Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITList otwarty do Ministerstwa Finansów

Papkin środa, 7 listopada 2018, 16:07 News

Redakcja CD-Action zwraca się do rządu z prośbą o zabranie głosu na temat związków loot boksów z grami hazardowymi.

Szanowna Pani Minister,

piszę do Pani w imieniu magazynu CD-Action, największego w Polsce (120 tys. nakładu) pisma dla graczy, oraz cdaction.pl, jednego z największych polskich portali podejmujących tematykę gier wideo.

Powodem wystosowania tego listu są publikacje medialne, zgodnie z którymi do Ministerstwa Finansów skierowano wniosek o zbadanie, czy działania Electronic Arts nie łamią ustawy hazardowej. We wzmiankowanym doniesieniu kancelaria Transtica podnosi, że firma oferuje sprzedaż tzw. loot boksów, czyli cyfrowych paczek o losowej zawartości do gier wideo. Jak czytamy (pisownia oryginalna):

Co roku firma EA Sports z siedzibą w Redwood City, Kalifornia, USA wypuszcza nową wersję gry FIFA. Wraz z nią dostępny jest tryb FIFA ULTIMATE TEAM. W trybie tym, konsumenci kompletują swoją drużynę piłkarską za pomocą paczek z kartami. Każda z takich paczek jest rzecz jasna płatna. Konsumenci płaca za nią albo za pomocą wirtualnej waluty (coinsów) albo tzw. Punktów FIFA. (...) Zawartość paczek jest całkowicie losowa. Po przeanalizowaniu modelu sprzedaży doszliśmy do wniosku że jest to poważne naruszenie ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (wraz z nowelizacjami). Cały model nabywania kart w grze ma charakter loterii.


Pragniemy zauważyć, że przypadek Electronic Arts nie jest odosobniony, podobne działania podejmują i inni, najwięksi wydawcy gier wideo na świecie (chociażby Ubisoft, Activision Blizzard i Warner Bros.). Od ponad roku na temat rzekomych związków sprzedaży loot boksów z grami hazardowymi toczy się ponadnarodowa debata, w której głos zabrali już m.in. kongresmani Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele Izby Gmin w Wielkiej Brytanii, szwedzki minister spraw wewnętrznych, Holenderski Urząd ds. Hazardu (Dutch Gambling Authority), Belgijska Komisja Hazardowa (Belgian Gaming Commission), Niemiecka Komisja ds. Ochrony Młodzieży (Jugendmedienschutz-Staatsvertrag), działająca w Australii Wiktoriańska Komisja ds. Handlu i Przepisów Dotyczących Alkoholu (Victorian Commission for Gambling and Liquor Regulation) oraz francuscy senatorowie.

Co więcej – w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kontrowersje doprowadziły do konkretnych działań. Przykładowo Belgowie stwierdzili, że oferowanie paczek z losową zawartością w grach FIFA 18, Overwatch i CS: GO to w istocie forma hazardu. W efekcie Koen Geens, tamtejszy minister sprawiedliwości, zażądał usunięcia z  ww. gier elementu losowego i zagroził, że wydawcy, który nie zastosuje się do postanowienia, grozi kara grzywny w wysokości do 800 tys. euro oraz kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Z kolei południowokoreańska Komisja ds. Sprawiedliwego Handlu nałożyła na trzech producentów gier wideo (Nexon, NextFloor, Netmarble) kary, których łączna wysokość opiewa na niemal milion dolarów.

Z perspektywy nie tylko dziennikarzy, którzy zajmują się grami wideo, ale przede wszystkim ich odbiorców, ciekawi nas, jakie zdanie ma na ten temat polski rząd. Zwłaszcza że wydaje się on lepiej zorientowany w tym segmencie rynku od poprzednich, czego dowodem osobiste zaangażowanie ministra Gowina w program GameINN, ciepłe wypowiedzi premiera o potencjale gospodarczym branży gier na Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz liczne działania podejmowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (konferencja Mastering the Game, dotacje w ramach programu Rozwój Sektorów Kreatywnych, wręczanie Dorocznych Nagród Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Kultura cyfrowa”, zapowiedź ulg podatkowych dla twórców gier kulturowych).

Zwracamy się zatem do Państwa z następującymi pytaniami:

  • Czy oferujące płatną, losową zawartość gry wideo (których odbiorcami są również osoby nieletnie) powinny podlegać takim samym regulacjom, jak gry hazardowe?
  • Czy gry z serii FIFA naruszają art. 2 pkt. 2 par. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych („Grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości”)? A jeśli tak, to czy pod ten sam paragraf nie kwalifikują się i inne gry oferujące płatne paczki z losową zawartością (np. bardzo w Polsce popularne PlayerUnknown’s Battlegrounds, Fortnite, Overwatch, CS:GO, League of Legends)?
  • Czy zamierzają Państwo podjąć kroki prawne, których celem byłoby unormowanie sytuacji?

Załączam kilka z bardzo licznych artykułów, jakie na temat problemu opublikowali dziennikarze magazynu CD-Action oraz serwisu cdaction.pl.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Witczak, redakcja CD-Action


***

Powyższy list przesłaliśmy dziś (drogą tradycyjną i cyfrową) do Ministerstwa Finansów. Podobne pytania otrzymały Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. O komentarz poprosiliśmy również polski oddział Electronic Arts, a także przedstawicieli kancelarii Transtica, która złożyła doniesienie (więcej szczegółów w tym miejscu).

Zachęcamy Was do dyskusji na temat potencjalnych związków loot boksów z grami hazardowymi oraz do udostępniania tego listu dalej.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 9 listopada 2018, 16:16   scorbiot
Nie ma to jak płacić za szansę wygrania czegoś, czego jest nieskończoność...
czwartek, 8 listopada 2018, 18:20   cali
@michałedek - prawda tylko sam zapis dotyczy sprzedaży produktów spożywczych. Nawet ulotka informacyjna nie umożliwi sprzedaży ze względu że jedzenie po zdjęciu opakowania powinno nadawać się do spożycia. Kinder bez pazłotka jest produktem zjadalnym a zabawka w nim już nie.
czwartek, 8 listopada 2018, 14:09   michałedek
@Paczuch
O ile wiem Kinder niespodzianki w Stanach są alurat zakazane, bo ichniejsze prawo podobno zakazuje umieszczania zabawek w jedzeniu ;)
czwartek, 8 listopada 2018, 13:27   Paczuch
Komentarze to jedno wielkie XD. A jeszcze śmieszniejsze jest to, że sobie zawracacie tym głowę. Jak bardzo surowe by nie było to prawo to i tak będzie do obejścia. Myślicie, że kara śmierci w Chinach za rozprowadzanie narkotyków coś dała? Owszem, wyższe ceny. Prohibicja w USA? Uderzyła w konsumenta tak bardzo, jak uderzy w graczy wasz projekt. EA jest jak żołdak Związku Radzieckiego - nigdy nie robi kroku w tył. Bo dzieci? Argumentum ad populum czysty jak nic. W takim razie zakażmy Kinder Niespodzianek.
czwartek, 8 listopada 2018, 12:22   vejs
A możecie też dopisać, żeby przestali wypłacać pińcet plus, bo masło za 7 złotych mnie dobija.
czwartek, 8 listopada 2018, 11:27   Reel Mixer
Grubszy temat, chłopaki. Powodzenia.
czwartek, 8 listopada 2018, 7:11   RodrigoCortez
Kordianbolszewik twój nick mówi sam za siebie ty byś wszystkim wszytko zabronił co nie ? Nie wolno tego bo to hazard nie wolno tamtego bo to jest beee i tak jak typowy lewak próbujesz na siłę uszczęśliwić ludzi.Wszyscy co tu piszą nie rozumieją jednego że ograniczanie jakichkolwiek wyborów przez rząd jest chore może jak chcę mieć wybór czy kupić czy nie paczki a to że jakiś napalony gówniarz wydał kilka set zeta na to bo rodzice nie dopilnują to nie mój problem.Rząd won od gier.
środa, 7 listopada 2018, 23:15   Spokoluzak
Chciałbym do dyskusji dorzucić, że hazard zakłada możliwość straty. Mikropłatności choć często losowe zawsze coś dają (częste dropy, rzadkie dropy). Tu leży fundamentalne pytanie, czy jeśli nigdy nie tracimy to czy jest to hazard?
środa, 7 listopada 2018, 22:36   Spokoluzak
Rząd nie odpowie, bo jesteście wydawani przez Bauer czyli reprezentujecie obcy niemiecki kapitał ;). Szczerze to zamiast tego powinno się wprowadzić PEGI jako obowiązujące.
środa, 7 listopada 2018, 22:26   KejmilxD
Ktoś kto broni mikrotransakcji w grach AAA kosztujących 200zł+ jest zwykłym dzbanem. Dzięki wam mamy takie sytuacje jak w Shadow of War czy NFS Payback... Mikrotransakcje mogą sobie być w grach F2P, gdzie P2W w góle mnie nie obchodzi (baaa taka Dota 2 ma tylko i wyłącznie skórk i to jest ideany przykład F2P). Jeśli w grach będą jakiś itemki kosmetyczne, to żaden problem, ale jeśli za realną kasę można zdobyć przewagę w grze, za którą zapłaciliśmy pełną cenę to to już jst rak tej branży :)

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

To najbardziej rozbudowana aplikacja czatowa, jaką kiedykolwiek widziałem!

Komentarzy:
5

Mathias Karlson o tym, dlaczego premiera jego gry to moment, dla którego wszechświat został stworzony, o uczeniu się od konkurencji i o tym, że Ubisoft nie musi być polityczny.

Komentarzy:
7

Parametry nadchodzącej konsoli Sony pojawiły się w anonimowym wpisie na forum Beyond3D. Sugeruje to fejka, ale kilka lat temu w identyczny sposób zdradzono wnętrzności Wii U, a do tego nieoficjalne informacje dotyczące PS5 wydają się bardzo sensowne.

Komentarzy:
24

Najpierw było E3, na którym po raz pierwszy pokazano na żywo rozgrywkę. Potem – również podczas E3 – zamknięta prezentacja, w której sam trzymałem pada. Niezła. Ostatnio przyjąłem jednak na klatę całego kombosa: zaczęło się od paru godzin z pierwszymi misjami oraz endgame’em w Londynie, potem była zamknięta beta dla VIP-ów, a na koniec otwarta, już dla wszystkich. I mimo paru problemów nie mogę się doczekać premiery!

Komentarzy:
16

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z