23.03.2024, 11:45Lektura na 2 minuty

AI mogą rozmawiać i uczyć się od siebie… niemal bez udziału ludzi

Naukowcy z Genewy opracowali modele AI, które mogą ze sobą rozmawiać z niewielkim udziałem ludzi. Co najciekawsze – potrafią w ten sposób skutecznie przekazywać sobie wiedzę.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Na potrzeby eksperymentu opracowano dwa modele AI. Zadaniem jednego było uczenie się i wykonywanie zadań na podstawie pisemnych instrukcji, drugi zaś był „biorcą” informacji od pierwszego.


Nauczyciel i uczeń

Pierwsza z wymienionych została przeszkolona do uczenia się wykonywania instrukcji podawanych w języku naturalnym. AI musiała zatem interpretować polecenia, a następnie – korzystając już z kolejnej, mniejszej sieci neuronowej, z którą została sparowana, interpretować płynące z zewnątrz bodźce zmysłowe i symulować reakcje motoryczne. Zadania, jakie przedstawiono przed tak zbudowaną złożoną AI, obejmowały 50 różnorodnych zestawów poleceń – np. reagowanie na światło. Pomimo że materiał szkoleniowy nie obejmował wykonywania tego rodzaju instrukcji, zbudowany w ten sposób model osiągnął skuteczność wynoszącą 83%. To jednak była dopiero pierwsza faza eksperymentu.

W drugiej wspomnianą złożoną AI sparowano z drugim, identycznie skonstruowanym modelem. Tym razem zadaniem pierwszej sztucznej inteligencji było przekazywanie poleceń i sposobów na ich wykonanie „siostrze” – ta zaś bez przeszkód wykonywała powierzone jej zadania. Kluczowym tutaj faktem jest to, że transfer wiedzy pomiędzy AI dokonywał się przy użyciu języka naturalnego.


Po nauczeniu się tych zadań sieć była w stanie opisać je drugiej sieci – kopii pierwszej – aby ta mogła je odtworzyć. Według naszej wiedzy jest to pierwszy przypadek, kiedy dwie AI mogły ze sobą rozmawiać w sposób czysto językowy.


Alexandre Pouget, Uniwersytet Genewski

Celem eksperymentu było odtworzenie w przypadku AI sposobu, w jaki uczą się ludzie, a więc wykonując ustne lub pisemne instrukcje nt. powierzonych im zadań. Innymi słowy, naukowcy spróbowali odtworzyć typową dla ludzi funkcję poznawczą – co najwyraźniej się udało. Więcej informacji na temat eksperymentu znajdziecie tutaj.

Foto: Pexels


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów585

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze