Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Xbox: Microsoft opatentował specjalny kontroler dla osób niedowidzących i niewidomych

Witold wtorek, 7 maja 2019, 9:12 News

Firma nie ustaje w staraniach, by żaden gracz nie czuł się wykluczony.

O problemach graczy z niepełnosprawnościami mówi się od niedawna całkiem sporo (czego pokłosiem jest m.in. artykuł Pakina w najnowszym CDA), a i coraz więcej gier oferuje specjalne tryby sterowania skierowane właśnie do nich. Na rynku znajdziemy specjalne kontrolery projektowane z myślą o takich osobach – jednym z nich jest chociażby Xbox Adaptive (dostępny na rynku już od września, ale nieco głośniej zrobiło się o nim przy okazji reklamy podczas Super Bowl), pozwalający stworzyć i dopasować do swoich potrzeb własny kontroler.

Wygląda na to, że nie jest to jednak ostatni ukłon Microsoftu w stronę osób z niepełnosprawnościami. Holenderski LetsGoDigital dokopał się bowiem do opublikowanego 2 maja patentu zatytułowanego „Brajlowskie wyjścia dotykowe dla kontrolera do gier”. W jego streszczeniu możemy przeczytać, że „zaprezentowane konfiguracje kontrolera obejmują różne przystosowania, które zapewnią alternatywne wejścia i wyjścia, aby ułatwić granie przez osoby niedowidzące oraz niewidome, a także wszystkie inne znające Braille'a”. Odpowiedzialne za to mają być m.in. umieszczony z tyłu urządzenia wyświetlacz Braille'a oraz specjalne skrzydełka obok niego, dzięki którym gracz ma móc nie tylko kontrolować grę, ale także np. wpisywać tekst podczas rozmowy na czacie. Jednocześnie mają mu one dawać wszystkie potrzebne informacje zwrotne, a przy tym pozwalać się dowolnie konfigurować, dopasowując zastosowanie poszczególnych skrzydełek do potrzeb grającego (po szczegóły działania odsyłam do samego patentu).


(Kliknij, aby powiększyć)

Oczywiście jak zawsze w wypadku patentów musimy mieć na uwadze to, że finalny produkt może nigdy nie pojawić się na rynku. Wydaje się jednak, że skoro Microsoft kładzie ostatnimi czasy duży nacisk na dostępność swoich produktów oraz usług dla wszystkich, powstanie takiego kontrolera nie jest specjalnie nieprawdopodobne. Dobrze więc, że firma nie ustaje w staraniach, żeby rozszerzyć grono grających jak najbardziej – w końcu wszyscy się chyba zgodzimy, że jest to hobby, któremu szkoda komukolwiek odmawiać.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Microsoft,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 7 maja 2019, 21:08   TytanowyK
Ostatnio m$ mi imponuje z tymi pomysłami dla niepełnosprawnych graczy. Oby było jak najwięcej możliwości dla nich.
wtorek, 7 maja 2019, 10:57   Miloszun
@1wariat1 Na pewno będzie to spora pomoc przy bijatykach, bo tam już teraz osoby niewidome nieźle sobie radzą.
wtorek, 7 maja 2019, 10:19   GGrzebyk
@1wariat1 swoją drogą komentarz "jakoś tego nie widzę" mocno mnie rozwalił XD
wtorek, 7 maja 2019, 10:18   GGrzebyk
@1wariat1 https:www.youtube.com/watch?v=nmmqarQRSSE :)
wtorek, 7 maja 2019, 9:55   1wariat1
Wspieranie niepełnosprawnych zawsze na propsie, ale w jakie gry miała by grać osoba niewidoma? Sa pewnie jakieś produkcję oparte na dźwięku... no ale jakoś tego nie widzę:/
wtorek, 7 maja 2019, 9:40   gimemoa
Eeeeee... what?!

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
10

Kupiliśmy z enkim Switcha, więc od dzisiaj w „Sprawdzam” będą pojawiać się także produkcje na konsolę Nintendo. Na pierwszy ogień dwie, a do tego pewna polska perełka. PS: Tak, polecajcie swoje ulubione produkcje na Switcha, najlepiej niezależne!

Komentarzy:
1

Za nami  pecetowa premiera Red Dead Redemption 2. Z tej okazji zapraszam was do wędrówki po Dzikim Zachodzie. Ale tym prawdziwym, jakże różnym niż świat znany wam z gier i filmów. Ruszajmy, by rozprawić się z narosłymi wokół niego mitami. Jiiiiiii-ha!

Komentarzy:
16

Wśród asów światowej branży komputerowej nie brak i takich nazwisk, które brzmią bardzo swojsko. Znacie (choćby z moich tekstów) Jacka Tramiela/Trzmiela, na pewno słyszeliście też o niejakim Stevie Wozniaku. Ostatnio też jest głośno o Paulu Baranie, jednym z „ojców” internetu. Ale czy wiecie, że była szansa, by największą gwiazdą spośród nich był Jacek Karpiński?

Komentarzy:
12

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z