28.03.2024, 09:15Lektura na 2 minuty

Sony wybroniło się z pozwu wartego 500 milionów dolarów

Wygrana Sony w sądzie to w zasadzie jeden z niewielu pozytywów, jakie mamy okazję zaobserwować w ostatnim czasie w obozie niebieskich.


Krzysztof „Gwint” Jackowski

Ciężko być obecnie fanem Sony (Xboksa również). Firma zwolniła ponad 900 pracowników, wstrzymała produkcję PS VR 2, a w studiu odpowiedzialnym za Horizona w wirtualnej rzeczywistości miały dziać się bardzo niepokojące rzeczy. Brakowało nam jeszcze przegranego procesu. A nie, wróć.

Sony zostało w 2017 roku pozwane przez firmę Genuine Enabling Technology za rzekome wykorzystanie patentu firmy w swoich urządzeniach. Kością niezgody miał być sposób, w jaki kontrolery DualShock łączyły się z konsolą. Konkretnie chodzi o nadawanie oddzielnego sygnału na różnej częstotliwości dla poszczególnych zadań. Dla przykładu sygnał o niskiej częstotliwości wysyłany był do przycisków, a wyższe wartości zarezerwowane były dla wejścia odpowiedzialnego za sterowanie ruchem.

Ile za taką kość niezgody życzyło sobie Genuine Enabling Technology? Kwota pozwu opiewała na 500 milionów dolarów. Niestety dla firmy, sąd uznał, że Sony wybroniło swoje stanowisko i to japończycy wygrali porces. W uzasadnieniu znalazła się informacja, że GET nie przekazało wiarygodnych dowodów na to, że Sony naruszyło w jakikolwiek sposób założenia patentu.

Podobną sprawę Genuine Enabling Technology wytoczyło również Nintendo. W 2020 roku amerykański sąd uznał, że oskarżenia firmy są bezpodstawne i oddalił roszczenia. To nie był jednak koniec tej historii, ponieważ dwa lata później sąd apelacyjny nakazał wznowić proces. Sprawa pomiędzy GET a Nintendo toczy się po dziś dzień.


Czytaj dalej

Redaktor
Krzysztof „Gwint” Jackowski

Beznadziejnie zakochany w Dead Space i BioShocku. W gry wideo gram, odkąd byłem mało rozgarniętym bobasem, i planuję robić to do końca. Wydałem 460 złotych na Diablo IV i do teraz tego żałuję. Jak ktoś chce zagrać w jakiegoś multika na Xboksie, to ja bardzo chętnie.

Profil
Wpisów376

Obserwujących4

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze