10.04.2024, 14:00Lektura na 3 minuty

TSMC: Producent procesorów ucieka z Azji

TSMC ogłosiło, że korzystając z finansowej pomocy Amerykanów, na terenie USA uruchomi produkcję układów w procesie technologicznym 2 nm.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Nie ma ważniejszego i większego wytwórcy procesorów. TSMC jest światowym liderem w produkcji szeroko pojmowanych półprzewodników – cały problem jednak w tym, że macierzysty zakład powstał na Tajwanie, tuż pod nosem Chin. A te właśnie prowadzą z USA technologiczną wojnę, o czym zresztą piszemy w naszym obszernym artykule. Wygląda więc na to, że decyzja firmy jest kolejną odsłoną przepychanek w tym konflikcie.


TSMC otwiera zakład w USA

Tajwański gigant poinformował, że w Phoenix, w stanie Arizona, powstanie zakład produkcyjny, który będzie wytwarzał chipy w nowoczesnym procesie technologicznym 2 nm. Pierwsze doniesienia na temat lokalizacji zakładu pojawiły się jeszcze w 2020 roku, tym razem jednak Tajwańczycy zdradzili nieco więcej na temat technologii, a przede wszystkim otrzymali od Amerykanów potwierdzenie przyznania dotacji. Podatnicy Wuja Sama w ramach programu CHIPS and Science Act wysupłają aż 6,6 mld USD, dalsze 5 mld dolarów zostanie zaś przekazane TSMC w ramach preferencyjnej pożyczki na wybudowanie zakładu i wdrożenie produkcji półprzewodników 2 nm na terenie USA.


Ustawa CHIPS and Science Act zapewnia TSMC możliwość dokonania tej bezprecedensowej inwestycji i zaoferowania naszych usług obejmujących najbardziej zaawansowane technologie produkcyjne w Stanach Zjednoczonych. Działalność w USA pozwala nam lepiej wspierać naszych klientów w Ameryce, do których należy kilka wiodących na świecie firm technologicznych. Nasze operacje w USA poszerzą także nasze możliwości wyznaczania pionierskich postępów w technologii półprzewodników.


Mark Liu, prezes TSMC

TSMC jest liderem w produkcji półprzewodników – znaczna jej część odbywa się jednak na Tajwanie, co rodzi obawy związane z rosnącym napięciem pomiędzy USA a Chinami. Również pandemia pokazała, że przerwanie łańcucha dostaw z Azji dla państw Zachodu może się okazać opłakane w skutkach. Stąd też TSMC od jakiegoś czasu podejmuje kroki związane z dywersyfikacją produkcji. W ramach spółek joint venture gigant kończy prace nad otwarciem nowych fabryk na terenie Japonii i Singapuru, także inwestycja w USA zaczęła się już jakiś czas temu, a kolejny zakład planowany jest w Niemczech, w Dreźnie.


Pomoc USA nieodzowna?

Decyzja o powstaniu zakładu w Arizonie jest efektem politycznych nacisków USA – i gdyby nie one, sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. TSMC wielokrotnie już bowiem zgłaszało problemy z powstającą na terenie Arizony fabryką. Okazało się, że koszty związane z jej wybudowaniem są znacznie wyższe niż na Tajwanie, przekraczając je nawet pięciokrotnie. Firmie brakuje również wykwalifikowanych pracowników – doszło nawet do sytuacji, że zatrudniani w USA ludzie byli wysyłani na Tajwan na szkolenia trwające do półtora roku.

W świetle tych doniesień nie dziwi przyznanie wspomnianych wcześniej środków finansowych: cena, jaką trzeba zapłacić za niezależność, najwyraźniej nie gra dla Amerykanów większej roli. Nie zmienia to jednak faktu, że analitycy spodziewają się, iż wskutek wszystkich tych różnic w kosztach produkcji chipy tworzone w USA mogą być nawet o 50% droższe w stosunku do tych z Tajwanu.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wojny technologicznej pomiędzy USA a Chinami, koniecznie zajrzyjcie do naszego obszernego artykułu, gdzie wyjaśniamy, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.

Foto: Pixabay


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów586

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze