Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITFIFA: Kancelaria prawna informuje polskie Ministerstwo Finansów o potencjalnym łamaniu prawa przez Electronic Arts

Wokulski środa, 7 listopada 2018, 13:32 News

„Przeanalizowaliśmy dosyć dokładnie model sprzedaży paczek oferowanych przez EA w grze FIFA i jest on co najmniej niejasny w świetle ustawy o grach hazardowych”.

Wszyscy doskonale wiemy, że EA ciągnie za sobą niemały bagaż doświadczeń związanych z mikrotransakcjami. Swoje pięć groszy do licznych kontrowersji postanowiła dołożyć polska kancelaria prawna Transtica. Wczoraj do portalu komputerswiat.pl (co ciekawe, blisko rocznicy wydania pamiętnego Battlefronta II oraz powiązanej z grą afery, w efekcie której wydawca przyznał się do błędu) dotarła informacja na temat zawiadomienia złożonego przez jednego z prawników kancelarii, Toma Rollauera. Adresatem jest nie byle kto, bo polskie Ministerstwo Finansów, zaś tematem sprawy sprzedaż paczek z kartami w trybie FIFA Ultimate Team.

W przysłanym do redakcji serwisu zawiadomieniu prawnik wykazał, że model sprzedaży paczek jest sprzeczny z przepisami polskiej ustawy hazardowej. Szczególny nacisk położono na fakt, że walutę wykorzystywaną w grze można bez problemu nabyć w empikach, kioskach i salonach prasowych, do tego EA nie posiada systemu weryfikującego wieku kupującego i pozwala na płatności za pośrednictwem Paysafecard.

Mamy więc do czynienia z wysoce demoralizującą praktyką, która jest skierowana w małoletnich, którzy są jednymi z głównych grup korzystających z tej formy hazardu. To może mieć destrukcyjny wpływ na ich psychikę, a w przyszłości stworzyć rzesze młodych ludzi uzależnionych od hazardu.


Jak twierdzi Rollauer, EA nie ubiegało się w Polsce o żadną licencję na organizację gier hazardowych. Cały system ma więc przypominać wielką nielegalną loterię, w której uczestniczy, według wyliczeń kancelarii, „blisko 200 tysięcy Obywateli RP”. W oświadczeniu, którego pełną treść znajdziecie TUTAJ, padają też wzmianki o blokowaniu kont graczy, kampanii reklamowej Fify (która, gdyby elementy gry okazały się faktycznie niezgodne z polskim prawem, łamałaby kolejne przepisy), jak i o niewystarczających nagrodach otrzymywanych za grę bez kupowania prawdziwej gotówki.

Kancelaria deklaruje również, że konsultowała treść donosu z Ministerstwem, które wstępnie uznało oskarżenia za zasadne. Jeśli organ państwowy przeanalizuje wniosek i stwierdzi niezgodność z polskim prawem, amerykańskiemu gigantowi grożą kary w wysokości (po zsumowaniu kilku przepisów ustawy hazardowej) od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Poza przewidzianymi państwowymi sankcjami, prawnicy domagają się również usunięcia smartfonowych aplikacji towarzyszących trybowi oraz wpisanie strony trybu Ultimate Team do Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą.

Interesujące jest to, że Transtica, zajmująca się na co dzień prawem transportowym, nie wystosowała na razie wspomnianego oświadczenia publicznie, wysyłając je jedynie do redakcji serwisu komputerswiat.pl. Kontaktujemy się z prośbą o komentarz z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Finansów, Mazowieckim Urządem Celno-Skarbowym w Warszawie, polskim oddziałem Electronic Arts oraz kancelarią Transtica.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 13 listopada 2018, 10:28   Karatakus
Patologią to są ci wszyscy sponsorowani przez EA "jutuberzy", którzy dostają kilkadziesiąt tysięcy fifa points za friko i robią dzieciakom wodę z mózgu, że trafili Messiego, C.Ronaldo czy ikony. Gram od dawna, obserwowałem wprowadzenie Ultimate Team i nigdy nie wydałem na zakupy w grze realnych pieniędzy, bo szczerze mówiąc taniej jest nazbierać na dobrego zawodnika graniem niż liczyć, że się go trafi w paczce, a liczba możliwości zarabiania monet graniem jest w Fifie19 naprawdę ogromna.
środa, 7 listopada 2018, 23:59   Dijkstra2013
Im mniej mikrotransakcji (przede wszystkim lootboxów), tym lepiej.
środa, 7 listopada 2018, 22:46   pc1971
A do EA dotarła poufna wiadomość: za stosunkowo niewielką opłatą nasz prawnik się od was odczepi.
środa, 7 listopada 2018, 19:43   Scouser
GreenClover - jak miałby dalej zarabiać grając to czemu nie? Polska to ziemia obiecana czy co?
środa, 7 listopada 2018, 17:34   daveNWN
Czyli tzw. Emigracja zarobkowa :)
środa, 7 listopada 2018, 17:29   GreenClover
"Youtuberzy masowo przeprowadzają się do innych krajów by pograć w fife"
środa, 7 listopada 2018, 16:21   Scouser
daveNWN - zmienią IP lub kraj. Naiwny jesteś?
środa, 7 listopada 2018, 16:20   Scouser
Ja tam nie rozumiem problemu, gram w Fifę i Futa od kilku lat i nie wydałem ani złotówki na paczki, kto chce ten wydaje :) Gównoburza o nic.
środa, 7 listopada 2018, 16:12   daveNWN
@Nezi23 - a zwlaszcza youtuberow, ktorzy zyja z Fify - PLKD, Junajted, Lachu i reszta zbieraniny pojdzie do pracy czy przerzuci sie na PESa?
środa, 7 listopada 2018, 16:07   Nezi23
Oho, będzie ból dupy wielu Polaków, Fifa to u nas prawie (e?)sport narodowy.

O autorze

Wokulski

Podobne newsy

FIFA eWorld Cup 2019: Niespodziewany mistrz, pokonani faworyci

News
poniedziałek, 5 sierpnia 2019

fifa-eworld-cup-2019-niespodziewany-mistrz-pokonani-faworyci Jedno jest pewne – tegoroczne mistrzostwa świata w kopankę EA przyniosły wiele niespodzianek.

Komentarzy:
0

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

I całkiem często ktoś mi oddaje.

Komentarzy:
3

Godny szejka pokój z widokiem na chmury? Właśnie je podziwiam. Otwarta butelka whisky i napełniona nią szklanka? Stoją przede mną. Chwila tylko dla siebie z dala od wścibskich oczu gości? Ochrona zaraz wróci, ale dopiero „zaraz”. Do wymierzenia sprawiedliwości potrzebny jest zatem już tylko jeden składnik: trutka na szczury.

Komentarzy:
18

Bo przecież świąteczne i sylwestrowe obżarstwo to za mało.

Komentarzy:
6

Tanie granie już dawno nie jest tylko wymysłem marketingowców – nowego Xboksa możemy kupić w abonamencie, a najnowsze gry odpalimy nawet na kilkuletniej karcie graficznej. Całe szczęście, że do tego trendu już jakiś czas temu dołączyli producenci gamingowych monitorów.

Komentarzy:
0

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z