Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITTwórca Subnautiki do G2A: „Wisicie nam 300 tysięcy dolarów”

Witold wtorek, 13 sierpnia 2019, 15:23 News

Czy polska firma zapłaci im taką sumę?

Temat rzeszowskiej giełdy kluczy budzi wśród developerów ogromne kontrowersje. Mimo że spółka postanowiła w końcu wyjść naprzeciw twórcom i razem z nimi opracować system, który uniemożliwi sprzedaż niewłaściwych kodów, odzew był nad wyraz skromny. Wystarczyło jednak poruszyć ten temat, by dyskusja odżyła na nowo.

W komentarzu na GameIndustry.biz Charlie Cleveland, dyrektor Subnautiki i współzałożyciel odpowiedzialnego za nią Unknown Worlds, stwierdził, że faktycznie lepiej piracić gry niż kupować je na G2A. Skomentował też rzekomą wysoką cenę stworzenia narzędzia, o którym wspominają rzeszowianie.

Kupą bzdur jest gadanie, że opracowanie takiego narzędzia byłoby „drogie”. Podejrzane jest też, jak wymieniają nazwy developerów, którzy nie chcą, aby ich gry były sprzedawane w ich serwisie – wygląda to prawie tak, jakby chcieli zachęcić graczy nie rozumiejących, jak szemrany on jest, do bombardowania recenzjami tych twórców. Straszne jest także popychanie deweloperów do podjęcia działań z G2A, aby na pierwszym miejscu umieścić tę propozycję, podczas gdy G2A czerpie zyski ze sprzedaży w szarej strefie i oszustw związanych z kartami kredytowymi.

Napisał również, że przez polską giełdę kluczy jego firma w 2013 straciła 30 tysięcy dolarów i odesłał do artykułu engadget z tego czasu. Wtedy to za pomocą skradzionych kart kredytowych na stronie developera zakupiono 1341 kodów do Natural Selection 2, tytułu studia, za które twórcy musieli później oddać pieniądze (złodzieje jednak zdążyli przed ich zablokowaniem odsprzedać je dalej). Warto zaznaczyć, że w tekście jest mowa tylko o „zewnętrznych sklepach”.

Cleveland postanowił zwrócić się do G2A z żądaniem zwrotu obiecywanej dziesięciokrotności sumy, jaką straciła jego firma.

Hej, G2A.com, dzięki za propozycję zapłacenia dziesięciokrotności utraconych przychodów spowodowanych sprzedażą kluczy naszego NS2 na waszej szemranej platformie.
Wisicie nam teraz 300 tysięcy dolarów. Dzięki.

Nie wiemy rzecz jasna, czy Unknown Worlds nie zwróciło się do G2A w tej sprawie również drogą bardziej oficjalną, ale patrząc na wydźwięk tego wpisu, szczerze wątpię. Trudno też stwierdzić, jak bardzo zasadne są pretensje developera, ponieważ mamy do dyspozycji naprawdę niewiele danych. Teraz musimy czekać jak i czy zareagują na to rzeszowianie. Jeżeli Cleveland zaprezentowałby wymagane dowody, firmie wizerunkowo trudno byłoby nie wypłacić obiecywanej sumy. Wtedy inni developerzy mogliby zacząć się domagać podobnej rekompensaty, a tego spółka by raczej nie chciała.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 14 sierpnia 2019, 21:12   cali
Odpowiedź już się pojawiła a wyjaśnienie że nie.
środa, 14 sierpnia 2019, 16:35   Kordianbolszewik
@PanMac No spoko, też mi kiedyś seller wysyłał inny klucz, bo pierwszy był zepsuty. Problemem jest reakcja G2A, kiedy seller zamknie konto i ucieknie w internetowe Bieszczady.
środa, 14 sierpnia 2019, 14:14   noirmistig
Walka ze sprzedażą kradzonych kluczy, albo ich zwracaniem zaraz po odsprzedaży powinna być czym innym niż walką z G2A. Bez G2A proceder nie zniknie, tylko przeniesie się gdzie indziej. To nie G2A sprzedaje te klucze, a prywatni użytkownicy, jak na allegro. Dlatego warto byłoby, żeby G2A budowało bazę zablokowanych, albo nielegalnych kluczy, żeby to weryfikować w 1, popularnym miejscu, niż zamykać G2A i nic nie zrobić z tym problemem. Chyba, że twórcom nie podoba się odsprzedaż ich kluczy, to... cóż...
środa, 14 sierpnia 2019, 14:04   PanMac
@ExpretPL szanujmy się - jeśli wyciek kluczy steamowych nastąpił to Charlie Cleveland nie powinien napierać na G2A tylko na Valve. U źródła zablokują kluczę i gracze się łatwiej sparzą. Cisną tylko na G2A bo liczą na łatwy zysk i tyle.
środa, 14 sierpnia 2019, 12:23   ExpertPL
Nie wiem czy to zmienili, ale ja sam miałem takie doświadczenie jak pokazane w filmie "G2A SHIELD SUBSCRIPTION SCAM!?" na YT, trwa 4 minuty, jeśli ktoś jest chętny żeby zapoznać się w ogóle z tematem, polecam. Takie zabiegi jak ten sprawiają, że chcę się od tej strony trzymać jak najdalej, jeżeli do subskrypcji przekonują w ten sposób. Dla porównania Netflix, sam przypomina żebyś dezaktywował darmowy miesiąc na maila, bo wiedzą, że nie muszą stosować takich podprogowych przekazów.
środa, 14 sierpnia 2019, 12:14   ExpertPL
i to, że G2A zachęca na lewo i prawo do abonamentu na Shielda, jakby ochrona na ich stronie mi się nie należała odpłatnie. Widzieliście ile trzeba się namęczyć, żeby ten abonament dezaktywować? Ile procedur przejść? Jak długo trzeba czekać na te wszystkie maile potwierdzające wyjście, ale jednocześnie jak mało czasu jest na potwierdzenie gdy już mail przyjdzie? Smutne stworzonko błagające żebyś nie rezygnował? Jakby chcieli na mnie wymusić żebym tego nie anulował. Jak dla mnie są to same "Czerwone Lampki".
środa, 14 sierpnia 2019, 12:08   ExpertPL
Nie dziwię się twórcom, że się czują oszukani i wykorzystywani. Nie dziwię się też ludziom, że nadal kupują, każdy ma inną mentalność i pojęcie granic moralnych (a w kwestii oszczędzania to u nas w Polszy to już chyba w ogóle), ale ja osobiście od wielu lat nawet nie zaglądam na G2A. Sama strona estetyką już mi przypomina typowy scamm i wszystkie podprogowe mechaniki. Wyświetlanie ceny bez podatku, umożliwienie wyboru rajów podatkowych przy zakupie, wykupowanie mechanizmów zabezpieczających jak Shield...
środa, 14 sierpnia 2019, 12:05   ExpertPL
bo śledztwo w tej sprawie będzie dużo kosztowało, ale wiecie, dzięki temu w przyszłości nikt już nie będzie podjadał wam pizzy". No ja bym to odebrał jak najbardziej bezczelne naplucie mi w twarz. Nie dość, że wiem, że ponoszę straty, nie dość, że wiem, że nie z mojej winy tylko z winy osoby trzeciej, do tego mam podejrzenia, że ta osoba trzecia (pizzeria aka G2A) robi to świadomie (podejrzenia, bo dowodów pewnie nie), to jeszcze oczekują, że wraz z nimi poniosę koszty żeby to naprawić.
środa, 14 sierpnia 2019, 12:02   ExpertPL
Nie dziwię się twórcom, że nikt prawie się nie zgłosił do pomocy przy keyblockerze. Ba, dziwię się, że znaleźli się tacy z dobrym sercem, żeby w ogóle pomóc. To tak jakbyście zamawiali pizze, a dostawca przywiózł wam np. tylko połowę, bo drugą sobie opierdzielił po drodze. Wy dzwonicie do firmy, a ona wam na to, że "sorry, nie jesteśmy odpowiedzialni za to co robią dostawcy, to tylko ludzie". A jak wystarczająco dużo osób złoży skargę, to firma stwierdza "hej, jak chcecie to możecie się dołożyć finansowo...
środa, 14 sierpnia 2019, 11:59   ExpertPL
Tylko rozdawnictwo Epica musiało być pewnie uzgodnione umową (albo twórca poniósł świadomie koszty (lub brak zysków) albo Epic je poniósł np. rekompensując część ceny klucza otrzymanego przez użytkownika). Z G2A nic nie zostało uzgodnione. A porównanie do włamania, po którym nie dyskutujesz z włamywaczem tylko na niego krzyczysz jest jak najbardziej na miejscu. To G2A umożliwia takie praktyki (świadomie czy nie), to oni są odpowiedzialni za swoją platformę i mechanizmy zapobiegania przestępstwom na nim...

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Wiecie doskonale, który tytuł mam na myśli, prawda?

Komentarzy:
1

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« sierpień 2020
PWŚCPSN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31