Starfish: Konkurent Neuralinka współtworzony przez Gabe'a Newella
Współzałożyciel i dyrektor Valve już od dobrych kilku lat snuje plany odnośnie do wykorzystania interfejsów mózg-komputer w grach.
Starfish, a w zasadzie Starfish Neuroscience, zostało założone w sierpniu 2019 roku, a spory udział w tym miał nie kto inny, jak Gabe Newell – były pracownik Microsoftu i jeden z założycieli dobrze znanego Valve Corporation. Newell już od wielu lat snuje plany co do wykorzystania możliwości ludzkich mózgów w grach komputerowych i zdaje się, że powoli nabierają one klarownej wizji, jako że strona Starfish Neuroscience zostało niedawno zaktualizowana i uzupełniona o nowe informacje.
Starfish Neuroscience
Jak możemy przeczytać na stronie przedsiębiorstwa, skupia się ono na „tworzeniu nowej generacji interfejsów neuronowych, rozwiązując ważne problemy i rozwijając sposób, w jaki wchodzimy w interakcje ze światem”. Jednym z pierwszych projektów Starfish Neuroscience jest opracowanie minimalnie inwazyjnych bezprzewodowych czujników i siłowników oraz jednowymiarowych implantów do neuromodulacji i rejestracji neuronów. Wynika z tego, że najnowsze przedsięwzięcie Gabe'a Newella stanowi bezpośrednią konkurencję dla Neuralinka Elona Muska, a firma ta, gwoli przypomnienia, niedawno pochwaliła się pierwszym udanym wszczepieniem implantu człowiekowi.
W skład Starfish Neuroscience, oprócz wielokrotnie już wspomnianego Gabe'a Newella (który to, swoją drogą, ewidentnie pozbył się zbędnych kilogramów), wchodzą także m.in. neuroinżynier Alan Degenhart, dyrektorka operacyjna i współzałożycielka przedsiębiorstwa Rebekah Englishbee, neurobiolog Susu Chen oraz szereg innych, utalentowanych badaczy. Wśród nich znalazł się także Alan Yates – inżynier ds. sprzętu ze sporym stażem w Valve.
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.