Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITKryptowaluty: Oficjalny protest uliczny, konkurs wypełniania deklaracji podatkowych na czas

Papkin sobota, 14 kwietnia 2018, 14:21 News

Co czeka nas w najnowszym odcinku serialu o bitcoinach, zdradzie i podatkach?

To już pewne. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w najbliższy piątek (20 kwietnia) o godzinie 13:00 rozpocznie się pierwszy w historii Polski protest osób obracających kryptowalutami. Jak informuje facebookowa strona wydarzenia (na które zapisało się już 2,4 tys. osób), będzie się on odbywał pod hasłem „Chcemy płacić proste podatki od kryptowalut”.

Jak tłumaczą organizatorzy:

Jako środowisko związane z branżą blockchain i krytpowalutami chcemy wspólnie wyrazić nasze niezadowolenie z absurdów rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów oraz chcemy przedstawić proste i rozsądne rozwiązania, które ułatwią nam płacenie podatków w Polsce.

Propozycje MF powodują między innymi konieczność składania kilkuset kilogramów deklaracji PCC oraz płacenia podatków, które mogą znacznie przewyższać początkowo zainwestowaną [w kryptowaluty – dop. red.] kwotę. Podatek wyliczony zgodnie z zaleceniami MF może w skrajnych wypadkach wynosić 500%, 800% lub nawet 1000%, chociaż jego maksymalna wysokość jest nieograniczona.


Organizatorzy, wśród których znajdziemy przedstawicieli stowarzyszeń związanych z obrotem kryptowalutami (po szczegóły odsyłam tutaj), deklarują, że podczas happeningu odbędzie się konkurs w wypełnianiu PCC (deklaracji w sprawie umów cywilnoprawnych) na czas, co ma unaocznić obserwatorom, jak żmudną i niepotrzebną pracę będą musieli (w myśl przepisów obwieszczonych przez ministerstwo) wykonywać traderzy.
 

W poprzednich odcinkach:

s01e01
Resort finansów ogłasza zasady rozliczania transakcji od kryptowalut. Podczas wypełniania PIT-u traderzy muszą wypełniać deklaracje PCC, czyli dokumentować każdy obrót bitcoinami. Niektóre duże firmy mogą mieć problem, bo w przypadku kryptowalut transakcje idą w tysiące... i to dziennie! Pojawia się widmo bankructwa wielu biznesmenów i paraliżu pracy urzędów skarbowych.

s01e02
Trading Jam Session grozi wyprowadzeniem ludzi na ulicę. Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin twierdzi, iż „dzwonią (do niego – dop. red.) zdesperowani klienci, grożąc samobójstwem”, i pyta, kto weźmie za to odpowiedzialność. Tymczasem anonimowa osoba z ministerstwa tłumaczy, że restrykcje wzięły się stąd, iż giełdy kryptowalut bywają pralniami pieniędzy pochodzącymi z przemytu narkotyków.

s01e03
Bitcoin.pl twierdzi, że jeżeli pozwolimy na funkcjonowanie nowego prawa, w niedługim czasie podobne regulacje mogą objąć... graczy MMO. Tymczasem prawnicy uważają, że pomysł Ministerstwa Finansów jest niezgodny z prawem, i twierdzą, że osoby zatrudnione w resorcie nie mają rozeznania w nowych technologiach.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 17 kwietnia 2018, 6:21   mrowczak
@kotwica407 emisja pieniądza nie utrzymuje jego wartości a ją obniża.
Dzięki polityce emisyjnej, dolar amerykański od lat 70, nie ma gwarancji wartości w złocie.
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 15:05   mapokl
Oczywiście jest hiperinflacja, ale jest to w miarę świadomy wybór rządu. I wcale nie taki łatwy do wprowadzenia. W przypadku bitcoina, natomiast wystarczy, że spekulanci zaczną wyprzedawać bitcoiny. A brak możliwości zwiększenia podaży bitcoina, praktycznie go dyskwalifikuje jako walutę użytkową. Dlatego też kraje odeszły od gwarancji w złocie. Jest powód dlaczego banki krajowe za cel uznają najczęściej inflację rzędu 2-3%, a nie jej brak.
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 15:02   Bzdursky
"Środowisko związane z branżą blokchain", nie powiem - śmiechłem gromko
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 14:57   mapokl
@kotwica407 Nie do końca, bo większość walut jest gwarantowana chociażby częściowo w złocie, oraz w dewizach. Raczej się zakłada, że wszystkie waluty świata naraz nie upadną. Do tego dochodzą możliwości użycia środków przymusu które może użyć do zagwarantowania wymienialności na towar. Więc, żeby np. banknot 10-złotowy stał się bezwartościowy, to musiałby co najmniej upaść NBP, do 0 wartość dolara i euro, Bank Światowy, MFW, a także Polska jako kraj(niekontrolująca własnego terytorium).
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 10:45   kotwica407
@mapokl Bitcoin nie potrzebuje emitenta. Rola emitenta polega na tym, że nie każdy może sobie dodrukować waluty, w ten sposób nie dopuszczając do straty wartości waluty. Bitcoin ma z góry określony limit 21 milionów i z czasem kopanie go będzie coraz wolniejsze a przez to droższe. Co do gwaranta to go oczywiście nie ma. Tylko która obecnie waluta ma tego gwaranta? Z chwilą odejścia od parytetu złota waluta ma wartość czysto uznaniową - zupełnie jak kryptowaluta - nie ma żadnej realnej wartości.
niedziela, 15 kwietnia 2018, 22:30   mapokl
@Syskol Przypomnę więc może, że poprzedni kryzys został wywołany właśnie przez spekulacje na "pustych" papierach bez realnej wartości. Dlatego też moje pytanie o realną wartość bitcoina. Na razie więcej kupuje niż sprzedaje, ale pytanie jest nie czy, ale kiedy to się odwróci.
niedziela, 15 kwietnia 2018, 22:17   mapokl
@Kalystos Nie jednak, tylko zgodnie z planem. Tylko ktoś niespełna rozumu, mógłby oczekiwać, że cel jest inny. Kontrola banków centralnych generalnie ma na celu stabilizację wartości pieniądza, a to szkodzi przede wszystkim spekulacji. Bitcoin z gwałtownymi zmianami wartości wymianie handlowej nie sprzyja, chyba, że ważniejsze od kosztów jest jej ukrycie. @Cyjanek Musieli by uznać bitcoina za walutę lub jakiś papier wartościowy. A, że nie ma ani gwaranta, ani emitenta...
niedziela, 15 kwietnia 2018, 21:35   johan
o fajnie, nie trzeba będzie ich szukać, sami się pojawią a policja wszystkich zgarnie żeby spisać dane do wystawienia rozliczenia podatkowego :)
niedziela, 15 kwietnia 2018, 21:17   mrowczak
@Syskol jeśli twój biznes, poważnie szkodzi interesom wielu różnych grup zawodowych, to tak, lepiej, by twój biznes upadł. A jeśli uważasz, że świat się z tego powodu na Ciebie uwziął i to świat jest niedobry a Ty jesteś Cacy, to... Dopisz sobie sam negatywne zakończenie.
niedziela, 15 kwietnia 2018, 20:49   Eldek
W końcu ktoś walczy na ulicy o prostsze podatki! A, szkoda, ze tylko o kryptowaluty... ;/

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

To najbardziej rozbudowana aplikacja czatowa, jaką kiedykolwiek widziałem!

Komentarzy:
5

Mathias Karlson o tym, dlaczego premiera jego gry to moment, dla którego wszechświat został stworzony, o uczeniu się od konkurencji i o tym, że Ubisoft nie musi być polityczny.

Komentarzy:
7

Parametry nadchodzącej konsoli Sony pojawiły się w anonimowym wpisie na forum Beyond3D. Sugeruje to fejka, ale kilka lat temu w identyczny sposób zdradzono wnętrzności Wii U, a do tego nieoficjalne informacje dotyczące PS5 wydają się bardzo sensowne.

Komentarzy:
24

Najpierw było E3, na którym po raz pierwszy pokazano na żywo rozgrywkę. Potem – również podczas E3 – zamknięta prezentacja, w której sam trzymałem pada. Niezła. Ostatnio przyjąłem jednak na klatę całego kombosa: zaczęło się od paru godzin z pierwszymi misjami oraz endgame’em w Londynie, potem była zamknięta beta dla VIP-ów, a na koniec otwarta, już dla wszystkich. I mimo paru problemów nie mogę się doczekać premiery!

Komentarzy:
16

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z