Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITG2A zapłaci twórcom Factorio prawie 40 tysięcy dolarów

Witold czwartek, 21 maja 2020, 14:20 News

To rekompensata za sprzedaż egzemplarzy gry pochodzących z nielegalnych źródeł.

Pomimo dużej popularności – a może właśnie z jej powodu – G2A cieszy się wśród twórców i graczy nie najlepszą opinią. Kolejne afery wokół rzeszowskiej giełdy kluczy wybuchają w naszej branży co jakiś czas, ale przed rokiem szczególnie dużo emocji wzbudziły reklamy wykupione przez firmę, spychające na dalsze strony wyszukiwania wyniki związane bezpośrednio z developerami. Kolejne studia apelowały wtedy do graczy, aby raczej spiracili ich grę, niż kupowali ją na G2A. Nie brakowało przy tym zarzutów o świadome sprzedawanie kradzionych kodów.

Giełda kluczy postawiła wtedy wszystko na jedną kartę i ruszyła z akcją: udowodnijcie nam kradzież, zapłacimy wam 10 razy tyle. Chwilę później z oferty postanowili skorzystać autorzy Factorio, Wube Software. Studio skontaktowało się z G2A w sprawie kodów sprzedawanych na giełdzie, które wcześniej zakupiono za pomocą kradzionych kart kredytowych. Developerzy musieli je później dezaktywować i zwracać pieniądze klientom, na czym każdorazowo tracili przez różne opłaty ok. 20 dolarów. Łączną ich sumę oszacowali na ok. 6,6 tysiąca dolarów.

Mimo iż wydawało się, że sprawa pozostanie nierozwiązana, G2A przez następne miesiące przeprowadzało audyt (nie udało się pozyskać do tego żadnej zewnętrznej firmy, dlatego Wube zgodziło się, by zajęli się tym rzeszowianie). Ostatecznie z 321 kluczy pochodzących z nielegalnych źródeł 198 faktycznie sprzedano za pośrednictwem giełdy pomiędzy marcem a czerwcem 2016. Obie strony uznały, że pozostałe kody trafiły najpewniej do innych sklepów.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami G2A zgodziło się więc zapłacić Wube 39 600 dolarów rekompensaty. Jednocześnie firma poinformowała, że praskie studio było jedynym, które postanowiło skorzystać z tej limitowanej czasowo oferty. Zapowiadziała także chęć dalszej współpracy z twórcami, ponieważ „oszustwo szkodzi wszystkim stronom”. Od teraz rzeszowianie zamierzają rekompensować developerom 100% opłat za chargebacki (czyli wspomniane zwroty) związane z kluczami sprzedawanymi na ich giełdzie – rzecz jasna warunkiem jest udowodnienie ich nielegalnego pochodzenia.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 22 maja 2020, 0:02   JustARandomNickname
Widziałem kiedyś chargeback na kilka tysięcy z takich kluczy, więc się nie dziwię.
czwartek, 21 maja 2020, 22:01   silvver
@zadymek tzw. chargeback
czwartek, 21 maja 2020, 19:47   zadymek
@Aceaelus Napisane jest, że zwracali "klientom", to co mam myśleć?
czwartek, 21 maja 2020, 19:46   Aceaelus
@zadymek kody dezaktywować i zwracać pieniądze właścicielom skradzionych kart, nie złodziejom
czwartek, 21 maja 2020, 19:23   zadymek
"Studio skontaktowało się z G2A w sprawie kodów sprzedawanych na giełdzie, które wcześniej zakupiono za pomocą kradzionych kart kredytowych. Developerzy musieli je później dezaktywować i zwracać pieniądze klientom, na czym każdorazowo tracili przez różne opłaty ok. 20 dolarów. "Nie bardzo rozumiem. Musieli dezaktywować kradzione kody i jeszcze oddać kasę złodziejom?
czwartek, 21 maja 2020, 16:55   lastmanstanding
G2a jest ssuuuuuper giełdą kluczy, a jak to na giełdzie zawsze coś z pod lady się trafi, nic nadzwyczajnego.
czwartek, 21 maja 2020, 16:49   LordPoland
@w1ntermu7e - No skoro tak twierdzisz, to ok
@Refty - No dobra, ale co to ma do ogólnie newsa?
czwartek, 21 maja 2020, 15:46   w1ntermu7e
@lordofpoland no tak no każda gra na g2a jest kradziona
czwartek, 21 maja 2020, 15:25   Refty
@LordPoland ale Ty chyba nie wiesz co się dzieje na allegro :p ten dostęp do konta różne vpn-owskie zagrywki typu daj nam dane konta To Ci aktywujemy grę czy w takim samym stopniu nielegalne klucze:p a tutaj nie wiem czy ktoś Ci zwroci pieniądze a G2A to robi:p Wiem że dużo pomyj się na G2A wylało ale chyba ludzie przesto oślepli i nie widzą problemu z allegro :p
czwartek, 21 maja 2020, 15:18   LordPoland
@Mateusz94 - U graczy G2A ma oczywiscie fantastyczną opinie, bo można tanio kupić gierki? A że kupujesz kradziony produkt, z którego wydawca nic nie ma? Eeee tam, ja tam gierka mam tanio panie mówie panu taniej niż na tym stimie całym.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcówce 2000 roku robi się... dziwnie.

Komentarzy:
15

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z