Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Minecraft: W bijącą rekordy produkcję gra 112 milionów osób miesięcznie

Wokulski sobota, 14 września 2019, 21:42 News
pc
Minecraft 360
Minecraft 360

Microsoft wie, jak sterować uwielbianą franczyzą.

Źródłem rewelacji nie jest niestety aktualizowany na bieżąco licznik na stronie minecraft.net – bo ten odszedł do lamusa już dobre kilka lat temu – a dane podawane co jakiś czas przez Microsoft.

W liczbie zawiera się cały kanciasty dorobek – począwszy od rdzennej Java Edition, poprzez konsolowe i smartfonowe porty, a na przepisanej wersji Bedrock skończywszy.

Dane robią jeszcze większe wrażenie, gdy zestawimy je z zeszłorocznymi – wtedy w produkcję Mojangu pykało „jedynie” 91 milion graczy.

Skąd ten przypływ?

Po kupieniu studia Mojang przez Microsoft, społeczność Minecraftowych graczy przeszył dreszcz strachu. Gigant mógł zrobić z produkcją najbardziej kontrowersyjne rzeczy, jakie przychodzą do głowy. Na szczęście lata pokazały, że studio pielęgnuje swoje przybrane dziecko niemal perfekcyjnie – regularne aktualizacje utrzymane w niezmiennej i konsekwentnie realizowanej atmosferze nie przestały się pojawiać, a nawet zwiększyły swoje rozmiary. W fazie beta znajduje się adaptacja AR- Minecraft Earth.

W marcu miała premierę olbrzymia aktualizacja Village & Pillage, która dorzuciła do gry stertę nowych przedmiotów, mobów oraz wywróciła system wiosek do góry nogami, czyniąc go zgoła inteligentniejszym i bardziej wciągającym niż dotąd.

Gra zyskała doskonałe wsparcie na większości platform oraz została zunifikowana i przepisana na sprawniejszy silnik przy równoczesnym pozostawieniu wersji na Javę. Co ciekawe, pomimo dostępu do potężnych narzędzi nie ograniczono możliwości pirackich kopii gry, nazywanych lakonicznie non-premium.

Nie bez znaczenia może być wpływ konkurencji. Przez spore kłopoty wizerunkowe przechodzi obecnie Fortnite, którego developerzy wprowadzili wraz z Sezonem 10 nielubiane przez część użytkowników zmiany. Niewykluczone, że spora liczba graczy przestała inwestować swój czas w hitowe battle royale i zaczęła szukać rozrywki w innych, popularnych grach czekając na poprawę sytuacji.

Zauważalny skok popularności sandboxa to również zjawisko czysto socjologiczne, napędzane przez nostalgię do starszych wersji, rozprzestrzeniające się z prędkością światła memy oraz machinę youtube’owych lets-playów i parodii. Zaglądając na kanał znanego PewDiePie’a lub różne media społecznościowe, dostrzeżemy że Minecraft to obecnie internetowa kula śniegowa. Zapewne w końcu rozbije się o następny wielki hit i znowu o niej przycichnie, ale miliony miłośników zostaną. Kanciasty sandbox w końcu nie raz, nie dwa i nie sto udowodnił, że dzięki otwartości i nieskończoności możliwości… nie da się nim znudzić.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 16 września 2019, 19:15   Reel Mixer
@2real4game, taa, ja z moim gramy właśnie w wersję na Java, bo nie lubimy kuriozalnych tłumaczeń. Ulubieni twórcy z Yt tych dzieci też w takie grają.
niedziela, 15 września 2019, 22:47   2real4game
@Reel Mixer - weź pod uwagę, że generalnie jest to gra kierowana do dzieci. Dlatego takie tłumaczenie wydaje mi się ok.
niedziela, 15 września 2019, 19:02   Reel Mixer
To, prawda, PewDiePie zaczął grać, a potem wyszła afera z mechami w Fortnite. Streamerzy masowo przeszli na Minecrafta.
Tylko wersja na Java wspiera mody czy shadery. Konsolowe mają ponadto kuriozalną inną wersję tłumaczenia na polski - z creepera zrobili czyhacza...
niedziela, 15 września 2019, 13:38   TheFrediPL
@GreedFire, wiele było gier co miały pobić Minecrafta.
niedziela, 15 września 2019, 8:31   DeMola
Przede wszystkim to zasługa PewDiePie że wszedł taki przypływ graczy. On zobaczył jakąś śmieszną przeróbkę, zachęcił się do minecrafta i zobaczył że to ciekawa giera. A później już każdy chciał robić to co on. I tak sie dzieje z każdą grą jaką on na kanale ogrywa. Kiedyś było identycznie z Yandere Simulator i Amnesią. Gdzie obie gry były szalenie popularne praktycznie tylko przez niego.
sobota, 14 września 2019, 22:19   GreedFire
Poczekajmy na premierę Hytale i wtedy minecraft będzie gryzł piach :D

O autorze

Wokulski

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z