82
8.04.2018, 09:04Lektura na 3 minuty

Polskie Ministerstwo Finansów nakłada podatek na kryptowaluty. „Najbardziej opresyjne podejście na świecie”

Rozliczanie się z obrotu bitcoinami może sparaliżować urzędy skarbowe w całym kraju... i wpędzić traderów w długi, jakie ci będą spłacać do końca życia.


Mateusz Witczak

Na stronie resortu finansów pojawił się komunikat, którym urzędnicy przypominają o konieczności złożenia zeznania podatkowego za rok 2017. Zgodnie z odezwą przy rozliczeniu PIT-a należy uwzględniać... obrót kryptowalutami w rodzaju ether, bitcoina czy litecoina! „Na normalnych zasadach”. Innymi słowy: trzeba wypełnić deklarację PCC i odprowadzić jeden procent podatku od każdej transakcji (których przy obrocie kryptowalutami zachodzą przecież dziennie setki, a niekiedy i tysiące), czyli zarówno od sprzedaży, jak i wymiany na inną kryptowalutę, towar lub usługę. W dodatku transakcje podlegają opodatkowaniu dla praw majątkowych (czyli 18% i 32% od osób fizycznych, 19% od osób prawnych), a nie VAT (jak „normalne” transakcje z tytułu kupna walut).

Profesor Krzysztof Piech, ekonomista, członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a zarazem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, nie zostawia na pomyśle suchej nitki.


Obawy budzi przede wszystkim fakt, iż z fiskusem trzeba się rozliczać ze wszystkich transakcji od początku 2016. A to oznacza, że sporo bitcoinowców może mieć według państwa długi (i to takie, których potencjalnie nie da się spłacić za życia!). Podniosły się również głosy, że po obłożeniu państwową daniną handel kryptowalutami przestanie być w Polsce opłacalny, a rozliczanie się z dziesiątek tysięcy zawieranych każdego dnia transakcji sparaliżuje pracę urzędów. 

Fundacja Trading Jam, skupiająca 20 tys. traderów i przedsiębiorców, wystosowała list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego (wcześniej piastującego urząd ministra rozwoju). Jak czytamy w odezwie:


Z wielkim niepokojem przyjęliśmy informację zatytułowaną „Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC”, która pojawiła się na stronach Ministerstwa Finansów. Z informacji tam zawartych można wywnioskować, że zakup kryptowalut na giełdach objęty jest obowiązkiem odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawia to, że handel kryptowalutami w Polsce stanie się nie tylko nieopłacalny, ale również niezwykle uciążliwy ze względu na to, że zakup jednej jednostki kryptowaluty może odbywać się poprzez realizację dziesiątek, setek, a nawet tysięcy pomniejszych transakcji, co w konsekwencji będzie pociągało za sobą konieczność wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym analogicznej ilości deklaracji PCC. W efekcie w całej Polsce urzędy skarbowe zostałyby zalane setkami tysięcy deklaracji, a wszyscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne zajmujące się kryptowalutami i technologią blockchain na stałe opuściłyby Polskę z uwagi na tak restrykcyjną interpretację prawa podatkowego, która w takiej formie jest najostrzejsza w całej Europie.



Przedsiębiorcy „domagają się” od premiera zawarcia jasnego stanowiska oraz „prostego i stabilnego prawa”. Podobne oczekiwania mają przedstawiciele bitcoin.pl:


Sytuacja kryptowalut powinna zostać uregulowana jak ma to miejsce w wielu krajach na świecie. Zdecydowanie kryptowaluty nie powinny być prawem majątkowym a traktowanie ich tak, jest wielce krzywdzące i wręcz niebezpieczne dla obywateli którzy z nich korzystają. Niestety nie doczekaliśmy się też uproszczenia rozliczania podatków a ludzie wydający interpretacje zupełnie nie zdają sobie sprawy ze specyfiki gry na giełdzie (kryptowalut) oraz z realiów świata kryptowalut.  Na dzień obecny sytuacja kryptowalut w Polsce wygląda źle, jednak sprawa jest analizowana przez prawników. Być może z czasem pojawią się podstawy do zakwestionowania pewnych kwestii i interpretacji ministerstwa oraz urzędów skarbowych.



Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze