Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPiractwo komputerowe na świecie - raport

CormaC środa, 28 maja 2008, 10:03 O grach inaczej

BSA (Business Software Alliance) po raz piąty opublikowała wyniki badań skali piractwa komputerowego na świecie. Straty producentów softu wzrosły. Polska na tle świata wypada kiepsko.

Piractwo - światowe straty
Piractwo - światowe straty
Straty spowodowane przez piractwo w Polsce
Straty spowodowane przez piractwo w Polsce
Porównanie tempa zmian skali piractwa i strat
Porównanie tempa zmian skali piractwa i strat

Zacznijmy od garści informacji dotyczących skali piractwa na świecie. W roku 2007 wyniosła ona 38% (w 2006 roku było to 35%). W 67 krajach (spośród 108) przebadanych piractwo zmalało (tu przoduje Rosja, choć nawet pomimo dużego spadku ? o 7% w ciągu ostatniego roku ? skala piractwa jest tam ogromna ? 73%), wzrosło zaś tylko w ośmiu. Kradzież oprogramowania jest największą plagą w krajach słabo rozwiniętych, jak Armenia (93%), Bangladesz (92%), Azerbejdżan (92%), Mołdawia (92%), Zimbabwe (91%) czy Wietnam (85%). Najbardziej ?legalne? są Stany Zjednoczone (20%), Luksemburg (21%), Nowa Zelandia (22%), Japonia (23%) i Austria (25%).

Niestety straty spowodowane kradzieżą oprogramowania rosną o wiele szybciej, niż skala piractwa, co wynika z faktu, że rynki pecetowe rozwijają się o wiele bardziej dynamicznie w krajach, w których skala piractwa jest bardzo duża. I tak, łączne straty wzrosły w 2007 roku o 8 miliardów dolarów i osiągnęły wartość 48 miliardów.

W Polsce skala piractwa wyniosła w 2007 roku 57% (średnia dla Europy Środkowo-Wschodniej to 68%), straty zaś 580 mln dolarów. Najlepiej w naszym regionie wypadli nasi południowi sąsiedzi ? Czesi (39%). Martwi fakt, że w Polsce od lat nie stwierdzono istotnego spadku piractwa - w 2003 roku jego skala wynosiła 58%.

Warto zaznaczyć, że piractwo wpływa negatywnie nie tylko na dochody producentów oprogramowania. W informacji prasowej dotyczącej Polski przeczytać możemy, ?iż ograniczenie piractwa komputerowego w ciągu czterech kolejnych lat w Polsce o 10% przyczyniłoby się do wzmocnienia krajowego sektora informatycznego (IT) poprzez zasilenie polskiej gospodarki kwotą 2,68 mld złotych oraz powstaniem blisko dwóch tysięcy nowych, dobrze płatnych miejsc pracy. Przy 10-procentowym obniżeniu piractwa Skarb Państwa uzyskałby wpływy z podatków na poziomie ok. 270 milionów złotych.? Ile razy słyszeliśmy od różnych mędrków, że ?jak ściągnę grę/program z internetu, to nikt na tym nie traci??...

Szczegółowe dane, analizy i informacje prasowe znajdziecie na TEJ stronie ? zachęcam do rzucenia okiem.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Piractwo, Rynek gier,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 16 lipca 2011, 17:58   padaj

ja też pirace

niedziela, 1 marca 2009, 13:59   zdzieszek13

Nic sie nie da zrobic! // Coz my biedni _zjadacze chleba_ nic nie mozemy na to poradzic...

Wszystko spiraca....

poniedziałek, 8 grudnia 2008, 16:58   elis2004

:o // Nie rozumiem niektórych piratów. Ściągają bo im się nie chce pójść do sklepu, wydać parę złotych z tych 10 k które zarobią itp. Co za świat!!

piątek, 8 sierpnia 2008, 19:21   Jellyeater

Straty wzrosły do tysiąc pincet sto dziwincet // Jak straty mogą rosnąć. Ludziom gotówki aż tak bardzo nie przybywa by mogli co roku wydać na gry jeszcze o kilka miliardów USD kasy. Jak się gry nie sprzedają to nie robić. Z reszta ostatnio i tak robią syf którego się nie chce nawet piracić

niedziela, 8 czerwca 2008, 12:33   Obi-San

Nie tylko kupowanie // Ja np. nie pamiętam kiedy ostatnio kupowałem jakiś program (chyba komuś na prezent), na gry zupełnie już nie mam czasu, jeśli mam to pocinam w swoje ulubione szlagiery, a jeśli chodzi o nowy stuff - to wszystko to, co dostaję do testów lub przez przypadek

sobota, 7 czerwca 2008, 15:15   James

Piracie to jednak ******* // oni chyba nie rozumieją że jeśli nie płacą za gry to wydawcy nie będą mieli kasy na nowe produkcje.

środa, 4 czerwca 2008, 19:20   zglina

// W grze(i innych programach) powinien być jakiś CD-Key który by był sprawdzany przez program. itp itd.

Jak by sie coś zrobiło z plikiem exe. który by był aktywowany jakoś inaczej niż bezpośrednio przez płytę

(lub z dysku) to może spadło by piractwo.

wtorek, 3 czerwca 2008, 21:02   Grabarz1987

// Ja gry bardzo rzadko kupuję. Chyba że jestem fanem danej gry to mogę tę stówkę wydać ale tak góra 2x w roku. Tak to gierki mam z CDA i to mi do szczęścia wystarczy :)

wtorek, 3 czerwca 2008, 12:21   Tygrysek Niewidomoco

Bez przesady // Piractwu NIE, ale argument, legalność= wyższy budżet nie przemawia do mnie. Nie wierzę, że poprawiłoby to sytuację w kraju- gdy negocjuje się podwyżki dla lekarzy, trwa to miesiącami, ale każdy rząd pierwsze co robi to podnosi sobie diety. Jednogłośnie.

poniedziałek, 2 czerwca 2008, 10:16   CormaC

Nie tylko gry // Nie fiksujcie się tylko na grach. Oprogramowanie też np. Windows, Office czy Photoshop.

O autorze

Daniel
Daniel "CormaC" Bartosik
sekretarz redakcji CD-Action, redaktor prowadzący cdaction.pl

Podobne newsy

Denuvo znowu pokonane, tym razem w Tekkenie 7

News
środa, 7 czerwca 2017

denuvo-znowu-pokonane-tym-razem-w-tekkenie-7 A żeby było ciekawiej, crackerzy uporali się z zabezpieczeniami w rekordowo krótkim czasie.

Komentarzy:
38

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Parametry nadchodzącej konsoli Sony pojawiły się w anonimowym wpisie na forum Beyond3D. Sugeruje to fejka, ale kilka lat temu w identyczny sposób zdradzono wnętrzności Wii U, a do tego nieoficjalne informacje dotyczące PS5 wydają się bardzo sensowne.

Komentarzy:
24

Najpierw było E3, na którym po raz pierwszy pokazano na żywo rozgrywkę. Potem – również podczas E3 – zamknięta prezentacja, w której sam trzymałem pada. Niezła. Ostatnio przyjąłem jednak na klatę całego kombosa: zaczęło się od paru godzin z pierwszymi misjami oraz endgame’em w Londynie, potem była zamknięta beta dla VIP-ów, a na koniec otwarta, już dla wszystkich. I mimo paru problemów nie mogę się doczekać premiery!

Komentarzy:
16

To topowy model GeForce’a RTX 2080 w ofercie MSI, a wyróżnia się nie tylko rozbudowanym systemem podświetlania. I całe szczęście, bo RGB nie każdego przecież interesuje.

Komentarzy:
22

Recenzja The Settlers History Collection w aktualnym numerze CDA miała pierwotnie zawierać ramkę na całą stronę, jednak z powodu braku miejsca musieliśmy opublikować tekst bez niej. Przy okazji recenzji zagrałam również w te części Settlersów, które wcześniej omijałam z daleka – oto mój bardzo zwięzły i osobisty ranking, który nie wszedł do pisma.

Komentarzy:
59

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z