Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Unia Europejska: Unijne organy przyjrzą się zakupowi Bethesdy przez Microsoft... i nie jest to żadne zaskoczenie

Witold poniedziałek, 1 lutego 2021, 16:45 News

Komisja Europejska zajmie się tą kwestią na początku marca.

Przejęcie ZeniMax Media* przez Microsoft pozostaje jednym z największy wydarzeń minionej dekady – nawet jeśli oficjalnie wciąż do niego nie doszło, ponieważ umowa zacznie obowiązywać dopiero wiosną. Na pierwsze efekty zbyt długo czekać nie musieliśmy, bo gry wydawcy szybko zaczęły pojawiać się w Xbox Game Passie.

Sprawa nie jest jednak teoretycznie przesądzona, ponieważ – jak donosi Reuters – transakcji przyjrzy się 5 marca Komisja Europejska. W przypadku stwierdzenia jakichś nieprawidłowości obie spółki może czekać dłuższe śledztwo.

Informacja ta może oczywiście na pierwszy rzut oka dziwić, ponieważ mówimy o dwóch korporacjach ze Stanów Zjednoczonych – dlaczego ich połączeniem miałaby się więc zajmować KE? Prawo unijne stanowi jednak, że rozpatrywane są także przejęcia firm spoza UE, jeżeli:

[…] łączny światowy obrót wszystkich zaangażowanych przedsiębiorstw przekracza 2 500 mln euro,

i w każdym z co najmniej trzech państw członkowskich łączny łączny obrót wszystkich zaangażowanych przedsiębiorstw przekracza 25 milionów euro,

i łączny obrót w całej Wspólnocie każdego z co najmniej dwóch zaangażowanych przedsiębiorstw przekracza 100 milionów euro,

chyba że każde z zaangażowanych przedsiębiorstw osiąga więcej niż dwie trzecie swojego łącznego obrotu na terenie całej Wspólnoty w jednym i tym samym państwie członkowskim.

Zgodnie z prawem w takich przypadkach firmy muszą zgłosić się do KE po odpowiednią zgodę na transakcję. Microsoft taką prośbę wystosował w piątek 29 stycznia.

Jeżeli Komisja uznałaby, że w wyniku zakupu ZeniMax Media dojdzie do monopolizacji rynku przez giganta z Redmond i utrudnienia „skutecznej konkurencji”, może nie wydać zgody na to przejęcie. Czy jednak taki scenariusz jest możliwy? Patrząc na wyniki Sony, Nintendo, Electronic Arts, Take-Two czy Activision Blizzard, o zaistnieniu monopolu w takim wypadku raczej mówić nie będzie można – i trudno sobie wyobrazić, żeby Komisja mogła podjąć inną decyzję.

*Ponieważ obie firmy skupiły się na Bethesdzie przy okazji ogłoszenie transakcji, pozwalam sobie powielać ten skrót myślowy w nagłówkach.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Microsoft, Bethesda Softworks,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 2 lutego 2021, 23:45   WindsorIII
Ciekawe kiedy się przyjrzą nord stream 2
wtorek, 2 lutego 2021, 20:54   goliat
Ciekawa sytuacja wyszła z tego sprawdzania, bo Microsoft musiał przedstawić Komisji Europejskiej informację, ile firm zajmujących się tworzeniem gier ma w swoich szeregach. Okazało się, że Xbox Games Studios liczy już 18 zespołów, a oficjalnie wiemy tylko o 15. Są to firmy mające swoje siedziby w USA, Kanada, Wielka Brytania oraz Szwecja.
wtorek, 2 lutego 2021, 20:49   mapokl
@Masterofbigos Tragedia i katastro, że giganci muszą się przed kimkolwiek tłumaczyć. Jak oni to przeżyją? Przecież powinno być, że kontrolowani są tylko malutcy, a gigantów to nie można ruszać tylko trzeba się kłaniać. Dziwi mnie, że tyle ludzi zamiast dbać o własny interes i korzyści dbają bezinteresownie o interes i przywileje korporacji i miliarderów. I jeszcze nazywają to mentalność "kapitalizmem". Raczej powinniśmy się cieszyć, że są organizacje które jeszcze mogą do czegoś gigantów zmusić.
wtorek, 2 lutego 2021, 20:16   KRZYZAK1410
Rynek medyczny, rolnictwo, media..wiec dlaczego nie elektronika...
wtorek, 2 lutego 2021, 14:27   Celdur
@Phoenix
Może i mam kuca awatarze, ale mentalnie z tej fazy wyrosłem ;) Podrośniesz, zrozumiesz.
wtorek, 2 lutego 2021, 11:58   Zdzisiu
@Zwanek MS swoją konsolą + windowsem ma jakieś 70% rynku.
wtorek, 2 lutego 2021, 11:57   Zdzisiu
@KoichiSan a niech ma swoje exy. Ale podobnie, te molochy powinny mieć zakaz wykupowania się nawzajem.
wtorek, 2 lutego 2021, 10:21   MasterKondi
@DETHKARZ Dokładnie. W tym samym czasie Tencent robi sobie zakupy jak w monopolowym i ładuje do wózka co w łapy wpadnie xd
wtorek, 2 lutego 2021, 10:07   Phoenix4
@Celdur UE co robi? XD
wtorek, 2 lutego 2021, 9:15   KoichiSan
@Zdzisiu a czyli Sony ze swoimi exami to co? XD

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…mamusia ubiła tylko dlatego, że zaciął się na ścianie budynku.

Komentarzy:
6

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

Komentarzy:
8

…i tracę punkt poczytalności.

Komentarzy:
3

Głuchowski to przede wszystkim ojciec Uniwersum Metro 2033 – powieści z tego cyklu zapewniły mu popularność i dały początek świetnej serii gier. Autor parę razy już jednak udowodnił, że potrafi uciec od klaustrofobicznych klimatów. Tym razem jest podobnie – ale też nie do końca. Bo klimat postapo można wyciskać z każdej ze stron.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z