17
17.04.2020, 16:11Lektura na 2 minuty

Chińczycy nie zagrają online z obywatelami innych państw

Wielki Firewall coraz skuteczniej odcina mieszkańców tego kraju od reszty świata.


Witold Tłuchowski

Chińskiemu rządowi można zarzucić wiele rzeczy, ale w jednej kwestii nie zawodzi nigdy – pomysłach jak jeszcze bardziej dokuczyć swoim obywatelom. I nie chodzi nawet o jakąkolwiek opozycję polityczną, a zwykłych ludzi. Tamtejsi gracze wiedzą o tym najlepiej – wszystkie produkcje na tamtym rynku muszą zostać zatwierdzone przez odpowiedni urząd; teoretycznie tytuł może trwać w szarej strefie, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy na jego głowę spadnie cenzorski miecz. Ostatnio przekonali się o tym zresztą twórcy Plague Inc.; nagły zakaz może dotknąć również gry sprowadzane z zagranicy, jak to ma miejsce w przypadku wykorzystywanego do politycznych protestów Animal Crossing.

Chińscy komuniści nie zamierzają jednak na tym poprzestać. Taiwan News (za Liberty Times Net) donosi o zwróceniu uwagi rządu w Pekinie na brak nadzoru nad produkcjami sieciowymi i swobodę kontaktów z graczami z innych krajów. Władze kilku miast (m.in. Pekinu i Szanghaju) pracować mają nad ustawami uniemożliwiającymi zabawę na serwerach innych niż dedykowane chińskim użytkownikom, a co za tym idzie, z osobami z innych państw. Nie będzie także możliwe kontaktowanie się z użytkownikami z innych regionów. Zakaz miałby w niedalekiej przyszłości zostać rozciągnięty na całe terytorium ChRL-u.

Dodatkowo kupowanie i ściąganie gier ma wymagać podania prawdziwego imienia i nazwiska; podobnie korzystanie z jakichkolwiek growych platform (np. Steama). Co ciekawe, w produkcjach nie będzie można ukazywać zombie czy zaraz, aby „uniknąć skojarzeń z Wuhan”. Opcje dostosowywania wyglądu postaci czy edytowania map etc. także zostaną drastycznie ograniczone – wszystko po to, aby nie dochodziło do sytuacji takich, jak w Animal Crossing.

Ograniczenia dotkną także nieletnich: po ich wprowadzeniu nie zagrają już online między 22 a 8 rano i na wewnątrzgrowe zakupy będą mogli wydać miesięcznie najwyżej 200 juanów (ok. 120zł; 16-18-latkowie przeznaczą zaś na to maksymalnie 400 juanów).


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze