12
11.07.2023, 18:15Lektura na 3 minuty

Microsoft otrzymał zgodę sądu w USA na przejęcie Activision Blizzard

Niektórzy obawiają się, że przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft może prowadzić do monopolizacji przemysłu gier wideo.


Michał „Perzi” Perzanowski

Microsoft wygrał w sądzie w USA i otrzymał zgodę na przejęcie Activision Blizzard, czytamy m.in. na stronie Videogameschronicle.com. Decyzja sądu pozwoli gigantowi technologicznemu na zakup jednego z największych wydawców gier na świecie, w tym popularnych tytułów takich jak Call of Duty i World of Warcraft.


Przejęcie Activision Blizzard. Jest decyzja sądu

We wtorek sędzia Jacqueline Scott Corley z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii odrzuciła wniosek Federalnej Komisji Handlu (FTC) o wydanie wstępnego nakazu sądowego. Gdyby został on przyjęty, zablokowałby sfinalizowanie transakcji o wartości prawie 69 miliardów dolarów do czasu, aż wewnętrzny sąd amerykańskiego regulatora miałby szansę orzec, czy fuzja zaszkodziłaby konkurencji w branży gier.

Corley w swoim orzeczeniu stwierdziła, że przejęcie Activision przez Microsoft zostało określone jako największe w historii technologii.


Zasługuje ono na dokładną analizę. Microsoft zobowiązał się na piśmie, publicznie i w sądzie do utrzymania Call of Duty na PlayStation przez 10 lat i wydawanie gry równolegle z Xboksem. Microsoft zawarł też umowę z Nintendo, aby przenieść markę na Switcha. Ma też kilka umów na usługę gry w chmurze.


Jacqueline Scott Corley

To krok w stronę monopolizacji rynku gier?

Microsoft od dłuższego czasu wykazywał zainteresowanie powiększeniem swojego portfolio w dziedzinie gier, a przejęcie Activision Blizzard jest dla korporacji kluczowym krokiem w tym kierunku. Aktualnie firma Billa Gatesa jest właścicielką takich marek jak Xbox i Minecraft, a nabycie Activision Blizzard pozwoli jej stać się jeszcze większym graczem w całym tym przemyśle.

Zdaniem ekspertów ze świata biznesu i gamingu transakcja może też zmienić oblicze konkurencji na rynku. Microsoft staje się bowiem silnym konkurentem dla innych gigantów, takich jak Sony i Nintendo, a ich zdolność do wykorzystania popularnych tytułów Activision może wpływać na dynamikę branży.


Sąd stwierdza, że FTC nie wykazała dostatecznych dowodów na to, że ta konkretna fuzja na rynku gier w znacznym stopniu ograniczy konkurencję. Wręcz przeciwnie, zgromadzone dowody wskazują na większy dostęp konsumentów do Call of Duty i innych treści Activision. W związku z tym wniosek o wydanie wstępnego nakazu sądowego zostaje odrzucony.


Jacqueline Scott Corley

Mimo zapewnień sądu, spora część graczy obawia się, że przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft może prowadzić do monopolizacji przemysłu gier wideo i ograniczać wybór dla konsumentów. Jednak koncern zapewnia, że będą kontynuować rozwijanie istniejących serii gier i wspierać różnorodność.

Przejście transakcji wymagało też zatwierdzenia przez inne regulacyjne organy, takie jak Komisja Europejska czy chińskie State Administration for Market, co już się dokonało. Przeciwko był choćby Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA), ale po doniesieniach zza oceanu organ nadzorujący konkurencję w UK wstrzymał postępowanie sądowe. Osobiście poinformował o tym CEO Microsoftu Brad Smith.


Po dzisiejszej decyzji sądu w USA skupiamy się teraz na Wielkiej Brytanii. Rozważamy, w jaki sposób można zmodyfikować transakcję, aby rozwiać wszelkie obawy w sposób dla nas akceptowalny. Aby nadać priorytet pracom nad tymi propozycjami, Microsoft i Activision uzgodniły z CMA, że zawieszenie postępowania sądowego w Wielkiej Brytanii leżałoby w interesie publicznym, a strony złożyły w tym celu wspólny wniosek do Sądu Apelacyjnego.


Brad Smith

Czytaj dalej

Redaktor
Michał „Perzi” Perzanowski

Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).

Profil
Wpisów309

Obserwujących3

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze