16.11.2023, 12:15Lektura na 2 minuty

Peridot: Wirtualne stworki korzystające z generatywnej AI

Nowa gra twórców Pokemon Go pozwala nam zaopiekować się wirtualnym stworkiem i da się zauważyć, że produkcje z tego gatunku przeszły długą drogę od czasów Tamagotchi.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Twórcy Peridot ze studia Niantic Games klasyfikują swój twór jako „grę AR w świecie rzeczywistym”. Idea produkcji sprowadza się do sprawowania opieki i dbania o urocze zwierzaki, które to, dzięki zastosowaniu generatywnej sztucznej inteligencji, nierzadko okazują się być nieprzewidywalne i niesforne. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że mamy do czynienia z Tamagotchi nowej generacji.


Stworki (prawie) inteligentne

Najnowsza aktualizacja wprowadza do gry wspomnianą już generatywną sztuczną inteligencję, dzięki czemu cyfrowe potworki, nazywane Kropkami (ang. Dots), są w stanie wchodzić w interakcję z rzeczywistymi obiektami oraz uczyć się na podstawie swoich dotychczasowych przeżyć.

Twórcy chwalą się, że Peridot jest pierwszą grą w pełni korzystającą z rozszerzonej rzeczywistości (AR), a dodatek w postaci generatywnej AI jeszcze bardziej ubogaca rozgrywkę i przybliża zachowanie Kropek do tego, które przejawiają prawdziwi pupile. Według deweloperów stworki są w stanie reagować m.in. na obecność prawdziwych zwierząt, kwiatów, a nawet... talerzy z jedzeniem. Nasz kropek jest w stanie podwędzić nam trochę jedzenia, a jeśli okaże się wyjątkowo niesforny – wytarzać się w posiłku.

Jak działa taki proces? Algorytmy AI Niantic konwertują obraz świata rzeczywistego widziany przez kamerkę urządzenia na trójwymiarowe kształty. Kropki mogą rozpoznawać różne obiekty, takie jak choćby napomknięte już kwiaty i zwierzaki, dzięki narzędziu Niantic Lightship ARDK. W całym tym procesie ogromną rolę odgrywają cechy osobowości naszego Stworka. Słowa opisujące obiekty przekazywane są do dużego modelu językowego Llama 2 Mety, który, bazując na tym, czy stworek jest np. nieśmiały lub towarzyski, podsuwa podpowiedzi odnośnie do tego, jak może on zareagować.

Peridot dostępne jest na wybranych urządzeniach pracujących na systemach iOS i Android. Grę możemy pobrać z App Store lub Sklepu Play. Pełną listę wspieranych smartfonów znajdziemy w tym miejscu. Fanów gier AR może z kolei zainteresować inna produkcja Niantic Games, która niedawno ujrzała światło dzienne. Monster Hunter Now, bo o tym tytule mowa, pozwala nam urządzić polowanie na niebezpieczne bestie w świecie rzeczywistym.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów847

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze