Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITE-sport: 10. najlepiej opłacany gracz zarobił więcej niż 500 najlepszych zawodniczek razem wziętych

Witold poniedziałek, 9 września 2019, 13:17 News

Nie da sie ukryć: różnica jest całkiem duża.

O tym, że kobiece rozgrywki w CS-a, LoLa czy Hearthstone'a ogląda mniej ludzi i nie są nawet w części tak popularne, co męskie zawody, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wielu graczom sama idea podziału na oddzielne od siebie e-sporty panów i pań wydaje się dość dziwna – w końcu przewaga fizyczności, przywoływana zwykle w podobnym przypadku przy okazji tradycyjnych sportów, nie powinna mieć tutaj żadnego znaczenia. Wciąż jednak dyskusja jest otwarta, a graczki mogą startować zarówno w turniejach ogólnych, jak i przeznaczonych stricte dla nich.

Te drugie przez mniejszą widownię siłą rzeczy przynoszą również dużo mniejsze pieniądze. Różnicę w zarobkach między płciami doskonale widać w zestawieniu łącznych nagród 500 najlepszych kobiet i mężczyzn w tej dziedzinie (za esportsearnings.com). Wśród panów pierwsze miejsce zajmuje Johan Sundstein z ponad 6 milionami 889 tysiącami dolarów (praktycznie w całości zdobytymi w Docie 2). Na liście kobiet na szczycie znajduje się Sasha „Scarlett” Hostyn (co budzi pewne kontrowersje, ponieważ urodziła się mężczyzną i niekoniecznie jest modelowym przykładem „kobiety-gracza” – a spora różnica w wynikach między Scarlett a kolejnymi zawodniczkami wcale w dyskusji nie pomaga) z 335 tysiącami dolarów za StarCrafta 2. Na podium znalazły się jeszcze Katherine „Mystik” Gunn (122 tysiące z Halo: Reach) i Ricki Ortiz (80 tysięcy, przede wszystkim ze Street Fightera V; tak jak w przypadku Hostyn, Ortiz urodziła się jako mężczyzna, jednak przeszła operację zmiany płci).

Jednak największe wrażenie robi co innego: jeżeli zsumować wygrane sumy 500 najlepszych zawodniczek, uzyskamy kwotę 3 123 274,23 dolarów. Pozwoliłoby to zająć 12. miejsce na liście najwyższych łącznych zarobków za turnieje – panie wyprzedziłyby tym sposobem 16-letniego Bughę, który za niedawny Fortnite World Cup zgarnął 3 miliony dolarów (a od tamtej pory wygrał jeszcze 46 tysięcy). Kobiety znalazłyby się zaś za Lassem "Matumbamanem" Urpalainenem, m.in. zwycięzcą The International 2017, który łącznie zarobił na rozgrywkach 3 557 781,04 dolarów. Na owej liście indywidualnie zameldowała się zaś tylko wspomniana Scarlett

Oczywiście powyższa suma nie musi odpowiadać rzeczywistości w 100%, ponieważ łączne sumy wygrane przez kobiety koło 200 miejsca schodzą już poniżej 2,5 tysiąca dolarów – w takim wypadku istnieje ryzyko, że twórcy rankingu nie znaleźli po prostu wszystkich turniejów i zawodów.

A o czym świadczą te gigantyczne różnicę? Cóż, właściwie tylko o tym, o czym mówiliśmy na początku – małej popularności kobiecego e-sportu i w związku z tym niższych w nim zarobkach. Z drugiej strony wiele osób wskazuje na to, że funkcją czysto żeńskich rozgrywek jest przede wszystkim promocja tej aktywności wśród kobiet. W jakim stopniu ją spełniają, to już sprawa otwarta.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: E-Sport,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 11 września 2019, 11:42   Windcaller
Z tego co wiem w większości lig i turniejów esportowych nie ma wymagań co do płci, po prostu sponsorzy są bardziej skłonni inwestować w mężczyzn, bo to sprawdzona inwestycja. W żaden sposób nie sprawia to że kobiety są gorsze, aczkolwiek trudno się dziwić sponsorom skoro nie odnoszą dużych sukcesów.
wtorek, 10 września 2019, 17:42   Vimess
Meh, ja oglądam eSport. Nie kobiecoesport albo męksoesport, ale po prostu eSport. Chcę oglądać najlepszych graczy, a nie graczy o jakichś tam cechach. Nie obchodzi mnie czy gracz jest mężczyzną, czy jest czarny albo czy ma skośne oczy, tylko jak dobry jest w tym co robi.
Domyślam się, że często decyzje o podjęciu nie podjęciu tej kariery wynikają z nienormalnej kultury w której żyjemy, ale jeśli ktoś pozwala sobie aby oczekiwania innych ludzi zadecydowały za nich to sam jest sobie winny.
wtorek, 10 września 2019, 14:58   Defqon-One
cd-pudelek.pl iksde
wtorek, 10 września 2019, 14:26   otton
Dlatego nie ma co płakać o zarobki tylko trzeba się postarać jakoś wypromować temat. Z popularnością idą sponsorzy. Za sponsorami pieniądze.
wtorek, 10 września 2019, 14:25   otton
Sprawa jest najzwyczajniej w świecie prosta, tylko jest złe myślenie. Wielu ludziom wydaje się, że zarabia się pieniądze za ilość wykonanej pracy. Nieprawda, pieniądze zarabia się na podstawie zysku jaki przyniesie ta praca. Jeżeli żeńskie turnieje e-sportowe generują mniejszy przychód to logiczne, że zarabia się na nich mniej. Podobnie jest z piłką nożną. Uczestniczki mundialu kobiet zarobiły dużo mniej od mężczyzn. Ale w przeliczeniu do całkowitego przychodu z turnieju zarobiły proporcjonalnie więcej...
wtorek, 10 września 2019, 9:20   Ad-M
Świat dalej żyje stereotypami i dlatego jest tak mało kobiet w esporcie.
wtorek, 10 września 2019, 0:24   zadymek
Babki mają turnieje wyłącznie dla pań? A czy są też turnieje wyłącznie dla panów?
poniedziałek, 9 września 2019, 21:15   Jacek112
@LordPoland Jeśli masz na myśli umiejętności tych konkretnych kobiet w stosunku do tych konkretnych facetów to możesz mieć rację. Jednak płeć sama w sobie nie ma tu nic do tego. @smyntek Jak dla mnie celem tego artykułu jest zwrócenie uwagi na to, że kobiety również grają, a turnieje same w sobie nie mają podziałów na płeć. Nie dostrzegam tu żadnej prowokacji.
poniedziałek, 9 września 2019, 21:07   taz159357
Nie rozumiem o co całe to oburzenie. W grandmasterze hs-a (coś jak liga piłki nożnej, każdy gra na każdego, są punkty, najlepsi przechodzą do "finałów", najsłabsi odpadają) jest jedna kobieta i uwaga (co może być szokiem dla osób "kobiecy esport nie jest tak promowany, źli mężczyźni") uzyskała najniższy wynik z wszystkich trzech regionów, bodajże 1 wygrana do 13 porażek. Niech mi teraz ktoś powie, że to okrutny świat uparł się na kobiety by te nie zarabiały...
poniedziałek, 9 września 2019, 19:23   MegaMsSimpson
To niech grają lepiej lmao.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

E-sport kolejną dyscypliną Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich

News
wtorek, 17 grudnia 2019

e-sport-kolejna-dyscyplina-polskiego-komitetu-sportow-nieolimpijskich Jest to z pewnością ogromny sukces Polskiego Związku Sportów Elektronicznych, chociaż wiele osób wciąż pozostanie sceptycznych wobec tej formy rywalizacji.

Komentarzy:
0

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa.

Komentarzy:
1

Już drugi tydzień z rzędu mam do czynienia z żabami, a przede mną jeszcze Frog Fractions!

Komentarzy:
4

Karty dźwiękowe Creative’a dzielą się na trzy linie. Te oznaczone literą X mają dość uniwersalny charakter i nadają się do różnych zastosowań, również do gier, czego najlepszym przykładem jest model X3.

Komentarzy:
1

Aby solidnie ograć każdą z tych gier, ten tydzień musiałby trwać ze dwa, a może ze trzy tygodnie.

Komentarzy:
6

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« wrzesień 2020
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930