48
20.01.2021, 16:00Lektura na 2 minuty

Unia Europejska nakłada 7,8 miliona euro grzywny na Valve i pięciu wydawców gier za blokady regionalne

Samo Valve musi zapłacić 1,6 miliona euro.


Witold Tłuchowski

Temat blokad regionalnych, czyli tzw. geoblockingu, jest doskonale znany graczom od lat i do dziś pozostaje stałym elementem branżowego krajobrazu. Wydawcy korzystają z niego w przypadkach, gdy cena danej gry jest dostosowywana do możliwości materialnych nabywców w danym kraju – w takiej sytuacji blokada regionalna uniemożliwia zakup tanich produkcji przez „migrujących” klientów z bogatszych państw.

Komisja Europejska już w 2017 zwracała uwagę na to, że Valve podpisało umowę z Bandai Namco, Capcomem, Focus Home Interactive, Koch Media oraz ZeniMaksem, dzięki którym ci mogli w niektórych krajach (w tym Polsce) sprzedawać gry po niższych cenach, blokując jednocześnie dostęp do nich odbiorcom z innych państw UE.

Dwa lata temu poinformowano, że powyższe firmy naruszyły tym samym art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zakazuje porozumień ograniczających konkurencję wewnątrz unijnego jednolitego rynku. Valve jako jedyne postanowiło nie współpracować z Komisją, nie godząc się z jej ustaleniami.

Dzisiaj do wiadomości publicznej podano, jak zakończyła się cała sprawa. W opublikowanym komunikacie na stronie Komisji Europejskiej czytamy:


Komisja Europejska nałożyła na Valve, właściciela internetowej platformy gier na PC „Steam”, i pięciu wydawców (Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media i ZeniMax) 7,8 miliona euro grzywny za złamanie unijnych przepisów antymonopolowych. Valve i wydawcy ograniczyli sprzedaż między granicami poszczególnych krajów w przypadku niektórych gier wideo na PC ze względu na położenie geograficzne użytkowników w Europejskim Obszarze Gospodarczym („EOG”), stosując praktyki tzw. geoblockingu. Kary dla wydawców w łącznej wysokości ponad 6 mln euro zostały zmniejszone dzięki współpracy firm z Komisją. Firma Valve zdecydowała się nie współpracować z Komisją i została ukarana grzywną w wysokości ponad 1,6 mln euro.


Wśród pozostałych firm najwyższą grzywnę otrzymało Focus Home (ponad 2,8 miliona euro), dalej ZeniMax (1,6 miliona euro), Koch Media (977 tysięcy euro), Capcom (3,96 milionów euro) oraz Bandai Namco (340 tysięcy euro). Dzięki dobrowolnej współpracy kary obniżono o 10% (15% w przypadku Capcomu).

W komunikacie możemy przeczytać, że umowy z Valve obowiązywały między 2010 a 2015. Czwórka z wymienionych wydawców (bez Capcomu) korzystała z geoblockingu od 2007 do listopada 2018. Blokadą regionalną objęto ok. 100 produkcji pecetowych.

Decyzję zilustrowano grafiką objaśniającą działanie blokady regionalnych:


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze