Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITNadchodzą procesory Intela z GPU AMD [WIDEO]

Allor czwartek, 9 listopada 2017, 12:33 News

Piekło właśnie zamarzło, świnie zerwały się do lotu, wyrósł nam tu kaktus, a gamingowe notebooki będą znacznie cieńsze.

Intel robi świetne procesory do grania, ale z kartami graficznymi radzi sobie... biurowo. Ewentualnie filmowo. Z punktu widzenia "Niebieskich" taka współpraca jak najbardziej ma sens, bo daje dostęp do dobrych układów graficznych. By jednak było jasne: Intel nie będzie montował w swoich procesorach Radeonów RX Vega 56... ani żadnych innych. Zamiast tego zamówił u AMD specjalne GPU, które najpewniej nie będzie miało bezpośredniego odpowiednika wśród układów dostępnych obecnie na rynku. Najważniejszy jednak (poza znacznie większą wydajnością) jest fakt, że CPU i GPU będą montowane w jednym module, co przełoży się na wymierną oszczędność miejsca:

Intel przygotował także wideo, w którym po krótce omawiane są zalety takiego rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że prezentowany jest konwertowalny laptop do wszystkiego, a nie maszyna stricte gamingowa, lepiej się więc nie nastawiać, że nagle Intel będzie miał do spółki z AMD odpowiedź na notebooki z GeForce'ami GTX 1060, 1070 i 1080 w wersji Max-Q.

Z punktu widzenia Intela taki ruch jak najbardziej ma sens, ale dlaczego na taki układ poszło AMD? Ma przecież obecnie zarówno dobre procesory (Ryzen), jak i wydajne karty graficzne (Vega). Problem w tym, że te pierwsze nie są tak mocne w grach, jak jednostki Intela, do tego wersje mobilne dopiero zostały zapowiedziane, więc nie wiadomo, jak to z nimi w rzeczywistości będzie. Karty graficzne AMD wymagają z kolei znacznie więcej prądu niż konkurencja Nvidii. W przypadku desktopów nie ma to dużego znaczenia, ale stanowi spory kłopot w notebookach.

Problem w tym, że choć teoretycznie z AMD wszystko jest już w porządku, firma walczy nie tylko o dostarczeniem do sklepów odpowiedniej liczby Radeonów, ale także... z inwestorami. Mimo premier wartość "Czerwonych" stoi w miejscu, co trudno odebrać inaczej niż oznakę tego, że rynek w potencjał Vegi i Ryzenów za bardzo nie wierzy. W przeciwnym razie firma nie byłaby wyceniana dwudziestokrotnie gorzej niż Intel i dziesięciokrotnie gorzej niż Nvidia...

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: AMD, GPU, Intel,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 10 listopada 2017, 11:20   aleksdraven
@cali- uwierz mi nie dali by układu o wielkości Polaris 10 by chodził z wydajnością polaris 11 bo to by oznaczało, że układ graficzny byłby dwa razy droższy od swojego desktopowego odpowiednika przy tej samej wydajności. Wielkość układu może być współczynnikiem wydajności jeśli porównujemy z pewna poprawką układy z tej samej generacji. współdzielony układ chłodzenia nie stanowi problemu. Sadze, że GPU nie będzie miało więcej niż 100 w TDP plus 15W CPU. Przy miedzi to żaden problem.
piątek, 10 listopada 2017, 9:13   cali
Podajesz przekrój przewodu ~150mm2 który nie wyznacza mocy. Napięcie znamionowe 450/750V to odpowiednik podanego przez Ciebie przewodu. Po piewsze większe zużycie prądu to nie zawsze wyznacznik wzrostu wydajności zależy od procesu produkcji w nm. Kości HBM2 to nowy standart wydajniejszy niż kości DDR4. Szybsza pamięć nie wpłynie na wydajność w grach tak samo jak jej większy rozmiar. Porównanie z GTX 1050 Ti jest nie na miejscu. Układ chłodzenia nie będzie wydajniejszy bo będzie wspóldzielony.
czwartek, 9 listopada 2017, 18:49   aleksdraven
GPU może być na zamówienie ale to wciąż architektura Vega.
czwartek, 9 listopada 2017, 18:46   aleksdraven
sądząc po opublikowanych zdjęciach ta grafika będzie mocna na oko ~150mm2, a nawet więcej, szczególnie jeśli porównamy z wielkością kości HBM2 która wg. standardu JEDEC winna mieć wymiary 11x 7 mm. Daje nam to teoretyczną możliwość grafiki pomiędzy GTX 1050Ti a RX 470 jeśli za bardzo nie obniżą taktowania.
czwartek, 9 listopada 2017, 18:39   aleksdraven
@Artur777- a na co komu laptop z 3 różnymi kartami??
czwartek, 9 listopada 2017, 17:43   gimemoa
@Angreborn Patrząc po ostatnich zestawach na premierę SW ich kart graficznych, to Nvidię interesuje obecnie tylko "wincej swiatelkuw i inych bajeruf".
czwartek, 9 listopada 2017, 16:41   Angrenbor
Tylko, żeby Intel sobie w stopę tym ruchem nie strzelił. nVidia jest o wiele pewniejsza. i7 9700k z GTX1080 na pokładzie to byłoby coś! :)
czwartek, 9 listopada 2017, 14:52   gimemoa
Co by nie mówić, to jeśli to będzie takie małe i wydajne, to za jakiś czas czekają nas komputery wielkości tabletów.
czwartek, 9 listopada 2017, 14:49   Kuba3003
@Arro - masz na myśli wspólną pracę zintegrowanej karty AMD i zewnętrznej Nvidii w jednej grze? Tak można?
czwartek, 9 listopada 2017, 14:42   hexenisalive
Ptaszki śpiewają o wydajności tego GPU na poziomie RX470
Aż za piękne by było prawdziwe

O autorze

Allor
Szef działu sprzętowego CD-Action

Podobne newsy

Fortnite: Serwery mają problemy z wydajnością, winę ponosi Intel

News
niedziela, 7 stycznia 2018

fortnite-serwery-maja-problemy-z-wydajnoscia-wine-ponosi-intel Afera z lukami w zabezpieczeniach procesorów zebrała pierwsze żniwo.

Komentarzy:
15

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcówce 2000 roku robi się... dziwnie.

Komentarzy:
15

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z