Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAssassin´s Creed: Prawdziwi asasyni i templariusze

Ninho wtorek, 3 października 2017, 13:25 O grach inaczej

Choć serię Assassin's Creed zbudowano wokół wojny pomiędzy asasynami i templariuszami, to ze źródeł historycznych wiemy, że stronnictwa te wprawdzie wpływały na siebie nazwajem, ale ich losy nie przeplatały się bezpośrednio. Organizacje te nie walczyły ze sobą, zajęte licznymi innymi wrogami. Oto co powinniście wiedzieć o prawdziwych asasynach i templariuszach.

Nizaryci, asasyni, haszyszyni

Początków asasynów, a właściwie nizarytów, należy szukać w licznych rozłamach wewnątrz islamu. Nie będę wnikać w kwestie religijne i ograniczę się do informacji, że muzułmanie podzielili się na sunnitów, szyitów i charydżytów. W drugim z odłamów znalazło się m.in. ugrupowanie izmailitów, wśród których wyróżniamy właśnie nizarytów, zwanych potocznie asasynami (od arabskiego określenia "hasziszijja", czyli "zażywający haszysz"). Wiele osób uważa jednak, że nizarytów nie powinno się utożsamiać bezpośrednio z asasynami. Tymi są jedynie członkowie nizaryckiej społeczności zwani fedainami, co oznacza z arabskiego osobę oddającą życie za innych. Tak, byli perkursorami dzisiejszych terrorystów i zabójców politycznych.

Jest rok 1055, gdy na świat przychodzi Hasan-i-Sabah. Mężczyzna wychowany został w duchu nauk szyizmu i początkowo pogardzał doktryną izmailicką. Wkrótce jednak przyjął ją i z biegiem czasu stał się przywódcą nizarytów. Sam Hasan był ascetą, który po zdobyciu twierdzy Alamut nigdy jej nie opuścił przez kolejne przeszło 30 lat życia. Wiedział, jak zjednywać sobie uczniów. Z relacji weneckiego podróżnika Marco Polo wiemy o istnieniu Ogrodu Ziemskich Rozkoszy, który opływał w bogactwa, piękną roślinność i wszelkie inne dobra doczesne. Adept był odurzany haszyszem (który odegrał niemałą rolę w historii asasynów) i budził się w ogrodzie, gdzie kobiety zaspokajały go seksualnie. Hasan pozwalał dostąpić zaszczytu wstępu do raju tylko swoim uczniom, którzy po jakimś czasie ponownie byli odurzani i trafiali do zamku, gdzie spotykali się ze swoim mistrzem. Ten jednemu z nich zlecał zamach, obiecując, że po powrocie ponownie trafi do ogrodu. Jeśli zginie, pójdzie do raju wiecznego. Tym samym zapewniał sobie niewyobrażalne wręcz posłuszeństwo. Słynna jest historia spotkania przywódcy asasynów z Henrykiem z Szampanii (następcą zabitego przez nizarytów króla Jerozolimy, Konrada z Montferratu, który dla ugrupowania był na tronie niewygodny). Tak opisał je w swojej książce "Templariusze i asasyni" amerykański pisarz i okultysta James Wasserman:

Henryk przechadzał się wraz z mistrzem na terenie fortecy, kiedy Starzec rzekł, iż nie wierzy, że chrześcijanie są tak lojalni wobec swych przywódców jak lojalni są jego uczniowie względem niego. Aby zilustrować to twierdzenie, dał sygnał dwóm młodzieńcom stojącym na wysokiej wieży; obaj natychmiast rzucili się na skały położone o tysiąc stóp w dole i zginęli na miejscu.

Hasan-i-Sabah i jego asasyni z zabijania uczynili sztukę. U źródła morderstw znajdowały się najczęściej polityczne korzyści – zamiast pola bitwy i wielu martwych jedna śmierć i zażegnanie konfliktu. Nie stosowali tych technik wobec templariuszy, zdając sobie sprawę, że w tak sprawnej organizacji zabity zostałby zastąpiony niemal od razu inną kompetentną osobą. W świecie muzułmańskim często jedno morderstwo potrafiło zmienić diametralnie polityczny krajobraz. Ponownie powołam się na Wassermana, który w książce traktującej o asasynach i templariuszach odniósł się do znanych mu źródeł, wyliczając zbrodnie popełnione przez fedainów:

Historyk islamu Bernard Lewis przytacza honorowy zwój z Alamut wymieniający pięćdziesiąt morderstw, których dokonano w czasie trzydziestopięcioletniego panowania Hasana-i-Sabaha. Radszid al-Din Tabib, wczesny perski biograf Hasana, stwierdzał, że siedemdziesięciu pięciu ludzi zostało zamordowanych przez Hasana i jego dwóch następców. Faktycznie do większości morderstw doszło w ciągu trzech pierwszych dziesięcioleci walk nizarytów. Morderstwa wywołały bezprecedensową nienawiść wobec asasynów. Marshall Hodgson wskazuje na korelację między morderstwami i odwetowymi masakrami nizarytów; wraz ze zmniejszaniem się morderstw zmniejszała się też liczba masakr.

Nie może więc dziwić, że z biegiem czasu asasyni byli coraz poważniej prześladowani, aż w końcu zostali zmuszeni do podporządkowania się sułtanowi mameluków Bajbarsowi, gdy właściwie wszystkie ich twierdze zostały zdobyte przez wrogów. W napisanej przez zwycięzców historii asasyni są przedstawiani jako terroryści (którymi byli w istocie), mieli jednak ogromny wpływ na przyszłe kulty. Nizaryci przetrwali zresztą do dzisiaj.

NA NASTĘPNEJ STRONIE: TEMPLARIUSZE

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Assassin´s Creed, akcja, Ubisoft,

Nasze zasoby

Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 11 października 2017, 16:04   Silvaren
Jeśli dobrze pamiętam z czasów, gdy naukowo zajmowałem się krucjatami, to według źródła asasyni nie pasowali do definicji skrytobójców. Zamach na Konrada z Montferratu opisany był jako napaść dwóch siepaczy, którzy zresztą zdążyli jedynie zranić króla elekta podczas normalnej wymiany ciosów, zanim sami nie zostali zabici, a on sam zginął dopiero kilka dni później w wyniku zakażenia rany. Źródło podają jeden pewny zamach przeprowadzony przez asasynów i drugi, który nie jest jasno utożsamiony z nimi.
wtorek, 10 października 2017, 15:03   jurij
Ciekawą genę powstania sekty asasynów podaje Waldemar Łysiak w swojej książce Milczące Psy. Rozdział Pierwszy lub drugi. Tłumaczy tam szybki wzrost w siłę sekty i tłumaczy nagłą zmianę "profilu działalności' z organizacji politycznej wywierającej naciski na prawie cały świat w skromną religijną sektę brzydzącą się skrytobójstwem. Podpowiem, że łapki maczał Zakon Szpitalników NMP:)
środa, 4 października 2017, 18:13   Vithar
Warto wspomnieć że gra Assassin's Creed w ogóle by nie powstała, gdyby nie książka Alamut Vladimira Bartola, którą to twórcy się zainspirowali.
środa, 4 października 2017, 9:32   Lyzwa92
Kilka lat temu jak po raz pierwszy grałem w te gry to oczywiście byłem silnie przekonany do racji asasynów, aczkolwiek po ponownym ogrywaniu tych gier teraz coraz bardziej sie przekonuję do poglądów templariuszy. May the father of understanding guide us.
wtorek, 3 października 2017, 21:28   Mario52987311
Już nie długo nowa część, więc nic tylko czekać.
wtorek, 3 października 2017, 16:59   HarryMartin
Rozumiem, że nakręcamy się teraz wspólnie przed premierą kolejnej części. ;-) Swoją drogą dobrze napisany artykuł. Może się kiedyś skuszę na książkę Wassermana.
wtorek, 3 października 2017, 13:48   Loldelord
Jak czytam słowo ,,haszyszyni" w głowie automatycznie buduje mi się obraz rastafarianina przebranego za assassyna ;d

O autorze

Ninho

Podobne newsy

Artykuły

Pierwszy testowany przez nas notebook z wydajnym mobilnym procesorem Intela najnowszej, ósmej generacji bez problemu zastąpi wielkiego gamingowego desktopa.

Komentarzy:
5

Topowe gamingowe słuchawki firmy znanej z high-endowego sprzętu grającego, co z jednej strony przekłada się na cenę, z drugiej – na jakość.

Komentarzy:
15

Na pierwszy rzut oka to FPS.

Komentarzy:
23

Choć w maju fetował dziesięciolecie, Dontnod to studio wciąż nieokrzepłe, nadal poszukujące zarówno artystycznej tożsamości, jak i właściwego modelu biznesowego.

Komentarzy:
0

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« lipiec 2018
PWŚCPSN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031