Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPersona 5: Twórcy zakazują streamowania gry

Cross środa, 5 kwietnia 2017, 14:08 News
PS4
Persona 5
Persona 5

Niektórzy japońscy wydawcy ciągle tkwią mentalnie w zeszłym stuleciu.

"Chcemy uniknąć rozpowszechniania spoilerów z Persony 5". Tak firma Atlus uzasadania absurdalne reguły dotyczące streamingu i nagrywanie let's playów z gry. Pomijając to, że streamowanie jest zupełnie niemożliwe z poziomu PS4 (gra blokuje funkcję Share), dla osób wyposażonych w sprzęt do transmisji zasady są następujące:

  • Nagrania nie mogą być dłuższe niż 90 minut.
  • Brak dużych spoilerów. Unikajcie pokazywania segmentów kończących pierwsze trzy lochy.
  • Nie pokazujcie ważnych walk z bossami (poza pierwszą).
  • Skupiajcie się na lochach i spędzaniu czasu w Tokio, nie na cutscenkach.
  • Jeśli zaczniecie streamować wydarzenia z gry po 7 lipca (mniej więcej połowa gry), możecie doczekać się ostrzeżeń związanych z prawami autorskimi lub nawet zawieszeniem kanału.

Sytuacja jest o tyle absurdalna, że gra wyszła w Japonii już siedem miesięcy temu i jesli ktoś chciał rozprzestrzenić spoilery, to już to zrobił (na Twitterze od jakiegoś czasu działa nawet bot, który odpowiada na tweety o Personie 5 szczegółami dotyczącymi zakończenia). Co więcej, Persona 4 stała się sukcesem w dużej mierze dzięki popularnym let's playom – patrz Giant Bomb Endurance Run, przez który zachodni fani często nazywają głównego bohatera "Charlie Tunoku". Wielu streamerów narzeka też, że zakazy zostały upublicznione dopiero wtedy, gdy zakupili już swoją kopię gry na potrzeby nagrań.

Wygląda na to, że takie ograniczenia to wynik przestarzałej mentalności szefostwa azjatyckiego oddziału firmy – Atlus USA żartobliwie powołuje się przy publikacji zasad streamowania gry na "naszych panów z Japonii". Nie jest to zresztą pierwsza kontrowersja, jaką Japończycy powodują przez niezrozumienie zachodniego rynku. Persona 4 Arena doczekała się kilka lat temu jedynej w historii PS3 głośnej blokady regionalnej, a Europejczycy nie mogli kupić gry przez kilka miesięcy. Sama lokalizacja Persony 5 od kilku dni jest krytykowana za grafomańską dosłowność licznych fragmentów, co według spekulacji fanów też może być wynikiem problemów z zarządzaniem (pewne jest, że to japoński oddział firmy zadecydował o błędnej wymowie nazwisk postaci przez angielskich aktorów!).

Atlus przez decyzję o zakazie streamingu zapewne sam strzela sobie w stopę, co śmieszy tym bardziej, że fabuła gry nakłania do łamania absurdalnych reguł nakładanych na bohaterów przez społeczeństwo. A przecież jeszcze kilka tygodni temu tłumaczona przez firmę Yakuza 0 stała się wiralowym sukcesem właśnie dzięki nagraniu z pewnym kurczakiem...

Dodaj komentarz ν
Podziel się:

Nasze zasoby

Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 6 kwietnia 2017, 8:06   mishiu
Przecież filmiki z gry ten ogląda kto chce. Ja tego nigdy nie robię przed ukończeniem danej gry, bo największa przyjemność z grania jest wtedy, gdy prawie nic nie wiesz na temat fabuły czy postaci.
czwartek, 6 kwietnia 2017, 0:12   Cyjanek
Okazała się być zwykłym skokiem na kasę. Ani to wyglądało dobrze ani było długię, zawartości też wcale sporo nie było, historia którą przedstawili na papierze lepiej niż udalo się to przenieść do gry się nie sprzedała, kto by się spodziewał
czwartek, 6 kwietnia 2017, 0:11   Cyjanek
Przykład That Dragon Cancer jest najgorszym jaki tu przywołałeś bo jedyny rak jaki został pokazany to podejście twórców. Nawet mi ich nie szkoda że nie zarobili, potraktowali to jako zwykłą inwestycję, historia umierającego dziecka to był ich pomysł na hajs, gratuluje. Jeszcze to oburzenie że nie zarobili wystarczająco, wszędzie musieli o tym napisać. Jak dla mnie mogliby jedną kopię sprzedać, tą na yt. Gra która jest reklamowana jako ta co pokaże uczucia rodziców lub jak ciężko jest się pogodzić ze stratą
środa, 5 kwietnia 2017, 22:25   Scorpix
@AdiXeR
Akurat Persona ma świetny gameplay oraz duże możliwości tworzenia wielu poradników, bo każdy element gry niezależnie jaki ma bardzo ważny wpływ na dalsze wydarzenia i twoje szanse w walce. To jest . Fabuła na razie jest dobra (20h dopiero grałem, więc sporo przede mną), ale na pewno nie jest to jedyna dobra strona tej gry. NG+ również daje ciekawe możliwości rozwoju nowych Person i spróbowania rzeczy, które ominęło się za pierwszym razem. Grałem w FF XV i Personę i to Persona ma większy potencjał.
środa, 5 kwietnia 2017, 21:43   AdiXeR
Durne to, ale a) no to jest Japońska gra, a oni w niektórych kwestiach faktycznie jest w tyle, b) zabrzmi to trochę prześmiewczo, ale nie o to mi chodzi: Persona po za fabułą nic innego nie ma, za bardzo, więc pewnie uznali, że jak ktoś zobaczy zakończenie i tak dalej, to już nie będzie musiał samemu zagrać.
Głupie to, ale zrozumiałe. Ale nadal głupie.
środa, 5 kwietnia 2017, 21:39   lastmanstanding
ich gra ich sprawa, nie zesrajcie się
środa, 5 kwietnia 2017, 19:24   kiogu1
alistai, a ktoś każe ci oglądać pirackie filmy na torrentach czy innym cda? Ludzie oglądają bo nie chcą płacić za bilet do kina/wypożyczalnię internetową. Co do poradzenia sobie w grze to akurat te problemy nie pojawiają się wcale w grach typu persona, tales of borderlands, Life is strange czy south park. A nawet jeśli - masz darmowe poradniki i soulucje. Pozatym co innego wrzucić 1 walkę z bossem a co innego 100h materiału... z gry
środa, 5 kwietnia 2017, 19:10   alistair80
Czy ktoś każe komukolwiek oglądać filmiki z gry? Nie chcesz, nie oglądasz. Nie każdy musi umieć sobie poradzić w grze, mogą mu się przydać wskazówki jak coś przejść. No normalnie mam wrażenie, że ktoś wiąże oglądających, unieruchamia im gałki oczne i siłą zmusza do oglądania.
środa, 5 kwietnia 2017, 18:48   Scorpix
.....dobra posłuchałem porównania Morgany włączam Japoński.
środa, 5 kwietnia 2017, 18:40   Scorpix
Co do tłumaczenia, powiem, że w odbiorze gry mi to nie przeszkadza. Na wymowę nie zwracałem uwagi, a chce przejść grę najpierw z angielskim dubbingiem. Za drugim razem będzie po japońsku, tak jak to zrobiłem z Nier, bo wtedy nie muszę aż tak się skupiać na napisach skoro wiem, co mniej więcej wtedy mówili. Dubbing Zeldy jest też słaby, ale jego jakoś się nikt nie czepia.

O autorze

Aleksander 'Cross' Borszowski
Aleksander 'Cross' Borszowski
redaktor cdaction.pl
Cyberdemon na końcu E4M2. Fundamentem jego moralności jest żelazna zasada wyrzekania się wynagrodzenia pod koniec questa.

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

I całkiem często ktoś mi oddaje.

Komentarzy:
0

Godny szejka pokój z widokiem na chmury? Właśnie je podziwiam. Otwarta butelka whisky i napełniona nią szklanka? Stoją przede mną. Chwila tylko dla siebie z dala od wścibskich oczu gości? Ochrona zaraz wróci, ale dopiero „zaraz”. Do wymierzenia sprawiedliwości potrzebny jest zatem już tylko jeden składnik: trutka na szczury.

Komentarzy:
18

Bo przecież świąteczne i sylwestrowe obżarstwo to za mało.

Komentarzy:
6

Tanie granie już dawno nie jest tylko wymysłem marketingowców – nowego Xboksa możemy kupić w abonamencie, a najnowsze gry odpalimy nawet na kilkuletniej karcie graficznej. Całe szczęście, że do tego trendu już jakiś czas temu dołączyli producenci gamingowych monitorów.

Komentarzy:
0

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z