Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT"SZOK! Czy rząd przejmie CD Projekt RED!?", czyli...

Papkin sobota, 25 marca 2017, 9:33 O grach inaczej

...krótka rozprawa o tym, jak NIE powinno się pisać newsów o grach.

Wczoraj przez rodzimy internet przelała się fala wiadomości utrzymanych w duchu powyższego nagłówka. A choć jest to wątek, który wygenerowałby masę "klików", w przypadku naszego newsroomu rozbił się on o falochron. Dlaczego właściwie wstrzymaliśmy się z publikacją materiału?

Bo cała informacja ma charakter wyłącznie spekulatywny i trzeba wielkiego cynizmu, by sugerować czytelnikowi, że jest to coś więcej niż rozważania nad pewnym hipotetycznym scenariuszem. Za wiele tu "być może", "potencjalnie" i "gdyby".

Do rzeczy jednak: rząd Beaty Szydło rozmyśla ponoć nad znacjonalizowaniem tego, co zostało z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Oznaczałoby to, że nagle Polska stałaby się udziałowcem m.in. CD Projekt Red (OFE posiadają bowiem 22% akcji spółki) oraz walorów należących do (m.in) CI Games, 11bit, Artifex Mundi i Vivid Games. Sześciu developerów gier wideo jest bowiem notowanych na głównym parkiecie warszawskiej giełdy.

Sprawa jest jednak, delikatnie mówiąc, mglista. Owszem, Rafał Trzeciakowski, ekonomista think-tanku Forum Obywatelskiego Rozwoju, założonego przez Leszka Balcerowicza, przestrzegał w środę przed nacjonalizacją OFE.

Niestety nad giełdą papierów wartościowych cały czas wisi widmo nacjonalizacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Donald Tusk znacjonalizował część OFE. To, co pozostało, to akcje polskich przedsiębiorstw. Jeżeli teraz rząd Beaty Szydło zdecydowałby się znacjonalizować pozostałości OFE, to jednocześnie znacjonalizowałby wiele spośród najbardziej dynamicznych polskich przedsiębiorstw.

Słowo klucz to: "jeżeli". Dodajmy, że w przestrzeni medialnej temat nacjonalizacji OFE właściwie w minionym tygodniu nie istniał i rząd nie poczynił żadnych nowych deklaracji.

Tymczasem wicepremier i minister rozwoju Mateusz Marowiecki jeszcze w lipcu mówił wprost:

Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, mamy jednak bardzo dobry plan w jaki sposób zbudować polski kapitał.

W listopadzie zaś Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendowało przekazanie środków z OFE na rzecz Funduszu Rezerwy Demograficznej. Ale giełda zareagowała na te propozycje potężnym tąpnięciem. W dodatku wbrew temu, co pisze kilka portali, możliwość umieszczenia swojego człowieka w zarządzie takiego CD Projektu wcale nie oznaczałaby jakiegoś "przejęcia kontroli", ale co najwyżej możliwość wywarcia wpływu na pewne decyzje biznesowe.

Dodajmy, że choć OFE to dla rządzących łakomy kąsek, bo też jego nacjonalizacja przyniosłaby państwu 40 mld złotych, to sporo spółek dysponuje wewnętrznymi mechanizmami, które chronią je przed przejęciem. Trzech głównych akcjonariuszy CD Projektu (Michał Kiciński, Marcin Iwiński oraz Piotr Nielubowicz) posiada niemal 30% akcji spółki, a CD Projekt planuje (w dającej się przewidzieć przyszłości) przeznaczyć 250 mln złotych na wykup własnych aktywów. Pamiętajmy też, że firma w listopadzie przyjęła uchwałę zabezpieczającą ją przed wrogim przejęciem, w myśl której akcjonariusze, którzy przekroczą próg 20% posiadanych udziałów, mają ograniczone prawo głosu. Myśląc o "wrogim przejęciu", zarząd dostrzegał zresztą zagrożenie nie ze strony państwa, ale wielkich wydawców.

Nasza branża to dla gospodarki ważny obszar i cieszy fakt, że coraz częściej pojawia się również w tym kontekście. Dowodem nie tylko bogactwo jej liderów (według Forbesa Paweł Marchewka to dwunasty najbogatszy Polak, Marcin Iwiński i Michał Kiciński z CD Projektu uplasowali się zaś na – kolejno – 56. i 65. lokacie), ale i twarde dane. Wartość akcji CD Projektu RED od momentu wejścia na warszawską giełdę wzrosła o 1200 procent. W zestawieniu Giełdowych Spółek Roku, przygotowanym przez krajowy "Puls Biznesu" CD Projekt zajmuje zaś pierwsze miejsce, a po piętach depcze mu 11bit).

I warto o tym sukcesie mówić. Ale nie w sposób histeryczny czy pogrążając się w gdybaniu.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 12 kwietnia 2017, 20:55   Andy1234
Dałem się złapać na tytuł artykułu. ;p
piątek, 31 marca 2017, 4:49   Fulgrim7
@Johny
Balcerowicz, Soros, Sachs ,prywatyzacja, Nocna Zmiana,FOZZ...
Polska lat '90 to był jednak prawdziwy dziki zachód.
Kraina zwycięzców z teczkami, sztucznego wyboru i niewykorzystanej szansy.
czwartek, 30 marca 2017, 18:20   marnoob
Można dywagować czy rząd przejmie czy też nie spółki poprzez OFE ale już sama groźba nacjonalizacji jest straszna...Rząd będzie decydować o projektach gier??? Sasin - scenarzysta Wieśka w realiach Wołynia czy też żołnierza wyklętego :d
poniedziałek, 27 marca 2017, 9:03   Johny
Zachodowi nie podoba się,że Polska i inne kraje Europy Środkowej wychodzą z neokolonializmu.Plan był taki,że kraje,które odzyskały niepodległość po rospadzie ZSRR mają zostać neokoloniami.Oznacza to podporządkowanie głównych gałęzi gospodarki kolonii obcemu kapitałowi i tak mamy prasę niemiecką,francuskie,niemieckie i holenderskie markety,dalej są zarąbiste zarobki 350-400 euro,tylko prosty przemysł typu pakowanie ogórków,składanie foteli.Problemem jest płacenie 3 euro/h.
niedziela, 26 marca 2017, 18:41   Celdur
@RottenJester

Masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem(gimnazjaliści już powinni posiąść tę umiejętność), czy może po prostu zamiast przeczytać całego newsa, ograniczyłeś się do nagłówka i pierwszego akapitu?
niedziela, 26 marca 2017, 12:59   Maciejka01
W sensie poglądy na szerszą skalę.
niedziela, 26 marca 2017, 12:53   Maciejka01
@Kedav - Oh. Racja, teraz zauważyłem wytłuszczony druczek. Dodam też że dyskusje polityczne powinny być ograniczone do portali internetowych lub społecznościowych o takich tematach. To i żeby ludzie wszystkie źródła czytali aby wyrobić prawdziwy pluralizm polityczny.

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
15

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z