Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITEpic wycofa się z polityki gier na wyłączność, jeżeli Steam obniży swoją marżę

Witold czwartek, 25 kwietnia 2019, 15:18 News

Obiecuje to sam Tim Sweeney, prezes firmy. 

Od dawna nie mieliśmy w branży tematu budzącego tyle emocji, co Epic Games Store i jego gry na wyłączność. Każdy kolejny tytuł, który na Steamie pojawi się z opóźnieniem, wywołuje u części graczy ataki złości, który wyrażają m.in. bombardowaniem negatywnymi recenzjami innych odsłon serii. Z drugiej strony bardzo wielu developerów ochoczo staje po stronie Epica, twierdząc, że skończyły się czasu monopolu na rynku dystrybucji cyfrowej – tak było z Randym Pitchfordem, podobne stanowisko zajął także były pracownik Valve. Przez internet przelewają się kolejne dyskusje i kłótnie na temat wyższości jednej platformy nad drugą, a na horyzoncie nie widać żadnej szansy na pokój wśród pecetowców.

Chociaż Tim Sweeney zarzekał się jeszcze niedawno, że Epic nie zrezygnuje z gier na wyłączność, dziś zasugerował, że może się to zmienić. W retorycznym uniesieniu, podczas którego wykazywał, że celem jego firmy jest zwalczenie głównego problemu pecetowych developerów, czyli 30% marży dla Steama, stwierdził:

To podchwytliwe pytanie. Ale Epic utrzyma obrany kurs. 30% dominacja sklepu jest problemem nr 1 dla pecetowych developerów, wydawców i wszystkich tych, których utrzymanie zależy od tych firm. Jesteśmy zdeterminowani to naprawić i to jest takie podejście, które zaowocuje poważnymi zmianami.


Gracze od razu zaczęli dopytywać się, czy oznacza to, że jeżeli Steam pobierałby od twórców opłatę tej samej wysokości co Epic, to firma Sweeneya wycofałaby się ze swojej obecnej polityki. Prezes odpowiedział na to:

Jeśli Steam zobowiązałby się do stałego udziału w wysokości 88% w przychodach dla wszystkich developerów i wydawców bez żadnych większych haczyków, Epic szybko wycofałby się z gier na wyłączność (jednocześnie honorując nasze zobowiązania wobec partnerów) i rozważył wprowadzenie naszych własnych gier na Steama.


Dodał przy tym nieco patetycznie:

Taki ruch byłby chwalebnym momentem w historii grania na PC i miałby ogromny wpływ na inne platformy dla przyszłych pokoleń.

Wtedy sklepy mogłyby wrócić do roli zwykłych miejsc, gdzie kupuje się rzeczy, zamiast być urzędem podatkowym dla twórców gier.


Zapał wszystkich, którzy zakrzyknęli z radości, widząc możliwość rozwiązania konfliktu, ostudzę: szanse na to są bardzo małe. Trudno uznać twitterowe deklaracje za przesadnie wiążące, a nawet jeśliby takie były, to wciąż droga do tego, by Steam podjął decyzję o tak znaczącym obniżeniu marży, jest niezwykle długa. Gigant na razie nieśpiesznie zbiera się do walki z rosnącym w siłę z każdym dniem konkurentem, a wszyscy zastanawiamy się, jaka będzie jego odpowiedź na kolejne tytuły na wyłączność Epica. Bo w końcu jakaś musi paść, prawda?

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Steam, Epic Games Store,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 1 maja 2019, 22:10   borowcy
Gratuluję, po wyliczeniach Valve z gier sprzedawanych z 30% marżą ostatecznie zarabia jedynie 8% i mniej.
- https:twitter.com/Mortiel/status/1120357103267278848
niedziela, 28 kwietnia 2019, 10:54   Redsun
@Qwerfik - Najbardziej polski komentarz jaki czytałem xD
sobota, 27 kwietnia 2019, 20:28   Aqwet
Ech:P ale okazało się, że to był trolling
sobota, 27 kwietnia 2019, 18:07   Aqwet
Hehehehe: https:www.gram.pl/news/2019/04/27/satisfactory-nowa-gra-tworcow-goat-simulator-trafila-do-9-graczy-winne-epic-store.shtml
piątek, 26 kwietnia 2019, 23:53   Qwerfik
kwestie odznak i inne kretynizmy. Obniżył by o 5% cene każdej gry i każdy wybrałby epic, bo miałby to samo za mniej. Osobiście kupuje ceną - nie ważne są dla mnie inne elementy sklepu. Gdzie taniej, tam kupuje.
piątek, 26 kwietnia 2019, 23:51   Qwerfik
Nie rozumiem w ogóle polityki biznesowej EPIC. Nie przeszkadza mi to, ale jej nie rozumiem.
Gdybym ja miał coś do sprzedaży - przedmiot bądź usługę, to o klienta powalczyłbym w dwa sposoby.Obniżając cenę gier względem konkurencji, albo zostawił taką jak inni, ale dodał coś od siebie - zaoferował bym coś lepszego niż konkurencja. Wystarczy spojrzeć na to ile gier sprzedaje sie bezpośrednio na steam a ile w keyshopach. Wystarczy by Epic dodał wszystko co ma steam bo dla dzieciarni jest to ważny aspekt
piątek, 26 kwietnia 2019, 23:00   thesolamnus
Ktoś się zorientował, zę utrzymanie serwerów i stałe rozwijanie serwisu kosztuje sporo pieniędzy. Liczą, że Steam obniży marże i będą mogli przestać wydawać na blokowanie tytułów graczom. W te chwalebne wypowiedzi nie wierzę w ogóle, biorąc pod uwagę fakt, że Epic zbudowało finansową potęgę sprzedając tańce w Fortnite z których, większość nie była oryginalna (jeśli nie wszystkie). Mam znajomego który używał ich sklepu i on miał codzienne powiadomienia o próbie logowania się, bez żadnej reakcji supportu.
piątek, 26 kwietnia 2019, 22:27   Aqwet
Po prostu jest zbyt dumny. Wymyślił sobie interes, zaatakował, oberwał po łapach od ludzi, którym ten sposób nie odpowiada i zamiast przyjąć to z pokorą i robić dobrą minę do złej gry, zrobił najgorsze co mógł: zaczął pyskować. Im głębiej w tym zaszedł tym trudniej mu się teraz wycofać, więc brnie dalej wiedząc, że częściowo oberwie jego sklep. Megalomania. Liczył, że po szybkim ataku ludzie oleją i będzie mógł zmienić ceny/warunki na lepsze dla siebie, gdy zdobędzie już bazę klientów.
piątek, 26 kwietnia 2019, 20:52   szyszka52
@zadymek Jak to mówią - nigdy nie mów nigdy.
Jeśli to wykupowanie mu się opłaca - niech to sobie kontynuuje a jak nie to niech się zwija. Nie rozumiem tego szantażu. Mam wrażenie, że pomysł z tym sklepem mu nie pyknął i próbuje ściągnąć ze sobą na dno Steama.
piątek, 26 kwietnia 2019, 18:26   Dantes
Nic innego jak wojna o klienta / graczy, która platforma growa jest lepsza, większe kłótnie nie mają większego sensu Steam ma wypracowaną pozycję na rynku a Epic dopiero zaczyna wydawać gry na własnej platformie i jeśli się nie ogranie więcej straci niżeli zyska.

O autorze

Witold

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Rodzimym graczom nie dane było zagrać w polskie wersje L.A. Noire, Life is Strange lub The Walking Dead... Zaraz, czy aby na pewno?

Komentarzy:
23

40 lat temu frachtowiec kosmiczny USCSS Nostromo otrzymał sygnał pochodzący z księżyca o oznaczeniu kodowym LV-426. Komputer pokładowy, nazywany Matką, wybudził załogę, która zdecydowała się sprawdzić sygnał...

Komentarzy:
6

Zmarł ponad pół wieku temu. Był żołnierzem i dezerterem, głosem pokolenia i ucieleśnieniem rebelii. Duszą Night City. Zapłacił za to słuszną cenę.

Komentarzy:
9

Zarząd CD Projektu miał przez chwilę aż dwadzieścia dwa miliardy powodów do radości.

Komentarzy:
11

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z