Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT[Felieton] MICROSOFT PRZEJMIE EA!!! ONE11!!ONE!!

Papkin środa, 31 stycznia 2018, 10:41 O grach inaczej

A także Valve, PUBG Corporation, Wyspy Salomona oraz kolekcję butów Jennifer Lopez. Tak słyszałem.

Plotka, która rozniosła się po sieci, zaczęła się od tego, że Polygon opublikował artykuł „The Xbox One has a serious exclusive games problem” („Xbox ma poważny problem z grami na wyłączność”). Chris Plante z redakcji portalu zamieścił ćwierk (już zresztą usunięty), w którym zachwalał słowną ekwilibrystykę jednego z kolegów:

Why Microsoft is likely to make a huge acquisition this year to solve its Xbox exclusives problem. @ColinCampbellx pieces together the evidence.https://t.co/BBhV5T8Oum

— Chris Plante (@plante) January 29, 2018

Dlaczego Microsoft prawdopodobnie dokona w tym roku ogromnego przejęcia, by rozwiązać problem gier na wyłączność Xboksa. Colin Campbell zbiera do kupy dowody.


„Dowody”, panie Plante? Ponieważ tekst Campbella liczy sobie niezachęcających 10 tys. znaków, spróbujmy wypunktować jego główne tezy.

  • XBO ma mało ekskluzywnych tytułów i sprzedaje się o połowę gorzej niż PS4.
  • Phil Spencer (szef xboksowego działu Microsoftu) wie, że XBO ma mało ekskluzywnych tytułów i sprzedaje się o połowę gorzej niż PS4.
  • Analitycy twierdzą, że Microsoft powinien coś zrobić.
  • Microsoft jest bogaty. Electronic Arts jest mniej bogate.
  • Plotkuje się, że Microsoft wybiera się na zakupy. Może kupiłby Electronic Arts?
  • „Godne zaufania źródło blisko Microsoftu” twierdzi, że ten myśli nad przejęciem PUBG Corporation i/lub Valve.
  • Dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, chce mieć więcej gier w ofercie.
  • Microsoft przejmował już studia w przeszłości (Mojanga, Lionhead, Rare). Czasem wychodziło mu to na zdrowie (Destiny), czasem nie (Project Spark).
  • Microsoft ponoć ma parę asów w rękawie, w sieci funkcjonują różne plotki o różnych grach.

Nie, o „dowodach” nie może być mowy. Artykuł Campbella ma charakter czysto spekulatywny, a jedyny pierwiastek konkretu mieszka tu w wypowiedzi „godnego zaufania źródła”, które napomknęło o myśleniu nad przejęciem twórców PUBG-a oraz Valve. Informacja o rzekomym wykupie EA to z kolei opinia analityka, który twierdzi, że gigant „powinien” to zrobić. Podobne „gdybanki” pojawiły się dzień później w tekście „The studios that could help Microsoft solve its exclusive game problem” („Studia, które mogłyby pomóc Microsoftowi w rozwiązaniu problemu z grami na włączność”).

Nie przeszkodziło to jednak portalom w kraju i zagranicą w stworzeniu wprowadzających w błąd nagłówków w rodzaju...

„Microsoft może przejęć Electronic Arts”

„Microsoft myśli o przejęciu EA lub Valve”

„Microsoft ma apetyt na EA i PUBG Corp”


Trochę (ale tylko trochę) więcej przyzwoitości mieli autorzy tytułów:

„Microsoft może chcieć nabyć EA, Valve lub twórców PUBG-a z Bluehole – plotka”

„Microsoft poluje na więcej gier na wyłączność i rozważa zakup EA, Valve lub PUBG Corp, aby uzyskać przewagę – plotka”

„Microsoft przejmie EA?”

„Microsoft wybiera się na gigantyczne zakupy?”

„Microsoft ma chrapkę na EA lub Valve?”

„Microsoft chce podobno przejąć Electronic Arts, Valve lub PUBG Corp. Firma ma plan na walkę z Sony”


Efekt? Sieć rozgrzała się do białości, Twitter eksplodował, kurs akcji EA drgnął.

Tymczasem jest to podręcznikowy przykład tego, jak newsów robić się nie powinno. Cambpell sprzedał niepotwierdzoną, niekonkretną plotkę, odkrywczo zauważając, że gigant ma na koncie sporo dolarów, oraz dodając, że kierownictwo Microsoftu myśli o tym, jak zwiększać stan posiadania. Odpowiedzmy sobie jednak wspólnie na pytanie:

Który z branżowych gigantów wykazujących wielomilionowe zyski nie myśli o tym, jak zwiększać stan posiadania?

Microsoft zapewne działa na BARDZO wielu frontach i prowadzi BARDZO wiele rozmów z BARDZO wieloma firmami. Niekoniecznie po to, by – jak uczynił wczoraj z PlayFabem – przejmować je, ale by negocjować jakieś ekskluzywne dodatki, czasową wyłączność, usprawniać swoją infrastrukturę itd., itp. Informacje o nabyciu EA są zaś o tyle... hmmm... nieprzeintelektualizowane, że – jak słusznie zauważa analityk Michael Pachter na łamach Forbesa:

Powód, dla którego Microsoft mógłby mieć problem z wykupem, jest taki, że wydawcy zarabiają więcej pieniędzy na PlayStation niż na platformie Microsoftu. W najlepszym razie zakup EA pozwoliłbym na zdobycie 60% dochodu netto, a prawdopodobnie o wiele mniej, nie opłacałoby się to z finansowego punktu widzenia. (...) Pamiętajmy też, że ponad połowa przychodów EA jest licencjonowana, więc Disney i FIFA mogą nie być zadowolone, jeśli sprzedaż ich gier zostanie zmniejszona o połowę.


Rozważania na ten temat mają mniej więcej równie wiele sensu, co masowo kolportowane depesze o tym, iż Rocksteady szykuje się do ujawnienia gry o Supermanie (co autorzy publikacji opierają na 4chanowym wycieku nieznanego pochodzenia, które to źródło nie jest w stanie podać cienia konkretu, ale zostało podane dalej przez niezajmujący się grami portal) albo „łamiącą wiadomość” na temat rzekomego przejęcia CD Projektu przez rząd (co z kolei wsparto stanowiskiem ekonomisty, zupełnie ignorując zarówno rzeczywistość, jak i kluczowe w jego wypowiedzi słówko „jeżeli”).

Dziękuję państwu bardzo, wraz z cdaction.pl od przekazywania państwu podobnych bzdur jednak się wstrzymamy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 2 lutego 2018, 10:41   adam0080
Akurat w serwisie Gry-Online do tytułu „Microsoft ma apetyt na EA i PUBG Corp” był dodany znak zapytania, co oznacza, że to jest plotka, a więc tytuł powinien trafić do tej drugiej grupy ;) Na potwierdzenie dodam link: https:www.gry-online.pl/S013.asp?ID=107643
czwartek, 1 lutego 2018, 8:35   Matejbudz
To jest jak z Apple i Netflixem. Dzięki zmianom w prawie podatkowym w USA, apple mogło "przywieźć" zamrożone zyski z państw poza USA. I analitycy wyliczyli co można za taką kasę kupić: był Netflix a nawet Disney :) I ludzie porzucili czytanie ze zrozumieniem, uznali że apple właśnie kupuje Netflixa. Tak samo tutaj: ktoś wysuwa prognozy co MS może/powinien zrobić by uratować swój dział gier, i ludzi uznali to za pewnik.
środa, 31 stycznia 2018, 22:36   McGrave
Co do tajemniczych źródeł o których ludzie lubią mówić... Pamiętam jak normalnie można było sobie pogadać z ludźmi którzy pracowali nad Wiesławem również o tym dlaczego odchodzą na forum max3d. Nie ma żadnej nadzwyczajnej kontrowersji oprócz tego co każdy od początku wie (że hardkorowo pracowali żeby z tego Wiesława wyciągnąć jak najwięcej niskim kosztem - jest o tym w wielu dokumentalnych materiałach o CDP). I kto ogląda GDC wie że w tej branży to norma jeśli robi się coś świeżego a nie kolejnego CODa itp.
środa, 31 stycznia 2018, 22:23   McGrave
@smyntek - bo tak jest... Wjazd indywidualnie na CDP w oparciu o higienę pracy dotykającą całą branżę. Sęk w tym że każdy by chciał aby CDP było zbawicielem pod każdym względem. Obecnie po prostu przyjmowanie zbyt wielu ludzi z zagranicy odbiło się dodatkowo negatywnie na reputacji CDP (bo wiadomo że zagraniczni będą psioczeć najmocniej na nasze warunki).
I ja nawet zgadzam się że CDP powinno być zbawicielem dla pracowników, ale to raczej dopiero jak będą na poziomie Blizzarda (teraz jest na to za wcześnie)
środa, 31 stycznia 2018, 22:11   McGrave
Ja słyszałem z różnych źródeł tylko że Microsoft coś kombinuje i że nie wiadomo OCB ale ciekawą koncepcją jest przejęcie EA (nie było wciskania totalnego kitu że będzie przejęcie, tylko spekulacja czy Microsoftowi by się to opłacało). Równie dobrze może chodzić np. o czasową ekskluzywność Anthem albo coś zupełnie inneggo...
środa, 31 stycznia 2018, 20:26   Yeti
Nieporównywalna ranga, bo to tylko głupie gry z Plusa, ale niemniej jednak, pewną niekonsekwencję widać: https:www.cdaction.pl/news-52439/playstation-plus-chyba-poznalismy-glowne-propozycje-na-luty.html - użytkownik reddita wrzuca sfabrykowane zdjęcie z "przeciekami" na luty, CDA wrzuca newsa ;)
środa, 31 stycznia 2018, 17:56   Yakito
Felieton, czy nie, drogi Papkinie, ale zawsze w tytułach Twoich newsów jest clickbait. Inni jakoś potrafią szybko opisać o czym jest news. U Ciebie muszę zgadywać a potem się doczytywac.
środa, 31 stycznia 2018, 17:40   _SetH_
@Meno Wątpię, że licencje na tak duże marki jak Gwiezdne Wojny ograniczają się tylko do jednorazowej opłaty, nie obejmując udziału w dochodach.
środa, 31 stycznia 2018, 17:21   TonySoprano
Może tak będzie a może będzie inaczej
środa, 31 stycznia 2018, 17:01   Meno
Pachter myli się tylko w jednej rzeczy. Disney i FIFA mają gdzieś ilość sprzedanych gier, liczy się tylko kasa z licencji. Równie dobrze mogliby nie wydać nic...

Artykuły

Parametry nadchodzącej konsoli Sony pojawiły się w anonimowym wpisie na forum Beyond3D. Sugeruje to fejka, ale kilka lat temu w identyczny sposób zdradzono wnętrzności Wii U, a do tego nieoficjalne informacje dotyczące PS5 wydają się bardzo sensowne.

Komentarzy:
24

Najpierw było E3, na którym po raz pierwszy pokazano na żywo rozgrywkę. Potem – również podczas E3 – zamknięta prezentacja, w której sam trzymałem pada. Niezła. Ostatnio przyjąłem jednak na klatę całego kombosa: zaczęło się od paru godzin z pierwszymi misjami oraz endgame’em w Londynie, potem była zamknięta beta dla VIP-ów, a na koniec otwarta, już dla wszystkich. I mimo paru problemów nie mogę się doczekać premiery!

Komentarzy:
16

To topowy model GeForce’a RTX 2080 w ofercie MSI, a wyróżnia się nie tylko rozbudowanym systemem podświetlania. I całe szczęście, bo RGB nie każdego przecież interesuje.

Komentarzy:
22

Recenzja The Settlers History Collection w aktualnym numerze CDA miała pierwotnie zawierać ramkę na całą stronę, jednak z powodu braku miejsca musieliśmy opublikować tekst bez niej. Przy okazji recenzji zagrałam również w te części Settlersów, które wcześniej omijałam z daleka – oto mój bardzo zwięzły i osobisty ranking, który nie wszedł do pisma.

Komentarzy:
59

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z