1
22.06.2023, 16:30Lektura na 2 minuty

Microsoft wyprodukuje jedyny w swoim rodzaju komputer kwantowy

Za 10 lat. To dużo czasu? Nie w przypadku technologii kwantowej – plan Microsoftu i tak wydaje się bardzo ambitny.


Antoni „Darkling” Antoszek

Jak podaje TechCrunch, Microsoft ogłosił dziś swoje plany w kwestii budowy kwantowego komputera. Choć technologia kwantowa nadal jest w powijakach względem tego, czego można by od niej oczekiwać, w ostatnich dniach dowiadujemy się o coraz większych postępach w tej dziedzinie (m.in. Intel ogłosił przekazanie naukowcom swojego pierwszego kwantowego procesora). Komputer kwantowy Microsoftu – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – powinien być zaś zaprezentowany za około dziesięć lat.


Tajemnice kwantów

Sprzęt Microsoftu będzie oparty na kubitach Majorany. Kubity to jednostki informacji kwantowej, a w innym rozumieniu mowa o tym, co owym jednostkom fizycznie odpowiada, czyli o cząstkach elementarnych. Największy problem kubitów jest taki, że są one wyjątkowo niestabilne – niezwykle łatwo jest zaburzyć np. ich superpozycję przez kontakt cząstek z otoczeniem.

Kubity Majorany są mniej ryzykowne pod kątem stabilności, ale nie są bynajmniej Świętym Graalem inżynierów – z uwagi na to, jak trudne jest ich wytworzenie, budowa komputera kwantowego to żmudny i długotrwały proces.

W dalszej drodze do superkomputera Microsoft zamierza nauczyć się łączyć kubity fizyczne w tzw. kubity logiczne. Są to grupy kubitów fizycznych, które będą utrzymywać jeden stabilny stan kwantowy, dzięki czemu zaburzenia pojedynczych kubitów fizycznych nie będą wpływać na jakość przetwarzania informacji. Ale znów jest to łatwiejsze w teorii niż w praktyce – do utrzymania jednego stanu kwantowego będzie potrzebne około tysiąc kubitów fizycznych. Microsoft aktualnie próbuje opracować wystarczająco małe kubity fizyczne (o boku długości dziesięciu mikrometrów), by następnie odpowiednio połączyć je w kubity logiczne.

Technologia kwantowa bez dwóch zdań jest niezwykle skomplikowana (na dokładniejsze wytłumaczenie, czym w zasadzie są kubity Majorany, potrzeba by fizyka kwantowego i kilkunastu stron artykułu naukowego). Szczególnie dojmujące jest jednak to, że aktualnie w zasadzie do niczego się ona nie nadaje sam Microsoft przyznaje, że obecny sprzęt „nie jest na tyle godny zaufania, by wykonywać cokolwiek praktycznego czy pożytecznego”.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów248

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze