6
18.11.2023, 16:22Lektura na 3 minuty

SpaceX Starship eksplodował w kosmosie

Największa rakieta koncernu Elona Muska znowu eksplodowała. Tym razem jednak udało się ją wysłać znacznie wyżej.


Grzegorz „Krigor” Karaś

O poprzedniej, nieudanej próbie pisaliśmy pod koniec kwietnia bieżącego roku. Wówczas Starship odbywał swój pierwszy lot i próba ta skończyła się dość efektownym bum, poprzedzonym kręceniem przez rakietę bączków. Tym razem koncern zanotował postępy. Całość jednak tak czy inaczej skończyła się porażką – i to podwójną.


W kosmosie

Po wystrzeleniu dwuczłonowa rakieta dotrwała do fazy separacji. Sekcja napędowa Super Heavy oddzieliła się od głównego modułu Starhip, niestety jednak zamiast powrócić na Ziemię i rozbić się w oceanie, zamieniła się w kulę ognia nad Zatoką Meksykańską. Jak podaje SpaceX:


Wzmacniacz uległ szybkiej, nieplanowanej dezintegracji wkrótce po rozdzieleniu stopni, podczas gdy silniki statku Starship pracowały przez kilka minut w drodze w kosmos.


SpaceX

Nieco tylko lepiej poradził sobie sam Starship. Kilka minut po dotarciu do przestrzeni kosmicznej rakieta nie była w stanie kontynuować lotu, SpaceX wydało komunikat, że „stracono dane z drugiego etapu” i firma uruchomiła procedurę samozniszczenia, aby zapobiec zboczeniu drugiego członu rakiety z kursu i tym samym niekontrolowanemu wejściu w atmosferę. Innymi słowy – po raz drugi skończyło się eksplozją, tym razem na wysokości 148 kilometrów.


Czym jest Starship?

Choć jak na razie obydwie próby wystrzelenia tej olbrzymiej rakiety zakończyły się porażkami, NASA wierzy, że wynalazek firmy Elona Muska odegra kluczową rolę w załogowej misji programu Artemis i powrocie ludzi na Księżyc. Zmodyfikowana rakieta według planu ma bowiem posłużyć jako lądownik, który dostarczy astronautów na powierzchnię Srebrnego Globu, a potem pozwoli im bezpiecznie wrócić na jego orbitę.

SpaceX Starship
SpaceX Starship

Starship jest dwuczłonową, superciężką rakietą o łącznej wysokości 120 metrów i średnicy 9 metrów. W założeniach konstruktorów będzie on w stanie dostarczyć na niską orbitę Ziemi co najmniej 100 ton ładunku. Człon Super Heavy robi użytek z 33 silników Raptor spalających metan i ciekły tlen. Te same silniki napędzają również pierwszy człon – trzy z nich przystosowano do działania w atmosferze, z kolei zadaniem kolejnych trzech jest praca w próżni.

SpaceX Starship
SpaceX Starship

Rakietę zaprojektowano w ten sposób, aby możliwe było wielokrotne używanie obydwu jej członów – co docelowo pozwoli na znaczną redukcję kosztów startu. Możliwe będzie również w pełni „jednorazowe” wystrzelenie rakiety – w tym wypadku będzie ona mogła według Elona Muska zabrać na niską orbitę nawet 250 ton ładunku. To jednak oczywiście czeka nas w przyszłości – jak na razie SpaceX musi uporać się z kolejnymi niepowodzeniami i przygotować kolejny start w nadchodzącym roku.

Fotografie użyte w materiale: SpaceX


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów588

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze