Microsoft wyprodukuje jedyny w swoim rodzaju komputer kwantowy
Za 10 lat. To dużo czasu? Nie w przypadku technologii kwantowej – plan Microsoftu i tak wydaje się bardzo ambitny.
Jak podaje TechCrunch, Microsoft ogłosił dziś swoje plany w kwestii budowy kwantowego komputera. Choć technologia kwantowa nadal jest w powijakach względem tego, czego można by od niej oczekiwać, w ostatnich dniach dowiadujemy się o coraz większych postępach w tej dziedzinie (m.in. Intel ogłosił przekazanie naukowcom swojego pierwszego kwantowego procesora). Komputer kwantowy Microsoftu – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – powinien być zaś zaprezentowany za około dziesięć lat.
Tajemnice kwantów
Sprzęt Microsoftu będzie oparty na kubitach Majorany. Kubity to jednostki informacji kwantowej, a w innym rozumieniu mowa o tym, co owym jednostkom fizycznie odpowiada, czyli o cząstkach elementarnych. Największy problem kubitów jest taki, że są one wyjątkowo niestabilne – niezwykle łatwo jest zaburzyć np. ich superpozycję przez kontakt cząstek z otoczeniem.
Kubity Majorany są mniej ryzykowne pod kątem stabilności, ale nie są bynajmniej Świętym Graalem inżynierów – z uwagi na to, jak trudne jest ich wytworzenie, budowa komputera kwantowego to żmudny i długotrwały proces.
Technologia kwantowa bez dwóch zdań jest niezwykle skomplikowana (na dokładniejsze wytłumaczenie, czym w zasadzie są kubity Majorany, potrzeba by fizyka kwantowego i kilkunastu stron artykułu naukowego). Szczególnie dojmujące jest jednak to, że aktualnie w zasadzie do niczego się ona nie nadaje – sam Microsoft przyznaje, że obecny sprzęt „nie jest na tyle godny zaufania, by wykonywać cokolwiek praktycznego czy pożytecznego”.
Czytaj dalej
Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.