28.06.2023, 16:15Lektura na 3 minuty

Twoje dziecko rozmawia z obcymi na Messengerze? Teraz możesz to sprawdzić

Meta wprowadza funkcje kontroli rodzicielskiej, które – przynajmniej w teorii – pomogą zadbać o bezpieczeństwo dzieci.


Antoni „Darkling” Antoszek

Odkąd okazało się, że Instagram świetnie zdawał sobie sprawę z destrukcyjnego wpływu platformy na zdrowie psychiczne nastolatek i nic z tym nie zrobił, Meta jest zajęta udawaniem, że dba o bezpieczeństwo dzieci na swoich portalach. Kolejnym krokiem w tym celu mają być rozwinięte funkcje kontroli rodzicielskiej dodane do Messengera i Instagrama.


Czas i znajomi

Od teraz zobaczymy m.in. jak dużo czasu nasze dziecko właściwie spędza na Messengerze (a wszystko będzie ubrane w ładny wykres słupkowy). Sprawdzimy też, z kim nasza pociecha kontaktuje się przez komunikator i dowiemy się o nowych konwersacjach (choć nie poznamy ich treści).

Istotny będzie też wgląd rodzica w ustawienia prywatności dziecka – będzie można sprawdzić, kto może wysłać dziecku wiadomości (np. tylko przyjaciele, przyjaciele przyjaciół lub nikt). Gdy zaś młody użytkownik z jakiegoś powodu zmieni te ustawienia, rodzic otrzyma stosowne powiadomienie.

Meta - Messenger, kontrola rodzicielska
źródło: Meta

Ciekawą zmianą jest również możliwość poinformowania rodzica o tym, że jego dziecko zgłosiło kogoś w aplikacji. Stanie się to jednak dopiero wtedy, gdy… dziecko samo wyrazi na to zgodę. To co najmniej wątpliwy pomysł – można wyobrazić sobie wiele sytuacji, w których młoda osoba uzna, że nie chce, by rodzic wiedział, iż kogoś zgłosiła. Czy przeniesienie ciężaru odpowiedzialności takiej decyzji na trzynastolatka to właściwa strategia?


Bezpieczniej na Instagramie

Zmiany Mety dotyczą również Instagrama. Jedna z nich ma być dosyć szeroka: by skontaktować się z kimś, kto nas nie obserwuje, będziemy musieli najpierw wysłać wiadomość zapraszającą do rozmowy, która może zawierać jedynie tekst. Intencja jest jasna: ma uchronić to dzieci przed otrzymywaniem od nieznajomych m.in. pornografii. Dopiero po przyjęciu wiadomości zapraszającej będzie można porozmawiać z obcym. Czy jednak faktycznie rozwiąże to problem niechcianych zdjęć? Co jeśli przyjmiemy zaproszenie, bo ktoś napisze w nim np. że potrzebuje pomocy?

Meta - Instagram, zaproszenia
źródło: Meta

Meta nie odpowiada na te pytania. Zamiast tego proponuje rodzicom możliwość sprawdzenia liczby wspólnych znajomych osób obserwujących Instagrama dziecka (i osób przez nie obserwowanych) oraz wprowadza opcję, w ramach której dziecko może poinformować nas, gdy kogoś zablokuje na platformie. I znów – może, ale wcale nie musi.

Inną z „rewolucyjnych” zmian Mety ma być zachęcenie do wyłączenia Instagrama, kiedy dziecko przegląda Reelsy w nocy. Tak, zachęcenie. Zmiany Mety wydają się być jedynie iluzją, która ma uspokoić zatroskanych rodziców, a w istocie niewiele zmienić w toksycznym wpływie platform na zdrowie psychiczne dzieci.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów248

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze