17
29.12.2022, 14:45Lektura na 4 minuty
Wideo

Wielki przekręt NFT. Youtuber ukradł miliony, obiecując zyski z jajek. Kryptojajek

Bo mowa tu o jajkach, z których można robić zwierzęce hybrydy i je sprzedawać – to oczywiste.


Stanisław „Wokulski” Falenta

Ach, NFT… Nieistniejące tokeny, które opanowały umysły internautów w 2021, a w 2022 straciły 90% na wartości. Szaleństwo, które doprowadziło nawet do tego, że największe media społecznościowe po latach utrzymywania status quo nagle rzuciły się na dodawanie zdjęć profilowych w kształcie heksagonów czy przerabianie instagramowych postów na dzieła sztuki na sprzedaż. Najlepsze przy tym jest to, że pomimo kilkunastu miesięcy z tą koncepcją wciąż pozostaje ona dość surrealna dla większości osób, w tym siedzących po uszy w temacie. Być może dlatego, że koniec końców można ją uznać za piramidę finansową, w istocie nieposiadającą sensu.

Axie Infinity, jedna z najpopularniejszych gier NFT
Axie Infinity, jedna z najpopularniejszych gier NFT

Tokeny próbowano łączyć także z grami. Od dziwnych pomysłów Konami, poprzez robloksowe gry sandboksowe, gdzie za wszystko się płaci, czy Ubisoft eksperymentujący z numerowanymi hełmami, na starych wygach branży jak twórca Simsów i SimCity kończącOsób łasych na zawartość portfeli bogatych kryptoentuzjastów nie brakło.

Za najbardziej udany segment gier NFT należy uznać gry typu play-to-earn; to gry z mikropłatnościami. Klasyczne wyciąganie kasy z kieszeni zastępuje się bardziej spółdzielczymi systemami opartymi na kryptowalutach, a sporo osób może nawet coś na tym zarobić – dopóki nie skończą się nowi gracze, którzy zasilają wspólną kabzę (czy mówiłem tu coś o piramidzie?). Do takich tworów należy np. pokemonopodobne Axie Infinity; u szczytu popularności pozwalało ono na niezły dodatkowy zarobek. Taką grą miało być też Cryptozoo – temat dzisiejszej opowieści.

Jajo Cryptozoo
Jajo Cryptozoo

Znienawidzony youtuber

Logan Paul to typowy youtuber-celebryta z rodzaju „przestańcie czynić głupich ludzi sławnymi”. Nagrywa videoblogi, prowadzi podcast, założył kilka swoich marek, bierze udział w WWE. Wciąż podnosi się po olbrzymim wstydzie, jaki przyniósł mu żenujący film z „lasu samobójców” w Japonii. To było w 2017, więc częściowo mu się to udało; ma nadal sporą grupę widzów.

Około rok temu zapowiedział powstanie Cryptozoo. Miała to być prosta gra: kupujesz jajka za kryptowalutę $ZOO. Jajka rodzą z siebie hybrydy – nie generowane komputerowo jak część NFT, a tworzone ręcznie. (Jak wyglądały te rękodzieła można podziwiać niżej). Hybrydy można sprzedawać i zarabiać lub zostawić sobie i inwestować dalej. Szkoda tylko, że… nikt na to nie pozwolił.

Tak. Logan Paul uruchomił sprzedaż obiektów jeszcze przed premierą gry, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. Szumnie zapowiedziano tylko „dzień wyklucia”, ale ten... po prostu nie zadziałał. Można rzec, że klienci zostali zrobieni w jajo; zostali bez gry, za to z rzędem obrazków w formacie .jpg bez żadnej wartości, które nie generowały obiecanego pasywnego przychodu. To było kilka miesięcy temu.

Poniżej jedna z hybryd:


Imponujące śledztwo

Sprawa znowu zwróciła na siebie uwagę publiki, bo postanowił ją zbadać youtuber o nicku Coffezilla. Przeprowadził dogłębne śledztwo w trzech częściach.

Zdobyte przez niego informacje zwalają z nóg. Łącznie klienci wydali na jajka 2,5 miliona dolarów. Wielu fanów poświęciło kilka tysięcy na rzecz przyszłego „pasywnego zysku”. Jak tłumaczył jeden z nich, zaufał Loganowi, bo po prostu był znany.

To nie wszystko. Logan Paul w ramach samoobrony zmyślił historię upadku projektu. W tej bajce jeden z twórców ukradł milion dolarów i poleciał do Szwajcarii. Problem w tym, że developerzy również narzekają, choćby na brak wypłat za stworzenie projektu. Sam youtuber od momentu fiaska nabrał wody w usta i niczego publicznie o nim nie mówił! No, dopóki Coffezilla nie opublikował swojej serii...

Jak to wygląda obecnie? Logan Paul wrócił do sprawy i obiecuje wszystko wyjaśnić 3 stycznia w swoim podcaście. Równocześnie odmawia zaproszenia do programu Coffezilli. I twierdzi, że ponad godzinny dokument po prostu nie jest prawdą, a wina leży gdzie indziej.


Czytaj dalej

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów1004

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze