Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Gris: Wydawca oskarża twórców aplikacji do samodoskonalenia się o plagiat

Witold środa, 6 listopada 2019, 11:51 News

Devolver Digital przestrzega przed wielkimi firmami okradającymi małe studia.

Problem „pożyczania”cudzej własności intelektualnej w naszej branży istnieje praktycznie od zawsze, a przez lata doczekaliśmy się wielu mniej lub bardziej spektakularnych jego przykładów (ze słynnym Limbo of the Lost na czele). Wraz z rosnącej popularnością gier mobilnych przestaliśmy właściwie zwracać na to uwagę – no chyba że jest to tak ewidentne jak w przypadku chińskiej podróbki Warcrafta. Wpadki zdarzają się nawet najlepszym – ot, niedawno w Steallaris na komórki Paradox (a raczej studio, które wynajął wydawca) „przypadkiem użył” grafiki z Halo.

Teraz to samo spotkało developerów odpowiedzialnych za niezależne Gris. Dobrze przyjęta produkcja charakteryzuje się rozpoznawalnym stylem, który – jak się wydaje – przypadł do gustu nie tylko graczom. Wydawca tytułu, Devolver Digital, oskarżył bowiem publicznie twórców aplikacji Fabulous o kradzież.

Aplikacja Fabolous ukradła Gris i jest to przypomnienie dla wszystkich developerów, aby uważali na duże firmy i marki kradnące kreatywną pracę mniejszych studiów.

Twórcy rzeczonej aplikacji (notabene zajmującej się samorozwojem, walką ze złymi nawykami etc.) zareagowali na to błyskawicznie.

Podobnie jak wy, jesteśmy małym startupem inspirującym się rzeczami, które kochamy. Usunęliśmy ten film w ramach działań zapobiegawczych i prowadzimy dochodzenie w tej sprawie. Skontaktowaliśmy się nieoficjalnie z Devolver Digital, aby rozwiązać ten problem. Wszelkie nieprawidłowości z naszej strony z pewnością nie były zamierzone.

Sami Ben Hassine, prezes Fabolous, przyznał portalowi Gamasutra, że podejrzewa, jak do tego doszło.

Mamy zespół dwóch artystów i freelancerów, a ten film powstał kilka miesięcy temu. [...] Być może jeden z nich zainspirował się grą, którą lubi.

Słowo kluicz „zainspirował”.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 6 listopada 2019, 21:16   kamil999666
"tak, to, że animacja przedstawia to samo OZNACZA, że jest skopiowana" Przeczytaj sobie jeszcze raz na głos to co napisałeś i przemyśl to.
środa, 6 listopada 2019, 19:50   aRo
"Wraz z rosnącej popularnością gier mobilnych" - whoops
środa, 6 listopada 2019, 18:59   alistair80
@kamil999666 - tak, to, że animacja przedstawia to samo OZNACZA, że jest skopiowana. Różnice w kolorach czy w trochę innej kresce nie mają znaczenia. Obie postacie poruszają się niemal identycznie. Nie jest to żadna inspiracja.
środa, 6 listopada 2019, 18:31   w1ntermu7e
Poza tym to jest klatka w klatkę skopiowane z Gris. Ten sam mode upadku, takie same falowanie sukienki, takie same wznoszenie się, podobna scena na ręce. Ja nie wiem jak można tu nie widzieć kopiowania a tym chyba nie ma sensu dyskutować z Tobą na ten temat. Niedługo będzie można przepisywać cudze książki z lekkimi zmianami bo czemu nie
środa, 6 listopada 2019, 18:27   w1ntermu7e
@down oznaczyłeś zła osobę, obstawiam że miałoby do mnie. Jeżeli będzie ukazywane w podobnych/tych samych sceneneriach to jak najbardziej. Jak wypowiedzenie w piosence kilku słów takich samych jak w innej jest plagiatem to nie rozumiem dlaczego styl Gris maikby mieć inne traktowanie. Poza tym, sami developerzy przeprosili, nie wiem o co w ogóle jest ta dyskusja
środa, 6 listopada 2019, 17:34   kamil999666
@logman - Bzdura, to że animacja przedstawia to samo, nie znaczy że jest skopiowana. Rozumiem że od teraz każda sukienka falująca w ten charakterystyczny sposób jest intelektualną własnością autorów gris? Idiotyczny pomysł.
środa, 6 listopada 2019, 17:15   Rickerto
Słowo kluicz. ;)
Tak się tylko czepiam.
środa, 6 listopada 2019, 15:53   logman
Będąc szczerym dla mnie obje animacje postaci przypomina Journey :). Nie grałem w żadną z tych gier i skali problemu nie znam, jednak to tylko kilka sekund animacji najprawdopodobniej w kilkugodzinnej produkcji. To tak jakby napisać że ktoś sparafrazował stronę z Pana Tadeusza albo fabułę Pocahontas (tak wszyscy wiemy o jaki film 3D chodzi). Czy naprawdę jest to już plagiat?
środa, 6 listopada 2019, 15:21   w1ntermu7e
@down oglądałeś ten filmik? Przecież tam są nawet animacje kopiowane
środa, 6 listopada 2019, 14:24   kamil999666
Nie można opatentować kobietki na dłoni i każdego kto użyje tego motywu po twoim dziele (a co z tymi co zrobili to wcześniej?) pozywać? Nie został użyty żaden aset z oryginału, treść nie jest identyczna, żadna melodia, to bez sensu. A czy gis samo w sobie nie jest "plagiatem: który zainspirował się twórczością pewnego artysty/malarza? Na bank udało by się dopasować parę screenów z gry do jego dzieł.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

TripWire nie stara się za wszelką cenę stworzyć realistycznego symulatora. Zamiast tego stawia na niczym nieskrępowaną zabawę w rekiniego króla mórz – wciąż nieoszlifowaną na brzegach, ale i tak dającą sporo frajdy.

Komentarzy:
0

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
4

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Wyobraź sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu, wbijamy datę – rok 1986 – i naciskamy czerwony guzik... Zzzium! Witamy w PRL-u, gdy w telewizji były dwa kanały, w radiu rozbrzmiewały Kombi i Kapitan Nemo (Lorelei!) , a pojęcie „oryginalnej gry” nie istniało w świadomości polskiego gracza.

Komentarzy:
24

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z