1
20.02.2024, 17:30Lektura na 2 minuty

Unia Europejska wszczyna oficjalne dochodzenie w sprawie TikToka

Oficjele Unii Europejskiej zbadają, czy TikTok nie naruszył przepisów dotyczących przejrzystości reklam oraz ochrony dzieci w sieci.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Z dniem 17 lutego na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej weszły w życie przepisy wynikające z Digital Services Act. Zobowiązują one największych usługodawców w Internecie (a więc i TikToka) do zwalczania nielegalnych i szkodliwych treści. Jak się okazuje, niezwykle popularnej aplikacji spełnienie tych warunków na czas prawdopodobnie się nie udało, w związku z czym zainterweniować postanowili politycy.

O wszczęciu postępowania przeciw aplikacji, za którą stoi chińskie przedsiębiorstwo ByteDance, poinformował za pośrednictwem serwisu X Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług – Thierry Breton.

Jak widać na załączonym powyżej tweecie, główne zarzuty wobec TikToka dotyczą problemów z weryfikacją wieku użytkowników platformy, domyślnych ustawień prywatności oraz stosowania wątpliwych moralnie praktyk, takich jak efekt króliczej nory. Zwrócono przy tym uwagę na fakt, że aplikacja została zaprojektowana w taki sposób, aby trudno było się od niej oderwać, co może prowadzić do uzależnień, szczególnie wśród młodszych odbiorców.

Jeśli śledztwo wykaże, że TikTok rzeczywiście ponosi winę i nie spełnił w porę norm ustanowionych przez DSA, ByteDance grozi kara w wysokości nawet 6% rocznego globalnego obrotu firmy.

Warto przy tym zauważyć, że ostatnimi czasy Unia Europejska zakasała rękawy i zdecydowała się na prześwietlenie poczynań gigantów technologicznych. Na celowniku UE znalazło się m.in. Apple, na które skargę złożył szwedzki serwis streamingowy Spotify. Swoje pięć minut miała również należąca do Elona Muska platforma X. O wszczęciu postępowania mającego na celu zbadanie, czy narusza ona postanowienia Digital Services Act, poinformowano za pośrednictwem postu na, o ironio, właśnie X-ie.

Dochodzenie ma uwzględniać takie obszary jak zarządzanie ryzykiem, moderacja treści, mroczne wzorce projektowe (wedle informacji zawartych na niniejszej stronie chodzi o niesławne już niebieskie znaczki obok nazwy profilu), przejrzystość reklam oraz dostęp dla danych dla badaczy.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów808

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze