Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITGwiazda i planeta nazwane Solaris oraz Pirx, chociaż głosowanie wygrał „Wiedźmin”

Witold wtorek, 17 grudnia 2019, 12:37 News

Międzynarodowa Unia Astronomiczna właśnie bardzo podpadła fanom Geralta.

Z okazji swoich setnych urodzin Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła rozpropagować nieco astronomię w krajach członkowskich i urządziła konkurs, podczas którego każde zrzeszone państwo mogło nazwać jeden układ gwiazda-planeta. Polsce przypadły leżące w gwiazdozbiorze Pegaza pomarańczowy karzeł znany dotychczas pod mianem BD +14°4559 oraz okrążający go gazowy olbrzym BD +14°4559 b. Ich odkrywcami są Andrzej Niedzielski, Grzegorz Nowak, Monika Adamów i słynny Aleksander Wolszczan, a przy odrobinie szczęścia gwiazdę możecie zobaczyć nawet dziś wieczorem (jeżeli macie np. lornetkę).

We wspomnianym konkursie zaproponowano ostatecznie 7 par nazw, a późniejsze głosowanie w internecie wygrała para Geralt oraz Ciri – i to zdobywając ponad połowę poparcia. Warto zauważyć, że liczba głosów w Polskiej edycji była największa ze wszystkich krajów (aż 21% całości).

Poniżej wyniki plebiscytu (za magazynem Urania):

  • Geralt i Ciri – 53,32%
  • Solaris i Pirx – 15,65%
  • Swarog i Weles – 8,58%
  • Twardowski i Boruta – 7,20%
  • Polon i Rad – 6,76%
  • Piast i Lech – 4,51%
  • Jantar i Wolin – 3,99%

Zasady konkursu dopuszczały jednak możliwość niezaakceptowania zwycięskiej nazwy, dlatego dwa kolejne miejsca figurowały jako rezerwowe. Ostatecznie Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła pominąć Geralta i Ciri*, a zamiast tego zdecydowała się na pochodzące z twórczości Stanisława Lema Solaris i Pirx (notabene dziwna kolejność, ponieważ rozsądniej byłoby chyba mianem Solaris ochrzcić planetę – w końcu nią właśnie była w książce; pilotowi Pirksowi różnicy raczej nie robi, jakim ciałem niebieskim będzie). Niewątpliwie jest to jednak dobra decyzja i sam oddałem głos właśnie na tę parę, ale postawa MUA wydaje mi się mimo wszystko nieco dziwna.

Wszystkie wybrane nazwy znajdziecie TUTAJ.

*Mam małą teorię, dlaczego mogło się tak stać – być może chciano uniknąć zarzutów o reklamę gry czy nadchodzącego serialu, a wysoka liczba głosów wzbudziła podejrzenia o mieszanie się w to „sił trzecich”. Lub też po prostu uznano, że komu jak komu, ale Stanisławowi Lemowi się to po prostu należy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 18 grudnia 2019, 18:13   sadpanda
@Dijkstra2013
No nie do końca, bo Solaris i Pirx zostały wpisane do katalogu IAU. Jak chcesz o nich pisać np. pracę naukową, to albo użyjesz tej nazwy, albo dotychczasowej BD +14°4559 i BD +14°4559b. Napiszesz Dźeralt i Ciri, to niek nie będzie wiedział o co chodzi, albo po prostu zignoruje ciebie jako osobę nieprofesjonalną.
https:pbs.twimg.com/media/C4Fy7-MUMAANuy3.jpg:large
środa, 18 grudnia 2019, 13:31   Dijkstra2013
... i wiedźmin! Pewnie wkrótce będzie wyskakiwał nam nawet z lodówek! Czekajcie, przecież wcale nie musimy tego zaakceptować! Hłe hłe hłe, to niech sobie głosują ile wlezie, i tak wybierzemy kogo innego! Trochę to przypomina ordynarne olewanie wyroków SN i NSA przez nie powiem kogo. To podważa zaufanie społeczne do takich inicjatyw, powinni się wstydzić. Pozostaje mieć nadzieję, że ugną w ogniu krytyki i uznają wynik głosowania. Albo zawsze już będzie dla nich Solaris i Prix, dla nas Geralt i Ciri. Cóż...
środa, 18 grudnia 2019, 13:26   Dijkstra2013
Sam zagłosowałem na Twardowskiego i Borutę, choć rezultat wydawał mi się z góry przesądzony. Nawet mi jednak przez myśl nie przeszło, że wynik głosowania zostanie zwyczajnie olany. To po kiego to głosowanie? Ja rozumiem, że zasady umożliwiały niezaakceptowanie wygranej nazwy (notabene zapytam jednak ponownie - to po co w ogóle głosować?), ale olanie tak miażdżącej przewagi? Mają jaja. Wg mnie to się odbyło tak - zobaczyli nominowane nazwy, zebrali się i mówią "Nie no znów ten wiedźmin! Ciągle tylko wiedźmin
środa, 18 grudnia 2019, 10:47   gbaranek
Nie wiedziałem, że było takie głosowanie. Osobiście uważam, że Solaris i Pirx to zdecydowanie lepsze nazwy. Choć książka Solaris mnie chwyciła, to jednak część twórczości Lema bardzo miło wspominam, a Pirx jest jedną z tych pozycji. Poza tym tematycznie książki Lema dużo bardziej pasują do kosmicznego uniwersum.
środa, 18 grudnia 2019, 10:43   Angrenbor
Jeśli chodzi o samą kolejność, to mam teorię. Sol to po łacinie Słońce (a Solaris to słoneczny) i w astronomii taki człon w nazwie angielskiej pojawia się w wielu aspektach np. Solar System. Na zasadzie analogii nazwa Solaris dla osób nieznających jej pochodzenia i kontekstu może kojarzyć się z gwiazdą z jakiegoś układu planetarnego a nie samą planetą, stąd taki wybór.
środa, 18 grudnia 2019, 10:29   Angrenbor
Zapewne prawnicy MUA stwierdzili, że pozew od producenta autobusów będzie mniej kosztował niż od Sapkowskiego.A tak serio, też nie widzę tu problemu. Skoro MUA zastrzegło, że może zmienić samo decyzję, a wybrano parę z drugiego miejsca czyli faktycznie jedną z tych rezerwowych to moim zdaniem jest wszystko ok. Tym bardziej, że nazwy rzeczywiście mocniej kojarzą się z kosmosem i wydają się przez to być bardziej na miejscu.
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:42   Raf99
Psychofani Wiedźmina triggered. Ja głosowałem akurat na Solaris i Prix bo te nazwy zwyczajnie najlepiej pasowały :)
wtorek, 17 grudnia 2019, 22:29   sadpanda
IAU raczej starało się unikać "niepewnych" i potencjalnie "niebezpiecznych " nazw, bo wiadomo: dzisiaj każdy obraża się o wszystko, a tu chodziło o popularyzację astronomii, i o uczczenie 100 rocznicy powstania IAU, a nie o tanią sensację czy jakieś niepotrzebne kontrowersje. Chociaż, jak widać, nie do końca udało się tego uniknąć.
wtorek, 17 grudnia 2019, 22:25   sadpanda
@Zdzisiu
Z Perunem coś było, ale akurat nie dosłyszałem, czemu nie zostało to przyjęte. W ogóle było sporo obostrzeń, np. Piast i Lech przeszli, bo historycy uważają ich za postacie legendarne, ale już nie Siemowit, bo niedopuszczane były historyczne postacie polityczne (czyli książęta, królowie, dyktatorzy itp.)
wtorek, 17 grudnia 2019, 22:21   sadpanda
Nawet jeśli Greta nie osiągnęła w tej chwili nic konkretnego, to te dzieciaki niedługo będą głosować - na "zielonych" polityków. Protestujący w HK mają niestety marne szanse na jakieś znaczące ustępstwa ze strony Pekinu.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Nie tam, gdzie bym się go mogła spodziewać.

Komentarzy:
6

Dla osób spoza świata gier głównym skojarzeniem z tematem polskich produkcji będzie bez wątpienia Wiedźmin. Gracze znają dużo więcej tytułów i wiedzą, jak kreatywna potrafi być nasza branża. Jednak najwięcej o sile sektora gamedev wiedzą... inwestorzy. Oni zarabiają na nim od lat.

Komentarzy:
1

Nick Waldron to jedna z tych osób, które są przez wszystkich lubiane, wszędzie ich pełno, przyjaźnią się z każdym i każdemu pomagają. Ich urok jest nieodparty, a intencje zdają się czystsze niż łza. A więc, zgodnie z prawidłami sztuki, Nick musi zginąć w strasznym wypadku.

Komentarzy:
4

Ten w wersji One More Level pociąga mnie, nie ukrywam, nieporównywalnie bardziej.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« listopad 2020
PWŚCPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30