Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITHuawei Polska: Zatrzymano dwie osoby podejrzane o szpiegostwo

Kaladin piątek, 11 stycznia 2019, 15:33 News

Chińczycy są „głęboko zaniepokojeni” zaistniałą sytuacją.

Jak poinformował serwis Wirtualne Media, Polak Piotr D. oraz obywatel Chińskiej Republiki Ludowej Weijing W. zostali zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i decyzją sądu skazani na trzy miesiące pozbawienia wolności pod zarzutem szpiegostwa. Jak w specjalnym komunikacie podał rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, ABW od jakiegoś czasu prowadziło śledztwo w sprawie dwójki mężczyzn. Po zebraniu dowodów nastąpiło zatrzymanie, a funkcjonariusze przeszukali mieszkania podejrzanych oraz siedzibę polskiego oddziału Huaweia.

Żaden z mężczyzn nie przyznaje się do winy. Piotr D. był wcześniej funkcjonariuszem ABW. Odszedł w 2011 w związku z tzw. infoaferą, ale nigdy nie postanowiono mu w tej sprawie oficjalnych zarzutów. Pracował później w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, a od 2017 roku w Orange Polska jako ekspert ds. tekstowego systemu wiadomości alarmowych. Mężczyzna miał mieć dostęp do Sieci Łączności Rządowej, czyli systemu mającego za zadanie przekazywanie informacji najważniejszym osobom w naszym kraju. Weijing W. jest natomiast absolwentem Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. W 2011 roku zaczął pracę w Huaweiu jako osoba odpowiedzialna za PR i kontakty dyplomatyczne w Polsce. Dwa lata temu został dyrektorem marki i odpowiadał za sprzedaż produktów w sektorze publicznym. Koncern Huawei dotychczas wystosował tylko jeden komunikat w całej sprawie, przekazany do mediów przez agencję PR:

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.


Warto tu zaznaczyć, że nie jest to pierwszy skandal, z jakim musi sobie ostatnio poradzić Huawei. W grudniu Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego opublikował raport, w którym nasi południowi sąsiedzi ostrzegają przez korzystaniem z technologii firm Huawei oraz ZTE:

Do wydania ostrzeżenia przyczyniła się nasza wiedza, w tym działanie naszych partnerów i ustalenia sojuszników w dziedzinie bezpieczeństwa. Głównym problemem jest prawne i polityczne środowisko w Chińskiej Republice Ludowej, w którym działają przede wszystkim wyżej wymienione firmy. Chińskie prawo wymaga m.in. współpracy firm prywatnych umiejscowionych w Chinach ze służbami wywiadowczymi, dlatego wprowadzenie ich do kluczowych systemów państwowych może stanowić zagrożenie


Koncern nie zdobywa zaufania także poza Europą. Japonia, USA i Nowa Zelandia całkowicie zrezygnowały z zamówień publicznych w korporacji w obawie przed własnym bezpieczeństwem informatycznym. Australia wyłączyła firmę z pracy nad siecią 5G, natomiast Wielka Brytania sukcesywnie usuwa sprzęt Huawei z sieci 3G i 4G.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Huawei,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 13 stycznia 2019, 15:46   tupolew519
Trochę żałuję, że jestem posiadaczem huawei.
sobota, 12 stycznia 2019, 16:25   Wojman007
Zatrzymani nie zostali skazani przez sąd na 3 miesiące więzienia, tylko aresztowani na 3 miesiące. A to jest spora różnica.
sobota, 12 stycznia 2019, 13:42   Muidus
A JA PRZYPOMINAM O TYM, ŻE JEST WOŚP I TO JEST WAŻNE WYDARZENIE
piątek, 11 stycznia 2019, 22:13   EastClintwood
@telefonciek
Owszem ale zachód też nie śpi, od jakiegoś czasu podejmowane były różne przeciwdziałania o których co jakiś czas słychać - wystarczy poczytać. Nie zdziwiłbym się jakby w tych zatrzymaniach pomogli naszym jacyś sojuszniczy z większymi możliwościami a cała akcja była częścią czegoś większego.
piątek, 11 stycznia 2019, 18:20   telefonciek
Chiny już od dawna robią co mogą aby zyskać przewagę technologiczną nad zachodem. I tu nie chodzi tylko o sprzęt wyprodukowany przez chińskie firmy, ale także urządzenia zachodnich firm, które były wyprodukowane w Chinach. Tak jak to miało miejsce w przypadku serwerów, w których Chińczycy nieco zmienili schemat budowy płytek, co pozwala na dostęp do danych przetwarzanych przez serwer z zagranicy.
Źródło:
https:www.bloom(...)ompanies
piątek, 11 stycznia 2019, 16:58   Tesu
@DETHKARZ
Chyba bardziej tym, ze po wpadnieciu nie zniknie w niewyjasnionych okolicznosciach. Na dodatek wpadl razem z naszym rodakiem, ktory moze byc bardziej sklonny do wspolpracy ze sledczymi.
piątek, 11 stycznia 2019, 16:45   EastClintwood
Chiny wzywają państwo Europejskie do przestrzegania praw obywatelskich XDDDDDD komedia
piątek, 11 stycznia 2019, 16:38   DETHKARZ
Są głęboko zaniepokojeni tym, że ich szpieg wpadł? ;P
piątek, 11 stycznia 2019, 15:37   Redsun
Polski - Chinski sojusz jakiego potrzebujemy xD

O autorze

Kaladin

Podobne newsy

Huawei zarejestrował znak towarowy swojego nowego systemu operacyjnego

News
wtorek, 28 maja 2019

huawei-zarejestrowal-znak-towarowy-swojego-nowego-systemu-operacyjnego Z gorszych informacji: od spółki odwrócił się Microsoft.

Komentarzy:
20

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Przeczytać (lub usłyszeć, bo przygotowaliśmy również wersję audio) powinni go zarówno gracze, jak i developerzy.

Komentarzy:
14

Pecety z serii Trident gabarytami przypominały zawsze konsole obecnej generacji. Stąd też moje zdziwienie, gdy do redakcji zawitał Trident A – sprzęt jeszcze bardziej bezkompromisowy, tak pod względem specyfikacji, jak i rozmiarów.

Komentarzy:
3

Przepracowany tester nie zauważa buga, scenarzysta z łapanki pisze brednie, a support nie odpowiada na nasz problem, bo właśnie został zwolniony. Gry to poważny biznes z poważnymi problemami, wobec których bywamy bezbronni. Oręża mogą wkrótce dostarczyć związki zawodowe.

Komentarzy:
7

20-osobowy zespół, kilkadziesiąt wyjazdów do Czarnobyla, 114 lustrzanek, ponad 3000 wspierających na Kickstarterze, 200 tysięcy wpłaconych dolarów. Duże liczby i nie mniejsze oczekiwania – oto Chernobylite.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z