29
3.09.2019, 12:33Lektura na 2 minuty

Polska i USA podpisały deklarację w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G

Huawei może się chyba ostatecznie pożegnać z udziałem w jej budowie na terenie naszego kraju.


Witold Tłuchowski

Chiński producent smartfonów znalazł się w ostatnich latach na celowniku kontrwywiadów wielu państw na świecie, które oskarżały go o nielegalną działalność na rzecz Chin. Zawierucha ta nie ominęła również Polski – na początku roku aresztowano i oskarżono o szpiegostwo dwie osoby powiązane z Huawei. Sprawa była na tyle poważna, że rząd rozważał wykluczenie firmy z rodzimego rynku IT.

Wszystko na to wskazuje, że chińska firma zostanie co najmniej odsunięta od planowanej budowy sieci 5G w naszym kraju. Mike Pence, który przyjechał do na obchody z okazji wybuchu II wojny światowej, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim podpisali wczoraj Wspólną Deklarację USA i Polski na temat 5G. W dokumencie tym zaznaczono, że rządy obu państw opowiadają się za tzw. Praskimi Propozycjami (m.in. sugerującymi skupienie się na bezpieczeństwie sieci już podczas jej budowy i skupiającymi się na jawności finansowania sieci telekomunikacyjnych). W deklaracji możemy przeczytać:


Polska i Stany Zjednoczone zaznaczają, że w ramach tego zdecydowanego i wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G niezbędna jest uważna i kompletna ocena komponentów i producentów oprogramowania. Wierzymy, że wszystkie kraje muszą dopilnować tego, żeby w naszych sieciach uczestniczyli jedynie zaufani i niezawodni dostawcy, co uchroni je przed nieuprawnionym dostępem lub zakłócaniem. Wnikliwa ocena dostawców powinna obejmować następujące elementy: 1) Czy dostawca jest kontrolowany przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu; 2) Czy dostawca ma przejrzystą strukturę własności; oraz 3) Czy dostawca, w swojej historii, wykazywał się etycznym postępowaniem korporacyjnym oraz, czy podlega on porządkowi prawnemu, w który zapewnia przejrzystość działalności firm.


Całość (jednostronnicową) możecie znaleźć tutaj.

Nie trzeba przesadnie orientować się w polityce USA, żeby domyślać się, iż jednym z celów powyższej deklaracji jest ograniczenie wpływów Huawei na światowych rynkach. W końcu to właśnie ta firma znajduje się na linii frontu w trwającej właśnie wojnie handlowej między Stanami a Chinami, a i już wcześniej Amerykanie oskarżali ją o szpiegostwo.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze