Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT[10 dni z M&M Heroes III HD] Frakcje ? Cytadela

Papkin czwartek, 29 stycznia 2015, 8:45 O grach inaczej
PC
homm3_cytadela1
homm3_cytadela1

Powoli kończymy nasze codzienne wspominki, a że temperatura dyskusji nieco spadła, pozwolę sobie rzucić: Cytadela to najsłabszy zamek w grze, jaranie się nią to kolarstwo, a oślizgi i gnolle to lipa i wuj.

... i tak to tutaj zostawię.

Tatalia, bo tak nazywa się w uniwersum Mocy i Magii państwo jaszczuroczłeków, szczególnie głęboko wciągnęła nas w swe bagna podczas kampanii Chronicles: Revolt of the Beastmasters. Mini-rozszerzenie było o tyle ciekawe, że wkładało szprychy w klasyczną narrację „dobrzy ludzie, złe demony”, przedstawiając czarną kartę historii Erathii, rządzonej wówczas przez Szalonego Króla, spod panowania którego staraliśmy się uwolnić.

Sama frakcja bywa uznawana za najgorszą w grze. Są ku temu powody, choć przytyki czynią zazwyczaj nieopierzeni stratedzy. Bądźmy szczerzy – podbicie rozwiniętej Cytadeli graniczy z cudem; podwójna fosa w zestawie z wilczymi dołami (plus 2 do obrony dowodzącego miejskim garnizonem bohatera) i obeliskiem krwi (plus 2 do ataku zawiadującego frakcyjnym regimentem herosa). W dodatku jest to jedno z tańszych państw, stąd rozwinąć je relatywnie łatwo (rzadko które zabudowanie wymaga czegoś więcej, niż złota, drewna i kamienia). Żeby jednak nie było za słodko: podobnie jak w prezentowanej wczoraj Twierdzy, gildię magów możemy rozbudować do raptem trzeciego poziomu. W kuźni zakupimy natomiast namiot medyka, najmniej przydatną z tzw. „machin oblężniczych”.

Rozpoczynając zabawę warto postawić na Tolka Banana Gerwulfa (balista), Korbaca (znajomość drogi) i/lub Taazara (każdy z władców bestii rozpoczyna przygodę z płatnerstwem, ale tylko on się w nim specjalizuje). Wiedźmy, teoretycznie, można posadzić na koń, ale właściwie po co? Pewien sens ma to jedynie na mapach ze sporym morzem, kiedy to niegłupim jest zaprzyjaźnić się z Voy (jej nawigacja pozwala na szybszą eksplorację akwenów).

Bagienna armia ma trzy zasadnicze wady: jest powolna, strzelcy (sztuk jeden) – mówiąc delikatnie – nie należą do rewelacyjnych, a na oddziały latające – choć mają spory zasięg ruchu – należy chuchać i dmuchać przez wzgląd na mizerną wytrzymałość. Pierwszopoziomowy Gnoll nie wyróżnia się niczym, jaszczuroczłek/reptilion ma całkiem niezły atak i obronę, ale ani nie uderza obszarowo (jak magogi z Inferno), ani nie wystrzela dwukrotnie na turę (kusznicy z Zamku), w dodatku stoi z łukiem samotnie. Oślizgi nadają się nieźle do ubijania dalekich strzelców, bo też szybkie to skurczybyki. Paradoksalnie Cytadela ma całkiem przyjemny start. No bo po co babrać się z jaszczurkami, gdy już w pierwszym tygodniu można sprawić sobie parkę jaszczurów, a konkretniej – wiwern i bazyliszków.

W ogóle godzi się zauważyć, że od czwartego do siódmego stopnia czeka na nas mocny skład. Gorgona to nie tylko doskonałe statystyki, ale i (po awansie) jedna z najbardziej kozackich umiejętności w grze – zabijanie spojrzeniem. Z zastrzeżeniem, że zdolność tę docenia się zwłaszcza wtedy, gdy gorgon królewskich mamy naprawdę dużo – o ile solistka ma 10% szans na dodatkowe ubicie jednej jednostki, to już sześćdziesiąt jeden sztuk oznacza 70% szans na ustrzelenie od jednej do siedmiu! Że nic? To znakomity sposób na pozbycie się z pola walki archaniołów, czy innych czarnych smoków! Smakowicie prezentują się również obie hydry – być może nie mają one największej liczby punktów zdrowia i nie uderzają najmocniej, ale jak już walną, to w kilka przyległych pól, a przy okazji powstrzymają swe ofiary od kontrataku. W dużym zagęszczeniu wrogów oznacza to mały pogrom.

Cytadela to mały ewenement – nigdy wcześniej ani nigdy później jaszczuroczłeki nie pojawiały się jako osobne państwo, a jeśli już widzieliśmy mniej lub bardziej znajome jednostki, to zawsze na służbie u innych frakcji. Rozumiem krytykę zamku: to powolne oddziały, nastawione raczej na defensywę niż blitzkrieg. Nie należy ich jednak lekceważyć, bo we właściwych rękach mieszkańcy mokradeł mogą rozdawać w grze karty.

Jednym zdaniem: Nie dajcie się zwieść Cezarowi – najlepszą obroną jest obrona!

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 3 lutego 2015, 21:39   VenomsssZoR

@Voro
I tu się kłania czytanie ze zrozumieniem. ;)

wtorek, 3 lutego 2015, 16:23   Voro

"Cytadela to najsłabszy zamek w grze, jaranie się nią to kolarstwo, a oślizgi i gnolle to lipa i wuj."
Większej bzdury na temat Heroes III nie przeczytałem. Nie jestem jakimś specjalnie doświadczonym graczem w HoMM, ale Cytadelą rozegrałem dziesiątki, jak nie setki godzin i uważam, że lepszej jednostki od gorgon królewskich w grze nie ma. Dodajmy do tego atak hydry na 3 sąsiednie pola, zamianę w kamień bazyliszkiem i mamy jeden z najsilniejszych zamków w grze. Najsłabsze w grze IMO jest Nekropolis lub Zamek

sobota, 31 stycznia 2015, 10:10   Shedra

nie wiem co mam napisać jako że całe wypracowanie mi się ciśnie na "usta". Więc skrótowo Obrona fakt bardzo dobra ,ale i atak oślizgi ,wiwerny ,gorgony i hydry. Wbrew posądzaniu hydr o kiepskawe ,powiem że z czarem teleportacja na mistrzu lub taktyce i przyśpieszeniu (artefaktowym lub czarowym) ,to ta jednostka jest pogromcą łuczników z poziomów aż do piątego. A jeśli nie mamy arcydiabełków czy nag królewskich (itp) to jedynie łucznikami można rozwalić armię tak złożoną.

piątek, 30 stycznia 2015, 18:45   Iselor

Moje ulubione miasto, na równi z Lochami. Tazar to dla mnie najlepszy bohater bo płatnerstwo to świetna umiejętność.
Poza tym - to najbardziej klimatyczne miasto ze wszystkich i z najfajniejszą muzyką.

czwartek, 29 stycznia 2015, 23:03   BIGMIKI

ewerlord
"żadna jednostka nie jest wybitnie słaba."
no chyba że wiwerny, mało życia i brak jakiejś dobrej umiejętności (zatrucie jest fajne ale zdecydowanie d*py nie urywa) moim zdaniem najsłabsza jednostka 6 poziomu.

czwartek, 29 stycznia 2015, 23:03   DuncunIdahho

oczywiscie mialem na mysli Twierdze:)

czwartek, 29 stycznia 2015, 22:59   DuncunIdahho

Nie jest taka slaba, jak wszyscy pisza, jedynie co jest wnerwiajace to teren na ktorym jest, powoduje on ze kazdy bohater zrobi pare krokow i juz po ruchach. Strasznie malo mobilna rasa. DOpiero z logistyka i znajdowaniem drogi porusza sie tak jak inni bohaterowie na normalnym terenie. Jednostki ciekawe, gorgona hydra i wiwerna daje rade, oslizgi tez sie przydaja. Z dwoch podbnych zawsze wolalem Cytadele, ten pustynny klimat bardziej do mnie przemawia

czwartek, 29 stycznia 2015, 22:25   HeklusDwa

Bardzo lubię Cytadelę, ale niestety nie umiem nią grać. Ma fajne jednostki, świetny klimacik, ale ciężko mi się nią gra. Bardziej podchodzi mi Twierdza, Loch i Bastion.

czwartek, 29 stycznia 2015, 22:03   deZoo

tzn nie mam wpływu na to jakim gram (bo chcieć to sobie mogę ) :-)

czwartek, 29 stycznia 2015, 21:59   deZoo

Chyba mam wybrakowany egzemplarz, bo nie mam wpływu na to jakim miastem chcę grac :)

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Ludzie, ludzie, Heroes VII i Heroes III HD za bezcen!

News
wtorek, 9 czerwca 2015

ludzie-ludzie-heroes-vii-i-heroes-iii-hd-za-bezcen 60 złotych - tyle wynosi obecnie w internetowym sklepie Ubisoftu cena pakietu Might & Magic Heroes VII - Digital Deluxe Edition, zawierającego między innymi dostęp do wersji beta gry, ekskluzywne DLC oraz Heroes of Might and Magic III w wersji HD. Z racji, że normalna cena wynosi 240 złotych... warto chyba się pospieszyć?

Komentarzy:
33

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
15

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T