Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITKomisja Europejska: Steam i wydawcy gier łamią prawo UE

Papkin piątek, 5 kwietnia 2019, 16:00 News

Dla polskiego gracza to smutna wiadomość, bo (prawdopodobnie) zapłaci on więcej za niektóre klucze aktywacyjne.

Od grudnia zeszłego roku, na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, na terenie Unii zabronione jest tzw. geoblokowanie. Słowem: sytuacja, w której jakiś towar lub usługa są dostępne tylko w niektórych państwach członkowskich bądź są oferowane we wszystkich, ale w różnych cenach.

Już dwa lata temu Komisja Europejska zwróciła w tym kontekście uwagę na problem z naszego poletka, a mianowicie: na blokady regionalne kluczy do gier. Pewnie nieraz zetknęliście się z sytuacją, w której steamowa wersja tytułu jest dostępna taniej... ale tylko dla użytkowników z określonych rynków. KE udało się wówczas ustalić, że Steam ma umowy z pięcioma wydawcami (Bandai Namco, Capcom, Focus Home Interactive, Koch Media, ZeniMax), na mocy których ci oferują tańsze kopie gier Polakom, Słowakom, Czechom, Węgrom czy Litwinom, a droższe: Francuzom, Włochom i Niemcom. Chyba wszyscy mieliśmy nadzieję, że sprawa rozejdzie się po kościach, bo jeżeli nastąpiłoby ujednolicenie cen – raczej by je nam podniesiono.

Uruchomione wówczas postępowanie znalazło jednak dalszy ciąg. Na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej pojawiła się właśnie informacja prasowa, zgodnie z którą KE poinformowała Valve oraz wspomnianych wydawców, że ich ustalenia naruszyły europejskie prawo. Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji, tak skomentowała sytuację:

Na prawdziwym jednolitym rynku europejscy konsumenci powinni mieć prawo do kupowania i grania w wybrane przez siebie tytuły niezależnie od tego, który z krajów UE zamieszkują. Nie należy zabraniać konsumentom zakupów po atrakcyjniejszej cenie w innym państwie członkowskim.


Według wstępnego stanowiska Komisji Europejskiej Valve i pięciu wydawców naruszyło art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zainteresowani zostali wezwani do odpowiedzi na zarzuty KE.

Więcej o sposobach, w jakie Unia Europejska wpływa na życie graczy i odbiorców nowych technologii, przeczytacie w nadchodzącym wydaniu CD-Action (05/2019), w artykule „Europa da się lubić, ale...”.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Steam,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 10 kwietnia 2019, 4:02   Lisq
o ujemnym IQ na wszystko, co im się nie podoba mówią "lewactwo" ale miejcie choć trochę oleju w głowie i nie piszcie głupoty jeśli nie macie na dany temat zielonego pojęcia. Czytam te komentarze i załamuję ręce. Ludzie nie znają podstawowych zasad ekonomii, nie znają nawet znaczeń podstawowych słów. Zasłyszeli gdzieś głupoty i teraz to wypisują nie mając zupełnie pojęcia o czym piszą. To tak jakby pisać "Nie jem jabłek, bo nie lubię warzyw".
środa, 10 kwietnia 2019, 4:01   Lisq
@Eldek
Masz rację - nie zrozumiałeś, a do tego bredzisz głupoty (które zapewne wyczytałeś na wykopie lub u Korwina Mikke). Po pierwsze - w PE nie rządzi lewica, bo nie ma większości - rządzi prawica. Po drugie - lewicowa "równość" dotyczy tylko sfery społecznej, a nie ekonomicznej. Ekonomiczna równość (o której tutaj mowa, w kontekście ujednolicania cen i rynku) to cecha PRAWICY. Czyli krytykujesz prawicowe, kapitalistyczne rozwiązania i błędnie nazywasz je lewicowymi. Ja wiem, że niektórzy ludzie o ujemnym
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 16:46   Windcaller
@tommy50 nie łamie żadnych praw bo nie nabywasz żadnych dóbr, wyłącznie dostep do nich. Tak sam jak kupując bilet do kina nie masz prawa własności do filmu. Obecnie nawet dystrybucja fizyczna nie daje ci prawa odsprzedania produktu.
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 16:22   vaniliasoft
@tommy50
Popieram ale według korporacjii i firm gracze to głupki którzy nie znaja praw człowieka...zresztą maja sporo racjii....
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 10:38   tommy50
Napiszę krótko. Dystrbucja cyfrowa gier, muzyki i filmów lamie prawi konsumentów, gdyz nie umozliwia odsprzedazy czy eymiany opłaconych dobr.
Wyjatek to abonamenty, ale tam gdzie placisz za cos jednostkowego, powinienes miec prawo dysponowania ta licencja jak Ci wygodnie.Tak powinno sie do tego podejsc. Odpinanie gier od kont i odsprzedaz klucza dalej. Dany klucz moze sie odpalac tylko z 1 konta i gra gitara.
niedziela, 7 kwietnia 2019, 19:52   Eldek
Przeczytałem i to co napisałem nie jest sprzeczne z tezą w artykule. Teza jest w pierwszym akapicie, "Polacy zapłacą prawdopodobnie drożej". Drożej, bo wydawcy będą zmuszeni WYRÓWNĄĆ ceny dla wszystkich państw. Inny scenariusz, moim zdaniem(i chyba autora), nie ma sensu. Jeśli UE nakazuje ściągnąć blokadę, to nagle gracze całej Unii rzucą się do kupowania gier w jednym państwie. No, ale sam nie wiem. Jedno i drugie brzmi jak regulacja xd. Muszę to przemyśleć.
niedziela, 7 kwietnia 2019, 19:26   zadymek
@Eldek Widzę, że nie bardzo kumasz o co tu chodzi. Nie wiem, czytałeś w ogóle artykuł czy same komentarze? UE zabrania uniemożliwiania tobie, przez Steam, kupowania gry tam, gdzie ci się podoba, tzw "contractual export restrictions". A cały lament jest o to co Valve MOŻE w związku z tym zrobić.
niedziela, 7 kwietnia 2019, 18:49   Eldek
Musi być sprawiedliwie, czyli po ROWNO, wg dzisiejszej lewicy w UE ;). To nic, że to rynek powinien determinować ceny i jeśli wydawca widzi, że na danym rynku gry rozchodzą się gorzej właśnie przez za wysokie ceny, to ma prawo je obniżyć. Czy może ja czegoś nie zrozumiałem?
niedziela, 7 kwietnia 2019, 16:31   Coenn
Drodzy Panstwo! Drodzy Panstwo! O relacji Rosja - NATO oraz o znakach autorytaryzmu w Polsce, poczytac mozecie w najnowszym numerze magazynu Time EU na stronie 24! Oto zajawka ode mnie: funkyimg.com/i/2SXYA.png
niedziela, 7 kwietnia 2019, 10:40   Tesu
@DeeJayHMC
Rozumiem, ze Origin, Uplay, EGS czy Battle.net moga zostac? ;)

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Rodzimym graczom nie dane było zagrać w polskie wersje L.A. Noire, Life is Strange lub The Walking Dead... Zaraz, czy aby na pewno?

Komentarzy:
23

40 lat temu frachtowiec kosmiczny USCSS Nostromo otrzymał sygnał pochodzący z księżyca o oznaczeniu kodowym LV-426. Komputer pokładowy, nazywany Matką, wybudził załogę, która zdecydowała się sprawdzić sygnał...

Komentarzy:
6

Zmarł ponad pół wieku temu. Był żołnierzem i dezerterem, głosem pokolenia i ucieleśnieniem rebelii. Duszą Night City. Zapłacił za to słuszną cenę.

Komentarzy:
9

Zarząd CD Projektu miał przez chwilę aż dwadzieścia dwa miliardy powodów do radości.

Komentarzy:
11

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z