Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Wielka Brytania: „Gry z loot boksami nie powinny być sprzedawane dzieciom”

Witold czwartek, 12 września 2019, 14:05 News

Electronic Arts odpowiada.

Temat loot boksów nieustannie od kilku lat zajmuje czołowo miejsce w dyskusji o stanie naszej branży. Gracze raczej za nimi nie przepadają (chociaż z drugiej strony kupują je na potęgę), jednak wydawcom przynoszą krocie – nic dziwnego, że ci ostatni niekoniecznie chcą się z nimi pożegnać. Z drugiej strony pod wpływem różnych nacisków największe firmy uzgodniły w końcu, że od 2020 zasady działania skrzynek z łupem zostaną upublicznione.

Równolegle w sądach i komisjach państw całego świata trwa dyskusja, czy loot boksy można zaklasyfikować jako hazard. Niedawno Brytyjska Komisja Hazardowa uznała, że tak nie jest, co nie oznacza, że ten model biznesowy nie jest w Zjednoczonym Królestwie zagrożony. Komitet ds. technologii cyfrowej, kultury, mediów i sportu (DCMS) opublikował bowiem raport zatytułowany „Wciągające i uzależniające technologie”. Obecni w nim politycy pochylili się m.in. nad problemem uzależnienia od gier, gnębienia w internecie, zakładania się o skórki z gier (tzw. skin betting) czy właśnie loot boksów. W raporcie możemy przeczytać zalecenia, jakie komitet daje brytyjskiemu rządowi w tej kwestii.

Zalecamy, aby loot boksy zawierające element losowy nie były sprzedawane dzieciom grającym w gry, a zamiast tego waluta w grze powinna być zdobywane poprzez samo granie. Wobec braku badań, które dowodzą, że narażenie dzieci na hazard poprzez zakup skrzynek z łupami nie jest szkodliwe, uważamy, że powinna obowiązywać zasada ostrożności i nie powinny być one dozwolone w grach dla dzieci, dopóki dowody nie wykażą czegoś innego.

Dalej możemy również przeczytać:

Mechanika loot boksów jest nieodłącznym elementem przychodów głównych firm z branży gier, a poważną dla niej troską powinny być dowody na to, że ułatwiają zarabianie na problemach hazardzistów. Zalecamy, żeby rząd Zjednoczonego Królestwa doradził PEGI poprzez współpracę z jej radą, a także wszystkie inne odpowiednia kanały, aby organizacja zastosowała istniejące oznaczenia treści „hazard” i odpowiadające mu ograniczenia wiekowe także do gier zawierających loot boksy, które można zakupić za prawdziwe pieniądze i których zawartość nie jest znana przed zakupem.

Do zaleceń komitetu odniosło się Electronic Arts.

Przyjrzeliśmy się i rozważyliśmy dokładnie wnioski płynące z raportu komitetu DCMS. Chociaż nie zgadzamy się ze wszystkimi wnioskami i zaleceniami w nim zawartymi, bardzo poważnie podchodzimy do odpowiedzialności wobec graczy w każdym wieku.
Cały czas dbamy o bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie graczy, zarówno gdy grają w nasze gry, jak i kiedy angażują się w życie naszej społeczności. Będziemy nadal badac, w jaki sposób możemy przyczynić się do produktywnych badań i szukania rozwiązań w zakresie tematów poruszonych w tym raporcie, a także oczekujemy kontynuacji naszego trwającego dialogu z rządem Wielkiej Brytanii.

Zobaczymy teraz, jak na powyższy raport zareaguje brytyjski rząd. Chociaż wydaje mi się, że jeszcze przez jakiś czas będzie miał co innego na głowie.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 13 września 2019, 18:01   tommy50
@cali
Nie ma, gdyz rynek gier jest ponad prawem i robi sobie co chce.
Wprowadzono uzaleznienie od gier do listy chorób, ale juz peofilaktyki walki z uzaleznieniami nie opracowano.
Takie gry online powinny byc opodatkowane specjalnym podatkiemz ktory by pokryl wszystkie koszty leczenia uzaleznienien od gier jak i badant nad nim.
piątek, 13 września 2019, 17:39   tommy50
Czyli jednak w Europie sa jeszcze inteligentni i nieoglupieni lobby bogatych koncernów politycy?
Brawo UK! Nareszcie jakis powiew rozsądku.
A UNIA? Jak zwykle pijana, zacofana i nic nie robi, nie dziwie sie, ze UK chce sie odłączyć od tych nieudaczników.
Dawno powinni sie zabrac za te mikropłatności, przemoc w grach, nielimitowane granie online i uzaleznienia przez to generowane jak i dystrybucje cyforowa gier bez mozliwosci odsprzedazy (zabronić)
piątek, 13 września 2019, 7:07   cali
Znaczek PEGI lub ESRB z oznaczeniem "Hazard" lub "zawarte formy płatności" - dlaczego nie ma jeszcze oznaczeń że gra zawiera mikro płatności ? przynajmniej podzielone na dwa oznaczenia płatności walutą lub odblokowanie zawartości przez grind.
piątek, 13 września 2019, 1:31   2real4game
@Gavriel6 - nie wydaje mi się, bo jeśli zmienią im kategorię PEGI na wyższą to będą płakać.
czwartek, 12 września 2019, 22:56   Choobeq
Mialem niedawno rozmowe z moi dzieckiem na ten temat. Pokazal mi co by chcial, kupilem mu jednego loot boxa i (na szczescie) nie wypadlo to o czym marzyl... I mu tlumacze "widzisz jakie to jest oszustwo? kase straciles a nie dostales co chciales"...
...na razie mam spokoj :)
czwartek, 12 września 2019, 20:12   paintball_X
No ale o co chodzi? Przecież EA nie ma już loot boxów tylko Surprise Mechanics. Oprócz tego FPSy są dla dorosłuch więc o jakie dzieci się rozchodzi?
czwartek, 12 września 2019, 18:58   Tirpitz1941
@Scorpix
A czy ja powiedziałem że fortnite do gra +3? 12 to też dziecko, a rodzić raczej nie będzie widział problemu pozwolić młodemu grać w coś dla 12 latka bo wielkiej różnicy to nie ma. Jednak 16 i 18 to już co innego.
czwartek, 12 września 2019, 18:03   Scorpix
Już po ostatniej aferze z NBA 2K20 można dokładnie zaobserwować stosunek korporacji do graczy. Dla nich liczą się tylko dojne krówki, które kupują walutę i paczki.
@Tripitz1941
Fortnite akurat jest grą +12, a nie +3, to że dzieci w nią grają to już inny problem. Jednakże o ile darmówkę z sieci ściągnąć może każdy, to niektóre sieci nie sprzedadzą gier +12 dzieciom i to tego korporacje się boją.
czwartek, 12 września 2019, 17:04   Gavriel6
"Niczego nam nie zrobicie i możecie nam skoczyć" - tak można też odczytać oświadczenie EA.
czwartek, 12 września 2019, 16:04   McGrave
Raczej niczego złego się nie doigramy... Dlaczego? A no dlatego że masa innych rzeczy jest już regulowana i nie idzie to dalej niż po prostu znaczek 18+ więc dlaczego tutaj by miało być nagle inaczej?
Dopóki nie ma mowy o naśladowaniu pojedynczych chorych przypadków - choćby takich miejsc jak Australia to jest OK. I pamiętajmy że nawet jak gdzieś jest mowa chorej cenzurze i kontroli to zawsze jest to wywołane innymi rzeczami niż loot boxy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Myśl na dziś: Dostałem w prezencie kubek z Van Goghem. Po tygodniu odpadło mu uszko.

Komentarzy:
3

TripWire nie stara się za wszelką cenę stworzyć realistycznego symulatora. Zamiast tego stawia na niczym nieskrępowaną zabawę w rekiniego króla mórz – wciąż nieoszlifowaną na brzegach, ale i tak dającą sporo frajdy.

Komentarzy:
0

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
4

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z