo nakazać naklejać na każde drzwi wyjściowe w domu naklejkę informującą, że "Opuszczając teren swojej posiadłości narażamy się na wiele czynników mogących powodować uzależnienie, otwieranie kurierowi z paczką również jest dla nas niedobre, bo jej zawartość może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jedynym sposobem pozostania w pełni zdrowym na umyśle to siedzenie w pokoju i wpatrywanie się w sufit ew. ścianę."
wtorek, 8 października 2019, 14:54   Szaman
Za chwilę na wszystkim bez wyjątków będzie tekst "używanie/spożywanie może spowodować uzależnienie". Taki proces możnaby wytoczyć każdemu, od producentów cukru (co, nie uzależnia? To dlaczego większość ludzi spożywa go codziennie?!), mąki, itp. do wprowadzenia podobnej klauzuli przy zakupie samochodu.
wtorek, 8 października 2019, 13:45   CamCygi
@Wiedzmin673: Grzechem jest sam fakt, że w to grałeś. <trololo>
wtorek, 8 października 2019, 11:26   Wiedzmin673
Ja od dawna juz w to niegram w tego Fortnite
wtorek, 8 października 2019, 11:17   Bluearga
@TheFrediPL: telewizji nie oglądam, mam 4 adblocki na raz więc reklam w internecie nie widzę. I tak jest ok :) Z grami jest o tyle problem, że sam w nie grasz i sam czerpiesz z nich przyjemność, przez co łatwiej jest cie zmanipulować i zachęcić do kupna chociażby skina.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
14

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Zanim rzucimy
naszą wewnętrzną bestię 
w wir nadprzestrzeni.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z